Kupując samochód nabywasz polisę
REKLAMA
REKLAMA
O przejściu praw i obowiązków stanowi art. 31. Zgodnie z tym przepisem umowa ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia samochodu.
REKLAMA
Przejście na kupującego praw i obowiązków z obowiązującej umowy ubezpieczenia nie oznacza jednak, iż będzie ona obowiązywać na tych samych warunkach co w przypadku poprzedniego posiadacza. Zakład ubezpieczeń ma bowiem możliwość dokonania odpowiedniej kalkulacji składki. Oznacza to, że w zasadzie bardzo trudne będzie utrzymanie warunków ubezpieczenia, które są korzystniejsze od tych, które otrzymałby nowy właściciel.
Zobacz również: Rejestracja używanego pojazdu
Z drugiej strony, jeżeli nabywca nie chce wypowiadać obowiązującej umowy, choć sądzi że mógłby uzyskać większe zniżki, może zwrócić się do ubezpieczyciela o dokonanie ponownej kalkulacji stawki. Po stronie zakładu powstaje wtedy obowiązek przeliczenia zniżek (art. 31 ust. 2)
Sprzedający musi powiadomić ubezpieczyciela
Zbywca pojazdu jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ponadto musi o zbyciu samochodu poinformować zakład ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy. W zawiadomieniu powinny się znaleźć także dane osobowe nabywcy.
Zobacz również: Jaki kredyt samochodowy wybrać?
Co ważne od dnia zbycia pojazdu skutki wyrządzenia szkody przestają obciążać zbywcę pojazdu. Jest on jednak odpowiedzialny solidarnie (razem z nabywcą) wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki za okres do dnia powiadomienia zakładu o sprzedaży.
Wypowiedzenie przez kupującego
W sytuacji, gdy kupujący zdecyduje się na wypowiedzenie umowy, ta wygasa z upływem 30 dni od dnia nabycia samochodu. Do tego dnia kupujący musi jednak zawrzeć nową umowę ubezpieczenia obowiązkowego OC.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003, nr 124 poz. 1152 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA