REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

Odszkodowania za uszkodzenia spowodowane stanem drogi można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować. Fot. Newspress
Odszkodowania za uszkodzenia spowodowane stanem drogi można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować. Fot. Newspress
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do tego, że polskie drogi nie należą do najlepszych na świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Z tego powodu, są częstą przyczyną uszkodzeń samochodów. Odszkodowania można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować.

Krok 1: Udokumentuj zdarzenie.

REKLAMA

Dziury w drodze są w stanie spowodować ogromne szkody w układzie jezdnym samochodu, z urwaniem zawieszenia włącznie. Otrząsnąwszy się z szoku warto rozejrzeć się za świadkami zdarzenia.

Od tego ile i jakiej jakości dowody będziesz w stanie dostarczyć, zależy czy i jak szybko uda ci się uzyskać odszkodowanie.

Zobacz też: Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

W dobie aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych, warto jest zrobić dokładne zdjęcia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • uszkodzeń samochodu - jeśli są wystarczająco widoczne (jak np. urwane koło),
  • samego uszkodzenia nawierzchni (np. dziury w asfalcie, pęknięcia nawierzchni),
  • okolicy wraz z przeszkodą – tak, aby można było wskazać dokładne miejsce zdarzenia (na wypadek załatania go przez zapobiegliwe służby),
  • spróbuj uwidocznić na zdjęciu datę i godzinę wypadku – robiąc np. zdjęcie z zegarkiem, lub gazetą z danego dnia.

Rozejrzyj się za świadkami, którzy zgodzą się ewentualnie zeznawać.

Krok 2: udokumentuj wielkość szkód.

Kierując samochód do mechanika, zbierzmy wszystkie faktury i rachunki za naprawę. Odpowiadają one bowiem wartości szkody, jaką ponieśliśmy.

Jeśli samochód nie nadaje się do naprawy lub nie możemy jej przeprowadzić przed uzyskaniem odszkodowania, warto sporządzić wycenę szkód, dokonaną przez biegłego (koszt biegłego będzie stanowił część odszkodowania).

WAŻNE: Jeśli naprawa została objęta w całości odszkodowaniem autocasco (AC) nie możemy występować o dodatkowe odszkodowanie od właściciela drogi. Jeżeli nie objęło całości, możemy wystąpić o zwrot nadwyżki szkody nad odszkodowaniem.

Krok 3: Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za drogę.

W zależności od rodzaju drogi, inna instytucja będzie odpowiedzialna za szkody wynikłe z jej użytkowania:

  • dla dróg krajowych - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
  • wojewódzkich - zarząd województwa,
  • powiatowych - zarząd powiatu,
  • dla gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Krok 4: wnosimy o zapłatę odszkodowania

Ustaliwszy właściwy organ: musimy wystąpić z wezwaniem do zapłaty naszego roszczenia. W piśmie złożonym do organu musimy przedstawić i załączyć:

  • pisemny wniosek o wypłacenie odszkodowania;
  • dokładnego opisu okoliczności i przebiegu zdarzenia z określeniem daty, godziny i miejsca wypadku oraz powstałych uszkodzeń pojazdu wraz z zebranymi dowodami kserokopię dowodu rejestracyjnego samochodu i prawa jazdy kierowcy;
  • fotografie miejsca zdarzenia, szkic określający przebieg zdarzenia i przyczyny uszkodzenia pojazdu;
  • kształt, rodzaj i wymiary przeszkody;
  • oświadczenia świadków zdarzenia (jeśli ich mamy);
  • informacji o wysokości żądanego odszkodowania wraz z dokumentami uzasadniającymi zgłoszone roszczenia:
    • kosztorysem niezbędnej naprawy,
    • oryginałami rachunków,
    • wyceną rzeczoznawcy,
    • własnymi wyliczeniami.
  • informacje, o tym, w jakim zakresie i w którym towarzystwie jest ubezpieczony pojazd, oraz czy wystąpiono o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco,
  • informacji o okresie i przebiegu eksploatacyjnym uszkodzonych części.

WAŻNE: W związku z katastrofalnym stanem dróg ich zarządcy są niejednokrotnie ubezpieczeni od szkód wynikłych z ich użytkowania. Pozwala to na łatwiejsze uzyskanie odszkodowania.

Krok 5: Kierujemy sprawę do sądu

Jeśli organ nie zgodzi się z naszym wnioskiem i odmówi wypłaty odszkodowania, lub wypłaci je w zbyt niskiej wysokości, możemy skierować sprawę do sądu cywilnego. Warto w takim wypadku udać się do prawnika.

Zobacz też: Z czym wiąże się wykupienie polisy OC? Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA