REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podpowiadamy co powinna zawierać umowa ubezpieczenia AC

Mateusz Mirkiewicz
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.
Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie Autocasco jest najpopularniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym występującym na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce.

Nie ma obowiązku zawierania ubezpieczenia AC, jednak z racjonalnego punktu widzenia jego posiadanie jest w dzisiejszych czasach koniecznością.

REKLAMA

Zobacz także: Czym jest ubezpieczenie AC

Ponieważ w żadnym akcie normatywnym nie została przewidziana szczególna forma tego rodzaju umowy, może być ona zawarta w dowolnej postaci. Obecnie została wypracowana praktyka, co jest bezpieczniejsze, iż przyjmuje ona formę pisemną. Podpisanie umowy jest poprzedzone złożeniem przez właściciela pojazdu lub osobę, która zawiera umowę na jego rzecz, wniosku.

Czynność ta jest uznawana za złożenie oferty zawarcia umowy ubezpieczenia autocasco. Kolejnymi działaniami poprzedzającymi zawarcie umowy są weryfikacja przez ubezpieczyciela danych pojazdu, wyposażenia oraz indywidualna ocena ryzyka ubezpieczeniowego.

Podstawowe elementy, które muszą być wskazane w umowie ubezpieczenia AC, zalicza się:

- zakres ubezpieczenia;
- sposób ustalenia odszkodowania;
- sumę ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu AC nowego samochodu

W odniesieniu do zakresu ubezpieczenia istnieją dwie możliwości określenia go w umowie ubezpieczenia. Możliwe jest zawarcie umowy w pełnym zakresie i wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody będące następstwem wszystkich zdarzeń, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Drugą możliwością jest zawarcie umowy w ograniczonym zakresie, w takiej sytuacji ochroną objęte są szkody wynikające tylko ze zdarzeń wskazanych w umowie.

Następnym elementem, wymaganym do określenia w umowie ubezpieczenia autocasco, jest wysokość sumy ubezpieczenia. Stanowi ona maksymalną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody, które powstały w czasie obowiązywania umowy.

Wyliczana jest ona na podstawie wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy. Wartość pojazdu powinna uwzględniać wymagany przepisami prawa podatek VAT, z wyjątkiem przypadku, w którym strona umowy ma prawo do jego odliczenia.

Umowa ubezpieczenia autocasco zaczyna obowiązywać następnego dnia od jej zawarcia, jednak nie wcześniej niż następnego dnia po zapłaceniu składki, bądź jej pierwszej raty.

Koniec okresu ochrony ubezpieczeniowej następuje w momencie rozwiązania umowy: 

- z upływem końcowego terminu określonego w umowie;
- w dniu wypłaty odszkodowania za szkodę polegającą na całkowitym zniszczeniu lub utracie pojazdu;
- w dniu wyczerpania się sumy ubezpieczeniowej określonej w umowie;
- z upływem terminu płatności składki lub jej raty, chyba że w umowie określono inaczej;
- z chwilą przeniesienia własności pojazdu, jeżeli nie dokonano przeniesienia praw z umowy ubezpieczenia na nabywcę pojazdu;
- z dniem odstąpienia od umowy lub z upływem okresu wypowiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

REKLAMA

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

REKLAMA

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA