Kolizja z nieznanym sprawcą
REKLAMA
REKLAMA
Dochodzenie odszkodowania za kolizję jest możliwe zarówno w sytuacji, gdy znamy tożsamość sprawcy wypadku, jak również w sytuacji, gdy tej tożsamości ustalić się nie da.
REKLAMA
Co do zasady odpowiedzialność za kolizję ponosi ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Znając tożsamość sprawcy, możemy z roszczeniami wynikającymi z wypadku zwrócić się bezpośrednio do jego ubezpieczyciela.
Zgodnie z art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę. Takie odszkodowanie przysługuje w sytuacji, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje również szkody wyrządzone przez przyczepę, która jest złączona z pojazdem lub odłączyła się od niego.
Gdy sprawca jest nieznany
Inaczej wyglądają jednak zasady odpowiedzialności, gdy sprawcą wypadku jest osoba nieznana z tożsamości. Takie sytuacje mają miejsce przeważnie w wtedy, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku.
Zobacz również: Co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC?
Nieujęcie sprawy nie oznacza jednak, że poszkodowany nie będzie miał możliwości dochodzenia odszkodowania. Zgodnie z art. 98 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych przy spełnieniu określonych przesłanek jego roszczenia zostaną pokryte ze środków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Co do zasady Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada za szkody wyrządzone zarówno na osobie, jak również na mieniu. Jednak w sytuacji, gdy sprawca nie został poznany z tożsamości odpowiedzialność za szkody na mieniu jest ograniczona.
UFG odpowiada za szkody na osobie, gdy szkoda została wyrządzona w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność posiadacza pojazdu, którego tożsamość nie została ustalona.
Pieszy został potrącony przez sprawcę, który następnie zbiegł z miejsca wypadku.
Ponadto UFG zaspokaja roszczenia z tytułu szkód na mieniu, wyrządzony przez sprawcę o nieustalonej tożsamości, jeżeli w wyniku zdarzenia nastąpiła śmierć, naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia któregokolwiek z uczestników, trwający dłużej niż 14 dni.
Zobacz również: Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003, nr 124 poz. 1152 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA