REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Radzimy w jaki sposób wybrać polisę

Piotr Mieszkowski
kolizja
kolizja

REKLAMA

REKLAMA

Dla większości kierowców w momencie ubezpieczania samochodu najistotniejszym czynnikiem jest wysokość składki. Zanim jednak dokona się wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które mogą mieć wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku szkody.

Zanim podpiszemy umowę powinniśmy przeczytać dokument zwany ogólnym warunkami ubezpieczenia. Warto w nim zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, czyli jakiego rodzaju szkody są objęte ubezpieczeniem.

REKLAMA

Ważny jest też zakres terytorialny, tzn. w jakich krajach, jakie szkody są objęte ubezpieczeniem. Jeśli planuje się wyjazdy zagraniczne, warto sprawdzić czy kraj ten jest włączony do zakresu ubezpieczenia.

Udział własny i franszyza

REKLAMA

Ważnym aspektem w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest udział własny. Jest to postanowienie umowy ubezpieczenia, które bez względu na wysokość szkody i okoliczności jej wystąpienia obniża odszkodowanie o część, określoną kwotowo bądź procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia.

Jeżeli ubezpieczyciel stosuje udział własny, oznacza to, że w przypadku szkody zażąda od nas poniesienia części kosztów naprawy. Niektóre firmy stosują też franszyzę integralną, co oznacza brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody nie przekraczające ustalonej w umowie kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość rynkowa pojazdu

Każdy kto ubezpiecza nowy samochód powinien zwrócić uwagę, jakiej wypłaty może się spodziewać w przypadku kradzieży, utraty lub całkowitego zniszczenia w pierwszych miesiącach eksploatacji auta. Musi wiedzieć czy będzie to zwrot ceny zakupu wyszczególnionej na fakturze, mimo że wartość rynkowa pojazdu używanego nawet bardzo krótko jest już odpowiednio niższa.

Duże znaczenie mają też precyzyjne zapisy określające sposób ustalenia wysokości odszkodowania za najczęstsze szkody z ubezpieczenia autocasco tj. uszkodzenia pojazdu wymagające naprawy. Wysokość odszkodowania może się różnić w zależności od tego jaki wariant rozliczenia przyjęto w umowie. Najczęściej spotykane są 2 sposoby rozliczenia: tzw. warsztatowy lub wycena.

Zobacz również: Koniec kar za brak papierowego OC

Posiadacze pojazdów nowych, zwłaszcza na gwarancji są zainteresowani zwrotem pełnych kosztów naprawy, także takiej, która będzie wykonana w autoryzowanym serwisie, a takie jak wiadomo nie należą do tanich.

Warunki ubezpieczenia powinny więc w sposób jasny informować o możliwości uzgodnienia kosztów naprawy tak, aby możliwe było wypłacenie odszkodowania za naprawę na podstawie rachunków wystawionych przez warsztat.

Właściciele pojazdów starszych, popularnych na rynku marek, którzy nie nastawiają się na naprawę w ASO powinni natomiast rozważyć wariant rozliczenia szkody poprzez wycenę wykonaną przez ubezpieczyciela, ponieważ jest on zwykle tańszy.

Wyłączenia

REKLAMA

Najważniejsze w OWU są wyłączenia, czyli: co może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania lub jej ograniczenie. Im dana firma ubezpieczeniowa ma dłuższą listę wyłączeń, tym bardziej w przypadku szkody, powinniśmy liczyć się z odmową wypłaty pieniędzy.

Warto zwrócić uwagę, że obok zapisów ograniczających odpowiedzialność, które są oczywiste i powszechnie akceptowalne, np. szkoda spowodowana umyślnie lub podczas kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, zdarzają się ograniczenia odpowiedzialności lub udziały własne za szkody powstałe wskutek złamania przepisów, np. niezatrzymanie się przy znaku „stop” czy przekroczenie prędkości.

Powinniśmy natomiast pamiętać, że gdy powodujemy kolizję, to jest ona właśnie skutkiem złamania przepisów ruchu drogowego, a autocasco jest ubezpieczeniem, które z założenia ma nam zapewnić pokrycie szkód.

Zobacz również: Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW

Tematem budzącym kontrowersje jest sposób zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. Każde ogólne warunki ubezpieczenia AC uzależniają wypłatę odszkodowania od odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu. Warto więc sprawdzić, czy wymagania te będziemy w stanie spełnić. Najczęściej chodzi tu o uruchomienie odpowiednich urządzeń zabezpieczających oraz zabezpieczenie kluczyków i dokumentów pojazdu.

Należy też upewnić się, czy zakład ubezpieczeń przewiduje sytuacje, że za skradziony pojazd zostanie wypłacone odszkodowanie mimo utracenia przez ubezpieczonego kluczyków i dokumentów, np. gdy do kradzieży doszło z użyciem przemocy.

Zniżki

Chcąc „zaoszczędzić” na polisie warto sprawdzić, na jakie programy zniżkowe i promocje możemy liczyć u wybranego ubezpieczyciela. Wybierając OC powinniśmy upewnić się, czy firma honoruje zniżki za bezszkodową jazdę oraz jakie ma limity kwotowe i kilometrowe w tzw. podstawowym assistance.

W przypadku niektórych firm są one bardzo małe, co w konsekwencji może oznaczać, że klient będzie musiał dopłacić za holowanie z miejsca wypadku. Przy wyborze rozszerzonego assistance kluczowy jest zakres i jakość oferowanych świadczeń. Bardzo ważne jest też, by zakład ubezpieczeniowy pomógł nie tylko z dala od domu, ale też w miejscu zamieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA