REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

Mateusz Mirkiewicz
fot. Straż Miejska
fot. Straż Miejska

REKLAMA

REKLAMA

W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w znacznym stopniu uprawnienia Straży Miejskiej. Są one już bliższe kompetencjom funkcjonariuszy policji, ale nadal dość ograniczone.

W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w dość znacznym stopniu uprawnienia straży miejskiej. W znacznym stopniu są one bliższe kompetencjom jakie posiadają funkcjonariusze policji, ale nadal są w znacznym stopniu ograniczone.

REKLAMA

W rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym strażnicy miejscy są uprawnieni do kontroli ruchu drogowego na terenie miast i gmin. Uprawnienie to nie dotyczy jednak wszystkich funkcjonariuszy, możliwość taką mają jedynie te osoby, które uzyskały od powiatowego lub miejskiego komendanta policji specjalne upoważnienie do dokonywania takich czynności.

Zobacz również: Co grozi za brak badań technicznych samochodu? 

REKLAMA

Nowym uprawnieniem straży miejskiej jest możliwość rejestrowania wykroczeń kierowców za pomocą fotoradarów. Wprowadzone jest tu jednak pewne ograniczenie polegające na tym, iż każde użycie takiego specjalistycznego sprzętu musi wcześniej uzyskać zgodę policji.

Najczęściej spotykanym sposobem działania funkcjonariuszy straży miejskiej jest karanie kierowców za niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymania się i postoju pojazdów. Poza nałożeniem mandatu karnego, mogą oni również założyć blokadę na koło, a także odholować pojazd na koszt właściciela w przypadku, gdy został on pozostawiony w zabronionym miejscu i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub go utrudnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Strażnicy miejscy mogą również kontrolować dokumenty kierującego pojazdem oraz wydawać mu polecenia. Podczas kontroli obowiązują ich analogiczne zasady jak funkcjonariuszy policji, czyli powinien podać stopień, imię, nazwisko, przyczynę zatrzymania oraz na prośbę kierującego jest zobowiązany do okazania legitymacji służbowej i upoważnienia do kontroli ruchu drogowego.

Funkcjonariusze straży miejskiej nie mają uprawnień do samodzielnego badania kierujących pojazdami alkomatem, ani przeprowadzania testów na obecność innych niedozwolonych środków. W przypadku podejrzenia, iż kierujący jest pod wpływem wymienionych środków zobowiązani są do wezwania policji i uniemożliwienia dalszego poruszania się podejrzanej osoby. Jedynie policja posiada kompetencje do sprawdzenia stanu trzeźwości kierującego pojazdem.

Zobacz również: Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA