Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Specyfika umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych szczególnie uwidacznia się, gdy chcemy zmienić Ubezpieczyciela oraz przy sprzedaży ubezpieczonego samochodu.
REKLAMA
Wypowiedzenie przy zmianie ubezpieczyciela
Decydując się na zmianę ubezpieczyciela, należy pamiętać o tym, że umowa ubezpieczenia obowiązkowego OC w odniesieniu do samochodów jest przedłużana automatycznie, jeżeli ubezpieczony jej nie wypowie.
Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
REKLAMA
Takie postanowienia przewiduje art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z nim jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy.
Co to może oznaczać dla kierowcy? W sytuacji, gdy posiadacz samochodu chciałby zmienić ubezpieczyciela musi przed upływem okresu obowiązywania obecnej umowy pisemnie powiadomić o wypowiedzeniu umowy. Nie dochowanie tego obowiązku może narazić na zbędne koszty, w związku z faktem, iż kierowca będzie zmuszony opłacać dwie składki.
Dokonując wypowiedzenia koniecznie trzeba dokonać tego na piśmie.
Kiedy umowa nie zostanie przedłużona
Ustawa przewiduje jednak wyjątki, kiedy pomimo braku wypowiedzenie umowa nie będzie automatycznie przedłużona. Stanie się tak, gdy składka za mijające 12 miesięcy nie zostanie opłacona w całości oraz w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń utraci zezwolenie na zawieranie umów ubezpieczania OC pojazdów mechanicznych. Podobnie będzie w sytuacji ogłoszenia upadłości zakładu.
Zobacz również: Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC
Zakup samochodu
Umowa ubezpieczenia nie wygasa również w sytuacji sprzedaży samochodu. Wtedy też na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Jednak w takiej sytuacji można z niej zrezygnować, w sytuacji, gdy nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia zakupu samochodu (art. 31 ust. 1).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003, nr 124 poz. 1152 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.