REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ratować ofiary wypadków?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA


Życie osób, poszkodowanych w wypadku drogowym zależy w dużym stopniu od tego, czy i w jaki sposób zostanie im udzielona pierwsza pomoc. Nie chodzi tu o resuscytację, ponieważ wymaga ona bardzo specjalistycznej wiedzy. Chodzi o zachowanie na miejscu wypadku.

Oto kilka podstawowych wskazówek, jak postępować z ofiarami wypadku, które nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Po rozpoznaniu sytuacji, zanim na miejsce wypadku dotrą służby ratownicze, trzeba podjąć niezbędne działania dla ratowania ofiar.

REKLAMA

1. Jeżeli samochód płonie, należy podjąć próbę ugaszenia go. Gaśnice samochodowe są bardzo małe, dlatego ich używanie powinno być bardzo racjonalne. Podczas gaszenia zawsze stawać po przeciwnej stronie, niż ta, w którą kieruje się dym. Gaszenie zaczynać od źródła ognia. Zazwyczaj znajduje się ono w rejonie silnika. Trzeba przy tym pamiętać o wielu rzeczach. Starać się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia, a więc pilnować aby płomienie nie ogarnęły rozlanego na drodze paliwa, a gdy to nastąpi, gasić to paliwo w pierwszej kolejności. Poświęcić maksymalny wysiłek temu, aby ogień nie dotarł do zbiornika paliwa.

Zobacz również: Co zrobić, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

REKLAMA

2. Jeżeli samochód płonie, za wszelką cenę wyciągnąć z niego pasażerów i kierowcę. Zakleszczone drzwi otwierać przy pomocy łyżek do opon lub innych przedmiotów, które mogą posłużyć za dźwignię o długim ramieniu. Miejscem, w które należy wsunąć koniec dźwigni, znajduje się dokładnie tam, gdzie zamek drzwi, a więc przy klamce. Chodzi o to, aby ten zamek zniszczyć, co ułatwi wyrwanie zakleszczonych drzwi.

3. Jeżeli drzwi się nie uda otworzyć po kilku próbach, a samochód płonie, należy wybić jego największą szybę, znajdującą się koło osoby poszkodowanej. Nie ma znaczenia, czy odłamki szkła ją pokaleczą! Następnie wydobyć tę osobę przez powstały otwór. Jeżeli jest przytomna, pomóc jej w tym. Przeciąć pasy bezpieczeństwa – z ich odpięciem może być problem!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Wydobywanie z samochodu osób nieprzytomnych, u których można podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa, jest niesłychanie trudne. Ratownicy znają specjalny chwyt unieruchamiający kręgosłup szyjny i głowę. Warto go poznać podczas bezpłatnych kursów, organizowanych przez instytucje, powołane do niesienia pomocy w nagłych wypadkach. Nie należy wydobywać z rozbitego samochodu osób nieprzytomnych, jeżeli nie ma zagrożenia dla ich życia i nie wymagają one przeprowadzenia reanimacji.

Zobacz również: Jakie są prawa ofiar wypadków samochodowych

REKLAMA

5. Poszkodowanych nie wymagających pierwszej pomocy położyć lub posadzić dostatecznie daleko od miejsca wypadku, aby w razie wybuchu zbiornika paliwa nie groziło im niebezpieczeństwo. Nie przenosić ich, trzymając pod pachami i za nogi! Zabezpieczyć przed utratą ciepła, nawet gdy temperatura powietrza jest dość wysoka. Pod żadnym pozorem nie zostawiać na mokrej i zimnej jezdni.

6. Podczas udzielania pomocy, należy stosować się do starej zasady, obowiązującej lekarzy: „Po pierwsze – nie szkodzić” Nie wiedząc, w jaki sposób wykonać jakąś czynność przy poszkodowanym, nie wykonywać jej! Pamiętać jedynie, że ratowanie życia ofiary jest najważniejsze. Gdy nic jej nie zagraża, nie podejmować żadnych czynności.

Zobacz również: Jak odzyskać prawo jazdy?

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA