REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Radzimy w jaki sposób wybrać polisę

Piotr Mieszkowski
kolizja
kolizja

REKLAMA

REKLAMA

Dla większości kierowców w momencie ubezpieczania samochodu najistotniejszym czynnikiem jest wysokość składki. Zanim jednak dokona się wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, które mogą mieć wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku szkody.

Zanim podpiszemy umowę powinniśmy przeczytać dokument zwany ogólnym warunkami ubezpieczenia. Warto w nim zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, czyli jakiego rodzaju szkody są objęte ubezpieczeniem.

REKLAMA

Ważny jest też zakres terytorialny, tzn. w jakich krajach, jakie szkody są objęte ubezpieczeniem. Jeśli planuje się wyjazdy zagraniczne, warto sprawdzić czy kraj ten jest włączony do zakresu ubezpieczenia.

Udział własny i franszyza

REKLAMA

Ważnym aspektem w ogólnych warunkach ubezpieczenia jest udział własny. Jest to postanowienie umowy ubezpieczenia, które bez względu na wysokość szkody i okoliczności jej wystąpienia obniża odszkodowanie o część, określoną kwotowo bądź procentowo w stosunku do sumy ubezpieczenia.

Jeżeli ubezpieczyciel stosuje udział własny, oznacza to, że w przypadku szkody zażąda od nas poniesienia części kosztów naprawy. Niektóre firmy stosują też franszyzę integralną, co oznacza brak odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody nie przekraczające ustalonej w umowie kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość rynkowa pojazdu

Każdy kto ubezpiecza nowy samochód powinien zwrócić uwagę, jakiej wypłaty może się spodziewać w przypadku kradzieży, utraty lub całkowitego zniszczenia w pierwszych miesiącach eksploatacji auta. Musi wiedzieć czy będzie to zwrot ceny zakupu wyszczególnionej na fakturze, mimo że wartość rynkowa pojazdu używanego nawet bardzo krótko jest już odpowiednio niższa.

Duże znaczenie mają też precyzyjne zapisy określające sposób ustalenia wysokości odszkodowania za najczęstsze szkody z ubezpieczenia autocasco tj. uszkodzenia pojazdu wymagające naprawy. Wysokość odszkodowania może się różnić w zależności od tego jaki wariant rozliczenia przyjęto w umowie. Najczęściej spotykane są 2 sposoby rozliczenia: tzw. warsztatowy lub wycena.

Zobacz również: Koniec kar za brak papierowego OC

Posiadacze pojazdów nowych, zwłaszcza na gwarancji są zainteresowani zwrotem pełnych kosztów naprawy, także takiej, która będzie wykonana w autoryzowanym serwisie, a takie jak wiadomo nie należą do tanich.

Warunki ubezpieczenia powinny więc w sposób jasny informować o możliwości uzgodnienia kosztów naprawy tak, aby możliwe było wypłacenie odszkodowania za naprawę na podstawie rachunków wystawionych przez warsztat.

Właściciele pojazdów starszych, popularnych na rynku marek, którzy nie nastawiają się na naprawę w ASO powinni natomiast rozważyć wariant rozliczenia szkody poprzez wycenę wykonaną przez ubezpieczyciela, ponieważ jest on zwykle tańszy.

Wyłączenia

REKLAMA

Najważniejsze w OWU są wyłączenia, czyli: co może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania lub jej ograniczenie. Im dana firma ubezpieczeniowa ma dłuższą listę wyłączeń, tym bardziej w przypadku szkody, powinniśmy liczyć się z odmową wypłaty pieniędzy.

Warto zwrócić uwagę, że obok zapisów ograniczających odpowiedzialność, które są oczywiste i powszechnie akceptowalne, np. szkoda spowodowana umyślnie lub podczas kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, zdarzają się ograniczenia odpowiedzialności lub udziały własne za szkody powstałe wskutek złamania przepisów, np. niezatrzymanie się przy znaku „stop” czy przekroczenie prędkości.

Powinniśmy natomiast pamiętać, że gdy powodujemy kolizję, to jest ona właśnie skutkiem złamania przepisów ruchu drogowego, a autocasco jest ubezpieczeniem, które z założenia ma nam zapewnić pokrycie szkód.

Zobacz również: Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW

Tematem budzącym kontrowersje jest sposób zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. Każde ogólne warunki ubezpieczenia AC uzależniają wypłatę odszkodowania od odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu. Warto więc sprawdzić, czy wymagania te będziemy w stanie spełnić. Najczęściej chodzi tu o uruchomienie odpowiednich urządzeń zabezpieczających oraz zabezpieczenie kluczyków i dokumentów pojazdu.

Należy też upewnić się, czy zakład ubezpieczeń przewiduje sytuacje, że za skradziony pojazd zostanie wypłacone odszkodowanie mimo utracenia przez ubezpieczonego kluczyków i dokumentów, np. gdy do kradzieży doszło z użyciem przemocy.

Zniżki

Chcąc „zaoszczędzić” na polisie warto sprawdzić, na jakie programy zniżkowe i promocje możemy liczyć u wybranego ubezpieczyciela. Wybierając OC powinniśmy upewnić się, czy firma honoruje zniżki za bezszkodową jazdę oraz jakie ma limity kwotowe i kilometrowe w tzw. podstawowym assistance.

W przypadku niektórych firm są one bardzo małe, co w konsekwencji może oznaczać, że klient będzie musiał dopłacić za holowanie z miejsca wypadku. Przy wyborze rozszerzonego assistance kluczowy jest zakres i jakość oferowanych świadczeń. Bardzo ważne jest też, by zakład ubezpieczeniowy pomógł nie tylko z dala od domu, ale też w miejscu zamieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

REKLAMA

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA