REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić ubezpieczenie OC?

Poszukiwanie dobrej oferty ubezpieczenia OC warto zacząć nawet 3-4 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia. Fot. Fotolia
Poszukiwanie dobrej oferty ubezpieczenia OC warto zacząć nawet 3-4 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia. Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Poszukiwanie dobrej oferty ubezpieczenia OC warto zacząć nawet 3-4 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia. Ważne jest nie tylko znalezienie lepszej oferty, ale także skuteczne rozwiązanie poprzedniej umowy.

Z uwagi na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe ma w sobie zawarte mechanizmy automatycznego przedłużenia na następne 12 miesięcy, jeśli nie zostanie skutecznie wypowiedziana.

REKLAMA

Krok 1: Uwaga na starą polisę

Chcąc zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela, pamiętaj o wystarczająco wczesnym rozpoczęciu poszukiwań. Jeśli przegapi się moment wypowiedzenia starej umowy, a zawrze się nową, trzeba będzie opłacać obie składki.

Jest to szczególnie „groźne” przy kupnie ubezpieczonego samochodu. Jeśli bowiem nie wypowiemy starej umowy w ciągu 30 dni od daty nabycia, jesteśmy nią związani na czas, jaki zawarł ją stary właściciel (ale nie na jego warunkach, ubezpieczyciel dostosuje ją do nowego właściciela).

Zobacz też: Zmiany w ubezpieczeniach OC i AC w 2011 roku

Krok 2: zrób rozeznanie

W przypadku OC komunikacyjnego jest to stosunkowo proste, bo podstawowe warunki ubezpieczenia są takie same, określone ustawowo.

Coraz częściej jednak towarzystwa dodają pakiety usług assistance (np. dające prawo do holowania auta po wypadku) czy usług pomocy prawnej.

Młody kierowca a ubezpieczenie OC

REKLAMA

Ubezpieczyciele z dużą nieufnością podchodzą do kierowców z niewielkim stażem - zawsze płacą oni wyższe stawki ubezpieczenia niż kierowcy doświadczeni. Wiąże się to z podwyższonym ryzykiem wystąpienia wypadku (niestety nie jest to stereotyp, a sprawa znajduje potwierdzenie w statystykach policyjnych).

Stopień nieufności ubezpieczycieli jest różny. Okazuje się bowiem, że dla młodych osób o tym samym profilu, mieszkających w tym samym miejscu i jeżdżących tym samym autem, jedne ceny mogą przewyższać inne 3-4 krotnie. To efekt różnego podejścia towarzystw do tej grupy kierowców.

Niektóre zniechęcają ich do swoich usług, stosując 100 czy 150 proc. zwyżki składek za wiek i krótki okres posiadania prawa jazdy. W innych te zwyżki wynoszą 50-80 proc.

Do tego dokłada się także statystyka danej kategorii kierowców (np. w wieku 20-22 lata, samochodu o pojemności silnika do 1,8l itp.). Jeden ubezpieczyciel może zauważyć zwiększenie liczby wypadków i podnieść danej grupie składkę. Inny zaobserwuje przeciwne zjawisko.

Jak widać, ważny jest też „łut szczęścia”.

Teraz zadanie porównania ofert jest łatwiejsze, bo mamy już dziesięć towarzystw, których oferty możemy sprawdzić przez telefon i internet. Do tego dochodzą rozwijające się porównywarki przygotowywane przez multiagencje, gdzie można w jednym miejscu zapoznać się z ofertą kolejnych pięciu, dziesięciu tradycyjnie działających towarzystw.

Uważaj na informacje na infoliniach – mogą być mylące i niepełne. ZAWSZE zapoznaj się ze szczegółowymi zapisami umowy i spytaj o konkretną wysokość składki w twoim przypadku.

Krok 3: Wypowiadanie umowy.

Zmieniając ubezpieczyciela w zakresie OC, trzeba pamiętać o złożeniu wypowiedzenia z zachowaniem dwóch podstawowych zasad:

  • 1. Zasada pisemności:
    • Zarówno ty, jak i ubezpieczyciel musicie mieć dowód wypowiedzenia.
    • Wypowiedzenie musi co do zasady dotrzeć do ubezpieczyciela w terminie (nieważna jest zatem data nadania, ale doręczenia). Z tego powodu lepiej złożyć wypowiedzenie osobiście.
    • Wypowiedzenie można złożyć agentowi.
    • Pamiętaj o potwierdzeniu przyjęcia wypowiedzenia.
    • Sprawdź czy ubezpieczyciel honoruje:
      • Fax,
      • e-mail z zeskanowanym oświadczeniem.
  • Termin:
    • Ustawa przewiduje ścisły nieprzekraczalny termin na złożenie wypowiedzenia:
      • 30 dni o daty nabycia- jeśli kupiłeś samochód ubezpieczony,
      • Najpóźniej jeden dzień przed końcem umowy dotychczasowej (w pozostałych przypadkach).

Pisanie wypowiedzenia

Wypowiedzenie nie musi być uzasadniane - ważne jest, aby w treści wskazać, iż wypowiada się umowę nr. .....  z dnia ......., dotyczącą samochodu marki ..... o numerze rejestracyjnym ...... - i podpisać się.

Oznaczając adresata i nadawcę, podajmy jak najwięcej informacji, 

Uwagi ogólne

- jeśli zawarłeś nową umowę, a nie zdążyłeś wypowiedzieć starej, do czasu wypowiedzenia jednej z nich będziesz musiał odprowadzać 2 składki.

- jeśli nie wypowiesz umowy poprzedniego właściciela samochodu w terminie 30 dni, zostaniesz nią objęty.

- ubezpieczyciel może zrekalkulować składkę. Możliwe, jest więc, że trzeba będzie do niej dopłacić (choć możliwy jest też zwrot „nadpłaty” i to nowemu właścicielowi).

Zobacz też: Jak ograniczyć rękojmię za wady sprzedanego samochodu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    REKLAMA

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    REKLAMA