REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ratować ofiary wypadków?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Życie osób, poszkodowanych w wypadku drogowym zależy w dużym stopniu od tego, czy i w jaki sposób zostanie im udzielona pierwsza pomoc. Nie chodzi tu o resuscytację, ponieważ wymaga ona bardzo specjalistycznej wiedzy. Chodzi o zachowanie na miejscu wypadku.

Oto kilka podstawowych wskazówek, jak postępować z ofiarami wypadku, które nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Po rozpoznaniu sytuacji, zanim na miejsce wypadku dotrą służby ratownicze, trzeba podjąć niezbędne działania dla ratowania ofiar.

REKLAMA

1. Jeżeli samochód płonie, należy podjąć próbę ugaszenia go. Gaśnice samochodowe są bardzo małe, dlatego ich używanie powinno być bardzo racjonalne. Podczas gaszenia zawsze stawać po przeciwnej stronie, niż ta, w którą kieruje się dym. Gaszenie zaczynać od źródła ognia. Zazwyczaj znajduje się ono w rejonie silnika. Trzeba przy tym pamiętać o wielu rzeczach. Starać się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia, a więc pilnować aby płomienie nie ogarnęły rozlanego na drodze paliwa, a gdy to nastąpi, gasić to paliwo w pierwszej kolejności. Poświęcić maksymalny wysiłek temu, aby ogień nie dotarł do zbiornika paliwa.

Zobacz również: Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

REKLAMA

2. Jeżeli samochód płonie, za wszelką cenę wyciągnąć z niego pasażerów i kierowcę. Zakleszczone drzwi otwierać przy pomocy łyżek do opon lub innych przedmiotów, które mogą posłużyć za dźwignię o długim ramieniu. Miejscem, w które należy wsunąć koniec dźwigni, znajduje się dokładnie tam, gdzie zamek drzwi, a więc przy klamce. Chodzi o to, aby ten zamek zniszczyć, co ułatwi wyrwanie zakleszczonych drzwi.

3. Jeżeli drzwi się nie uda otworzyć po kilku próbach, a samochód płonie, należy wybić jego największą szybę, znajdującą się koło osoby poszkodowanej. Nie ma znaczenia, czy odłamki szkła ją pokaleczą! Następnie wydobyć tę osobę przez powstały otwór. Jeżeli jest przytomna, pomóc jej w tym. Przeciąć pasy bezpieczeństwa – z ich odpięciem może być problem!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Wydobywanie z samochodu osób nieprzytomnych, u których można podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa, jest niesłychanie trudne. Ratownicy znają specjalny chwyt unieruchamiający kręgosłup szyjny i głowę. Warto go poznać podczas bezpłatnych kursów, organizowanych przez instytucje, powołane do niesienia pomocy w nagłych wypadkach. Nie należy wydobywać z rozbitego samochodu osób nieprzytomnych, jeżeli nie ma zagrożenia dla ich życia i nie wymagają one przeprowadzenia reanimacji.

Zobacz również: Jakie są prawa ofiar wypadków samochodowych

REKLAMA

5. Poszkodowanych nie wymagających pierwszej pomocy położyć lub posadzić dostatecznie daleko od miejsca wypadku, aby w razie wybuchu zbiornika paliwa nie groziło im niebezpieczeństwo. Nie przenosić ich, trzymając pod pachami i za nogi! Zabezpieczyć przed utratą ciepła, nawet gdy temperatura powietrza jest dość wysoka. Pod żadnym pozorem nie zostawiać na mokrej i zimnej jezdni.

6. Podczas udzielania pomocy, należy stosować się do starej zasady, obowiązującej lekarzy: „Po pierwsze – nie szkodzić” Nie wiedząc, w jaki sposób wykonać jakąś czynność przy poszkodowanym, nie wykonywać jej! Pamiętać jedynie, że ratowanie życia ofiary jest najważniejsze. Gdy nic jej nie zagraża, nie podejmować żadnych czynności.

Zobacz również: Jak odzyskać prawo jazdy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA