Kradzież samochodu a ubezpieczenie OC
REKLAMA
REKLAMA
Sam fakt, że właściciel ubezpieczonego pojazdu na skutek kradzieży utracił swój pojazd, nie zwalnia go z obowiązku uiszczania składek od ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dlatego samo zgłoszenie na policję faktu kradzieży nie oznacza, że umowa z ubezpieczycielem wygasa.
REKLAMA
Aby tak się stało, konieczne jest jeszcze wyrejestrowanie pojazdu. Jak stanowi art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z chwilą dokonania wyrejestrowania rozwiązaniu ulega również umowa ubezpieczenia.
Do tego jednak czasu pozostaje ona ważna, a ubezpieczony jest zobowiązany do uiszczenia składki za ten okres.
Zobacz również: Czy możliwe jest wykupienie OC na mniej niż 12 miesięcy?
Jak wyrejestrować pojazd
Zgodnie z art. 79 Prawa o ruchu drogowym samochód podlega wyrejestrowaniu w określonych przypadkach. M.in. przy:
- wycofaniu pojazdu z ruchu;
- kasacji;
- wywozie z kraju, w sytuacji, gdy samochód został wyrejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;
- udokumentowanej trwałej i zupełnej utracie pojazdu;
- kradzieży.
W tym ostatnim przypadku właściciel musi złożyć dodatkowo stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania.
Wniosek o wyrejestrowanie auta musi być złożony przez właściciela. Całą procedurę przeprowadzimy w starostwie powiatowym. W miastach na prawach powiatu takie uprawnienia będzie posiadał prezydent miasta, a zatem dokonanie tego będzie możliwe w urzędzie obsługującym ten organ.
Zobacz również: Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?
Sam wniosek musi być sporządzony na specjalnym formularzu. Do niego należy dołączyć dowód rejestracyjny, oświadczenie złożone pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań oraz zaświadczenie z policji, potwierdzające fakt zgłoszenia kradzieży.
Pobierz: Przykładowy wniosek o wyrejestrowanie samochodu
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003, nr 124 poz. 1152 z późn. zm.),
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
REKLAMA
REKLAMA