REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC

Mateusz Mirkiewicz
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

Nie ma obowiązku zawierania ubezpieczenia AC, jednak z racjonalnego punktu widzenia jego posiadanie jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

REKLAMA

Zobacz także: Czym jest ubezpieczenie AC

Ponieważ w żadnym akcie normatywnym nie została przewidziana szczególna forma tego rodzaju umowy, może być ona zawarta w dowolnej postaci. Obecnie została wypracowana praktyka, co jest bezpieczniejsze, iż przyjmuje ona formę pisemną. Podpisanie umowy jest poprzedzone złożeniem przez właściciela pojazdu lub osobę, która zawiera umowę na jego rzecz, wniosku.

Czynność ta jest uznawana za złożenie oferty zawarcia umowy ubezpieczenia autocasco. Kolejnymi działaniami poprzedzającymi zawarcie umowy są weryfikacja przez ubezpieczyciela danych pojazdu, wyposażenia oraz indywidualna ocena ryzyka ubezpieczeniowego.

Podstawowe elementy, które muszą być wskazane w umowie ubezpieczenia AC, zalicza się:

- zakres ubezpieczenia;
- sposób ustalenia odszkodowania;
- sumę ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu

W odniesieniu do zakresu ubezpieczenia istnieją dwie możliwości określenia go w umowie ubezpieczenia. Możliwe jest zawarcie umowy w pełnym zakresie i wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody będące następstwem wszystkich zdarzeń, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Drugą możliwością jest zawarcie umowy w ograniczonym zakresie, w takiej sytuacji ochroną objęte są szkody wynikające tylko ze zdarzeń wskazanych w umowie.

Następnym elementem, wymaganym do określenia w umowie ubezpieczenia autocasco, jest wysokość sumy ubezpieczenia. Stanowi ona maksymalną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody, które powstały w czasie obowiązywania umowy.

Wyliczana jest ona na podstawie wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy. Wartość pojazdu powinna uwzględniać wymagany przepisami prawa podatek VAT, z wyjątkiem przypadku, w którym strona umowy ma prawo do jego odliczenia.

Umowa ubezpieczenia autocasco zaczyna obowiązywać następnego dnia od jej zawarcia, jednak nie wcześniej niż następnego dnia po zapłaceniu składki, bądź jej pierwszej raty.

Koniec okresu ochrony ubezpieczeniowej następuje w momencie rozwiązania umowy: 

- z upływem końcowego terminu określonego w umowie;
- w dniu wypłaty odszkodowania za szkodę polegającą na całkowitym zniszczeniu lub utracie pojazdu;
- w dniu wyczerpania się sumy ubezpieczeniowej określonej w umowie;
- z upływem terminu płatności składki lub jej raty, chyba że w umowie określono inaczej;
- z chwilą przeniesienia własności pojazdu, jeżeli nie dokonano przeniesienia praw z umowy ubezpieczenia na nabywcę pojazdu;
- z dniem odstąpienia od umowy lub z upływem okresu wypowiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA