REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inny ubezpieczyciel zaoferował ci większą zniżkę przy ubezpieczeniu OC samochodu i chcesz się do niego przenieść? Pamiętaj jednak o wypowiedzeniu poprzedniej umowy ubezpieczenia OC. Bez tej prostej czynności możesz zostać obciążony kosztami dwóch ubezpieczeń OC. Podpowiadamy, jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC.

POBIERZ WZÓR: Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia OC

REKLAMA

W odniesieniu do pozostałych umów prawa cywilnego, umowa ubezpieczenia OC samochodu jest specyficzna. Jej zawarcie jest obowiązkowe. Dodatkowo - niewypowiedziana ulega automatycznemu przedłużeniu, jeśli tylko składka w poprzednim ubezpieczeniu OC została opłacona.

Takie postanowienia zawierają przede wszystkim przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC, które dotyczą także posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli również samochodów.

Na podstawie z art. 28 tejże ustawy posiadacz pojazdu mechanicznego, nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na które została zawarta umowa, powinien powiadomić na piśmie zakład ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu. Jeżeli tego nie uczyni, wtedy też umowa zostanie automatycznie z mocy prawa przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

Zobacz też: Prawidłowa pozycja za kierownicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak napisać wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Poprawnie napisane oświadczenie powinno przede wszystkim zawierać dane identyfikujące ubezpieczonego posiadacza pojazdu mechanicznego, jak również wskazanie danych pozwalających na określenie konkretnej umowy, która jest wypowiadana (numer i seria polisy).

W treści wypowiedzenia ubezpieczenia OC należy również wskazać dane identyfikujące pojazd mechaniczny, jak również wskazać adresata wypowiedzenia (czyli zakład ubezpieczeniowy).

Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Wreszcie niezbędna jest osnowa pisma, czyli jego treść, w której powinno być zawarte oświadczenie ubezpieczonego o wypowiedzeniu.

Ważne jest również, by pamiętać o podpisie. Pismo niepodpisane nie wywoła skutków prawnych. Nie ma przy tym waloru dokumentu prywatnego, na który można byłoby się powołać w sądzie.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC należy wysłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Prześlij wypowiedzenie ubezpieczenia OC odpowiednio wcześniej

Przy tym istotne jest, by nie zwlekać do ostatniego dzwonka. Jeżeli zamierzasz wysłać wypowiedzenie pocztą pamiętaj, że zgodnie z art.61 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli (czyli twoje wypowiedzenie) jest złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej osoby w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią.

Zobacz też: Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?

Oznacza to, że w przypadku, gdyby wypowiedzenie dotarło do ubezpieczyciela po terminie, wtedy też ten wskazując na chwilę złożenia oświadczenia woli, będzie mógł podnosić niedotrzymanie terminu.

Wysyłając wypowiedzenie pocztą, pamiętaj, by uczynić to odpowiednio wcześniej. Nie zwlekaj do ostatniego dnia obowiązywania umowy, gdyż możesz się spóźnić.

POBIERZ WZÓR: Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia OC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA