Jakie mamy prawa pozostawiając auto na parkingu strzeżonym?
REKLAMA
REKLAMA
Każdy zarządca parkingu zobowiązany jest do przedstawienia korzystającemu z jego usług regulaminu. Często w owych uregulowaniach są zapisy wyłączające odpowiedzialność zarządcy w przypadku powstania uszkodzenia lub utraty pojazdu. Należy wiedzieć, że zapisy te są bezprawne i nie mogą być skutecznie stosowane. Wynika to z tego, że w chwili pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym pomiędzy właścicielem pojazdu a właścicielem parkingu powstaje umowa przechowania, która jest szczegółowo uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi przechowujący zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą pozostawioną mu na przechowanie w zamian za ustaloną opłatą.
REKLAMA
Zobacz również: Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta?
REKLAMA
W odniesieniu do przepisów kodeksu cywilnego w przypadku pozostawienia na przechowanie samochodu, zarządca parkingu odpowiada w całości za samochód oraz elementy jego wyposażenia. Jeśli chodzi o pozostawione w pojeździe inne cenne rzeczy, aby były chronione niezbędne jest poinformowanie strażnika o ich pozostawieniu. Jednak w tym przypadku zarządca parkingu może się zwolnić od odpowiedzialności za nie stosownym zapisem w regulaminie.
Za dowód zawarcia umowy przechowania służy potwierdzenie przyjęcia pojazdu, w którym powinny być zawarte podstawowe dane pojazdu takie jak marka, model, numer rejestracyjny, a także data i podpis osoby przyjmującej nasze auto. Ważną rzeczą jest, aby zachować powyższe potwierdzenie, ponieważ jest to jedyna podstawa do ubiegania się o ewentualne roszczenia na skutek zniszczenia bądź utraty rzeczy.
Zobacz również: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych
Parking strzeżony powinien być wyraźnie oznaczony jako strzeżony bądź korzystać z urządzeń monitorujących parkujące pojazdy.
REKLAMA
REKLAMA