REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

Odszkodowania za uszkodzenia spowodowane stanem drogi można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować. Fot. Newspress
Odszkodowania za uszkodzenia spowodowane stanem drogi można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować. Fot. Newspress
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do tego, że polskie drogi nie należą do najlepszych na świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Z tego powodu, są częstą przyczyną uszkodzeń samochodów. Odszkodowania można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować.

Krok 1: Udokumentuj zdarzenie.

REKLAMA

Dziury w drodze są w stanie spowodować ogromne szkody w układzie jezdnym samochodu, z urwaniem zawieszenia włącznie. Otrząsnąwszy się z szoku warto rozejrzeć się za świadkami zdarzenia.

Od tego ile i jakiej jakości dowody będziesz w stanie dostarczyć, zależy czy i jak szybko uda ci się uzyskać odszkodowanie.

Zobacz też: Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

W dobie aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych, warto jest zrobić dokładne zdjęcia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • uszkodzeń samochodu - jeśli są wystarczająco widoczne (jak np. urwane koło),
 • samego uszkodzenia nawierzchni (np. dziury w asfalcie, pęknięcia nawierzchni),
 • okolicy wraz z przeszkodą – tak, aby można było wskazać dokładne miejsce zdarzenia (na wypadek załatania go przez zapobiegliwe służby),
 • spróbuj uwidocznić na zdjęciu datę i godzinę wypadku – robiąc np. zdjęcie z zegarkiem, lub gazetą z danego dnia.

Rozejrzyj się za świadkami, którzy zgodzą się ewentualnie zeznawać.

Krok 2: udokumentuj wielkość szkód.

Kierując samochód do mechanika, zbierzmy wszystkie faktury i rachunki za naprawę. Odpowiadają one bowiem wartości szkody, jaką ponieśliśmy.

Jeśli samochód nie nadaje się do naprawy lub nie możemy jej przeprowadzić przed uzyskaniem odszkodowania, warto sporządzić wycenę szkód, dokonaną przez biegłego (koszt biegłego będzie stanowił część odszkodowania).

WAŻNE: Jeśli naprawa została objęta w całości odszkodowaniem autocasco (AC) nie możemy występować o dodatkowe odszkodowanie od właściciela drogi. Jeżeli nie objęło całości, możemy wystąpić o zwrot nadwyżki szkody nad odszkodowaniem.

Krok 3: Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za drogę.

W zależności od rodzaju drogi, inna instytucja będzie odpowiedzialna za szkody wynikłe z jej użytkowania:

 • dla dróg krajowych - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
 • wojewódzkich - zarząd województwa,
 • powiatowych - zarząd powiatu,
 • dla gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Krok 4: wnosimy o zapłatę odszkodowania

Ustaliwszy właściwy organ: musimy wystąpić z wezwaniem do zapłaty naszego roszczenia. W piśmie złożonym do organu musimy przedstawić i załączyć:

 • pisemny wniosek o wypłacenie odszkodowania;
 • dokładnego opisu okoliczności i przebiegu zdarzenia z określeniem daty, godziny i miejsca wypadku oraz powstałych uszkodzeń pojazdu wraz z zebranymi dowodami kserokopię dowodu rejestracyjnego samochodu i prawa jazdy kierowcy;
 • fotografie miejsca zdarzenia, szkic określający przebieg zdarzenia i przyczyny uszkodzenia pojazdu;
 • kształt, rodzaj i wymiary przeszkody;
 • oświadczenia świadków zdarzenia (jeśli ich mamy);
 • informacji o wysokości żądanego odszkodowania wraz z dokumentami uzasadniającymi zgłoszone roszczenia:
  • kosztorysem niezbędnej naprawy,
  • oryginałami rachunków,
  • wyceną rzeczoznawcy,
  • własnymi wyliczeniami.
 • informacje, o tym, w jakim zakresie i w którym towarzystwie jest ubezpieczony pojazd, oraz czy wystąpiono o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco,
 • informacji o okresie i przebiegu eksploatacyjnym uszkodzonych części.

WAŻNE: W związku z katastrofalnym stanem dróg ich zarządcy są niejednokrotnie ubezpieczeni od szkód wynikłych z ich użytkowania. Pozwala to na łatwiejsze uzyskanie odszkodowania.

Krok 5: Kierujemy sprawę do sądu

Jeśli organ nie zgodzi się z naszym wnioskiem i odmówi wypłaty odszkodowania, lub wypłaci je w zbyt niskiej wysokości, możemy skierować sprawę do sądu cywilnego. Warto w takim wypadku udać się do prawnika.

Zobacz też: Z czym wiąże się wykupienie polisy OC? Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA