Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?
REKLAMA
REKLAMA
W przeprowadzonej niedawno nowelizacji rozszerzono w dość znacznym stopniu uprawnienia straży miejskiej. W znacznym stopniu są one bliższe kompetencjom jakie posiadają funkcjonariusze policji, ale nadal są w znacznym stopniu ograniczone.
REKLAMA
W rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym strażnicy miejscy są uprawnieni do kontroli ruchu drogowego na terenie miast i gmin. Uprawnienie to nie dotyczy jednak wszystkich funkcjonariuszy, możliwość taką mają jedynie te osoby, które uzyskały od powiatowego lub miejskiego komendanta policji specjalne upoważnienie do dokonywania takich czynności.
Zobacz również: Co grozi za brak badań technicznych samochodu?
REKLAMA
Nowym uprawnieniem straży miejskiej jest możliwość rejestrowania wykroczeń kierowców za pomocą fotoradarów. Wprowadzone jest tu jednak pewne ograniczenie polegające na tym, iż każde użycie takiego specjalistycznego sprzętu musi wcześniej uzyskać zgodę policji.
Najczęściej spotykanym sposobem działania funkcjonariuszy straży miejskiej jest karanie kierowców za niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymania się i postoju pojazdów. Poza nałożeniem mandatu karnego, mogą oni również założyć blokadę na koło, a także odholować pojazd na koszt właściciela w przypadku, gdy został on pozostawiony w zabronionym miejscu i stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub go utrudnia.
Zobacz również: Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?
Strażnicy miejscy mogą również kontrolować dokumenty kierującego pojazdem oraz wydawać mu polecenia. Podczas kontroli obowiązują ich analogiczne zasady jak funkcjonariuszy policji, czyli powinien podać stopień, imię, nazwisko, przyczynę zatrzymania oraz na prośbę kierującego jest zobowiązany do okazania legitymacji służbowej i upoważnienia do kontroli ruchu drogowego.
Funkcjonariusze straży miejskiej nie mają uprawnień do samodzielnego badania kierujących pojazdami alkomatem, ani przeprowadzania testów na obecność innych niedozwolonych środków. W przypadku podejrzenia, iż kierujący jest pod wpływem wymienionych środków zobowiązani są do wezwania policji i uniemożliwienia dalszego poruszania się podejrzanej osoby. Jedynie policja posiada kompetencje do sprawdzenia stanu trzeźwości kierującego pojazdem.
Zobacz również: Jak zachowywać się podczas kontroli drogowej?
REKLAMA
REKLAMA