REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC

Mateusz Mirkiewicz
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

Nie ma obowiązku zawierania ubezpieczenia AC, jednak z racjonalnego punktu widzenia jego posiadanie jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

REKLAMA

Zobacz także: Czym jest ubezpieczenie AC

Ponieważ w żadnym akcie normatywnym nie została przewidziana szczególna forma tego rodzaju umowy, może być ona zawarta w dowolnej postaci. Obecnie została wypracowana praktyka, co jest bezpieczniejsze, iż przyjmuje ona formę pisemną. Podpisanie umowy jest poprzedzone złożeniem przez właściciela pojazdu lub osobę, która zawiera umowę na jego rzecz, wniosku.

Czynność ta jest uznawana za złożenie oferty zawarcia umowy ubezpieczenia autocasco. Kolejnymi działaniami poprzedzającymi zawarcie umowy są weryfikacja przez ubezpieczyciela danych pojazdu, wyposażenia oraz indywidualna ocena ryzyka ubezpieczeniowego.

Podstawowe elementy, które muszą być wskazane w umowie ubezpieczenia AC, zalicza się:

- zakres ubezpieczenia;
- sposób ustalenia odszkodowania;
- sumę ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu

W odniesieniu do zakresu ubezpieczenia istnieją dwie możliwości określenia go w umowie ubezpieczenia. Możliwe jest zawarcie umowy w pełnym zakresie i wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody będące następstwem wszystkich zdarzeń, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Drugą możliwością jest zawarcie umowy w ograniczonym zakresie, w takiej sytuacji ochroną objęte są szkody wynikające tylko ze zdarzeń wskazanych w umowie.

Następnym elementem, wymaganym do określenia w umowie ubezpieczenia autocasco, jest wysokość sumy ubezpieczenia. Stanowi ona maksymalną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody, które powstały w czasie obowiązywania umowy.

Wyliczana jest ona na podstawie wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy. Wartość pojazdu powinna uwzględniać wymagany przepisami prawa podatek VAT, z wyjątkiem przypadku, w którym strona umowy ma prawo do jego odliczenia.

Umowa ubezpieczenia autocasco zaczyna obowiązywać następnego dnia od jej zawarcia, jednak nie wcześniej niż następnego dnia po zapłaceniu składki, bądź jej pierwszej raty.

Koniec okresu ochrony ubezpieczeniowej następuje w momencie rozwiązania umowy: 

- z upływem końcowego terminu określonego w umowie;
- w dniu wypłaty odszkodowania za szkodę polegającą na całkowitym zniszczeniu lub utracie pojazdu;
- w dniu wyczerpania się sumy ubezpieczeniowej określonej w umowie;
- z upływem terminu płatności składki lub jej raty, chyba że w umowie określono inaczej;
- z chwilą przeniesienia własności pojazdu, jeżeli nie dokonano przeniesienia praw z umowy ubezpieczenia na nabywcę pojazdu;
- z dniem odstąpienia od umowy lub z upływem okresu wypowiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA