REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania? Poradnik

Piotr Mieszkowski
Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy. Fot. shutterstock
Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy. Fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy.

Większość firm ubezpieczeniowych ściśle określa zakres ochrony i niezależnie od tego ogranicza go dodatkowo wprowadzając katalog wyłączeń. Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej to przypadki zdarzeń, za które zakład ubezpieczeń na podstawie umowy ubezpieczenia (ogólnych warunków ubezpieczenia) nie odpowiada. Katalog wyłączeń zróżnicowany jest również w zależności od wariantu ubezpieczenia, który wybieramy.

REKLAMA

Do najbardziej popularnych wyłączeń należą zdarzenia do których doszło:

• w pojeździe stanowiącym własność innej osoby niż wymieniona jako właściciel w dokumencie ubezpieczenia;
• w okolicznościach innych niż podane w zgłoszeniu szkody;
• podczas kierowania pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu, narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych;
• w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia ogumienia, chyba że powstały one wskutek działania osób trzecich lub powstały jednocześnie z uszkodzeniem lub zniszczeniem innych części pojazdu, objętych ochroną ubezpieczeniową;
• w czasie ruchu pojazdem, gdy pojazd nie był dopuszczony do ruchu w przypadku pojazdów podlegających rejestracji - gdy w chwili zaistnienia szkody pojazd nie był zarejestrowany lub nie posiadał ważnego badania technicznego;
• podczas używania pojazdu jako narzędzia przestępstwa;
• w pojazdach nielegalnie sprowadzonych na terytorium Polski.

Właściwe zabezpieczenie pojazdu

Ponadto kierowca powinien pamiętać, że odszkodowanie nie zostanie mu wypłacone, gdy doprowadził do szkody umyślnie albo nie dołożył odpowiednich starań, by swoje mienie zabezpieczyć. Samochód powinien mieć nie tylko sprawny system zabezpieczeń antywłamaniowych, ale po opuszczeniu pojazdu kierowca powinien go unieruchomić. Wszelkie sytuacje prowokujące kradzież samochodu nie podlegają wypłacie odszkodowania.

Zobacz również: Kiedy ubezpieczyciel domaga się zwrotu wypłaconego odszkodowania przy wypadku komunikacyjnym?

Kolejnym przykładem kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu AC jest zostawianie otwartego samochodu z kluczykami w środku, dokumentami lub zostawienie auta z włączonym silnikiem.

Często też kierowcy zapominają, że ubezpieczenie AC obejmuje samochód, który ma komplet kluczyków, czyli klucz główny oraz zapasowy. W przypadku braku któregoś mamy do czynienia z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Udział własny

REKLAMA

Na rynku dosyć często są też stosowane udziały własne, które obniżają składkę za ubezpieczenie AC, ale również pomniejszają kwotę odszkodowania. Określają one sposób procentowy lub kwotowy jaką część szkody będzie musiał pokryć ubezpieczony. W OWU krajowych ubezpieczycieli możemy znaleźć między innymi zapisy określające w jaki sposób i z jakich powodów należne nam odszkodowanie ulegnie obniżeniu.

Dodatkowo zakłady ubezpieczeń wprowadzają do swoich ofert autocasco franszyzę integralną czyli brak wypłaty odszkodowania za szkody niewielkiej wartości np. określane procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia lub z ograniczeniami widełkowymi (np.: nie mniej niż 400 zł i nie więcej niż 1000 zł) lub np. franszyzy mieszanej – procentowo-kwotowej zapisanej np. - 1% wartości pojazdu nie mniej niż 600 zł.

Zobacz również: Szkoda całkowita z OC sprawcy – jak to działa?

Szkoda całkowita

Ubezpieczeni często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest szkoda całkowita. Pojęcie szkody całkowitej zazwyczaj rozumiane jest jako przejęcie pojazdu przez ubezpieczyciela i wypłatę kwoty umożliwiającej poszkodowanemu zakup takiego samego, nowego pojazdu.

Tymczasem w przypadku szkód z umów ubezpieczenia AC – szkoda uznawana jest za całkowitą, jeżeli koszt naprawy pojazdu przekroczy 70% jego wartości sprzed zdarzenia. Ponadto, w zależności od wykupionego wariantu ubezpieczenia – jest to wartość rynkowa lub gwarantowana suma ubezpieczenia określana podczas zawierania umowy ubezpieczenia.

Umowa nie tylko na piśmie

REKLAMA

Wiele osób nie zdaje sobie również sprawy z tego, że do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu nie jest konieczne podpisywanie jakichkolwiek dokumentów bądź opłacenie składki, a umowę taką można zawrzeć ustnie – np. przez telefon po prostu potwierdzając zgodę na zakup ubezpieczenia.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia, kierowcy powinni więc pamiętać, że zawsze należy uważnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) ze szczególnym naciskiem na zakres ubezpieczenia, obowiązki ubezpieczonego i wszelkie wyłączenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA

  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  REKLAMA