Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia OC
REKLAMA
W odniesieniu do pozostałych umów prawa cywilnego, umowa ubezpieczenia OC samochodu jest specyficzna. Jej zawarcie jest obowiązkowe. Dodatkowo - niewypowiedziana ulega automatycznemu przedłużeniu, jeśli tylko składka w poprzednim ubezpieczeniu OC została opłacona.
Takie postanowienia zawierają przede wszystkim przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC, które dotyczą także posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli również samochodów.
Na podstawie z art. 28 tejże ustawy posiadacz pojazdu mechanicznego, nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na które została zawarta umowa, powinien powiadomić na piśmie zakład ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu. Jeżeli tego nie uczyni, wtedy też umowa zostanie automatycznie z mocy prawa przedłużona na kolejne 12 miesięcy.
Zobacz też: Prawidłowa pozycja za kierownicą
Jak napisać wypowiedzenie ubezpieczenia OC
Poprawnie napisane oświadczenie powinno przede wszystkim zawierać dane identyfikujące ubezpieczonego posiadacza pojazdu mechanicznego, jak również wskazanie danych pozwalających na określenie konkretnej umowy, która jest wypowiadana (numer i seria polisy).
W treści wypowiedzenia ubezpieczenia OC należy również wskazać dane identyfikujące pojazd mechaniczny, jak również wskazać adresata wypowiedzenia (czyli zakład ubezpieczeniowy).
Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
Wreszcie niezbędna jest osnowa pisma, czyli jego treść, w której powinno być zawarte oświadczenie ubezpieczonego o wypowiedzeniu.
Ważne jest również, by pamiętać o podpisie. Pismo niepodpisane nie wywoła skutków prawnych. Nie ma przy tym waloru dokumentu prywatnego, na który można byłoby się powołać w sądzie.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC należy wysłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Prześlij wypowiedzenie ubezpieczenia OC odpowiednio wcześniej
Przy tym istotne jest, by nie zwlekać do ostatniego dzwonka. Jeżeli zamierzasz wysłać wypowiedzenie pocztą pamiętaj, że zgodnie z art.61 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli (czyli twoje wypowiedzenie) jest złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej osoby w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią.
Zobacz też: Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?
Oznacza to, że w przypadku, gdyby wypowiedzenie dotarło do ubezpieczyciela po terminie, wtedy też ten wskazując na chwilę złożenia oświadczenia woli, będzie mógł podnosić niedotrzymanie terminu.
Wysyłając wypowiedzenie pocztą, pamiętaj, by uczynić to odpowiednio wcześniej. Nie zwlekaj do ostatniego dnia obowiązywania umowy, gdyż możesz się spóźnić.
POBIERZ WZÓR: Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia OC
REKLAMA
REKLAMA