REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

Układ zawieszenia jest jednym z najbardziej obciążonych w każdym aucie. Warto wiedzieć z jakich elementów się składa i jak działa.

Jak domowym sposobem sprawdzić amortyzatory?

Amortyzatory mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Uszkodzone zwiększają ryzyko wpadnięcia w poślizg, zmniejszają skuteczność hamowania i pogarszają komfort jazdy.

Jak i kiedy myć auto w zimę?

W zimie panują na ogół ujemne temperatury i umycie samochodu staje się problemem. W poradniku tym odpowiadamy na pytanie: kiedy myć auto w zimę?

Czy warto stosować uszlachetniacze paliwa?

Uszlachetniacze paliwa są dostępne na każdej stacji benzynowej. Nie każdy wie jednak, jakie jest ich działanie i czy warto w nie inwestować. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym poradniku.

REKLAMA

Dobre nawyki na drodze

Na kursie nauki jazdy instruktorzy rzadko uczą nas dobrych nawyków. Oczywiście, pierwszym dobrym nawykiem jest stosowanie się do przepisów, ale są też inne zachowania ułatwiające współużytkowanie dróg.

Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Gdy wybieramy się w podróż, chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Często taka wyprawa to wyjazd w nieznane. Radzimy jak możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa w takiej sytuacji.

Co wozić w aucie podczas zimy?

Obfite opady śniegu, mróz, do tego ciemne dni sprawiają, że zima może nas nieprzyjemnie zaskoczyć podczas podróży. Oto kilka porad, co warto mieć w aucie podczas zimy.

Sposoby na zamarznięte szyby

Okres zimowy bywa bardzo uciążliwy dla kierowców. Nie tylko słaba widoczność i śnieg zalegający na drogach daje się we znaki, ale też zamarzające szyby. Chyba żaden kierowca nie lubi skrobać warstwy lodu z szyb. Oto kilka sposobów na zapobieganie zamarzaniu szyb.

REKLAMA

Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Zimą jeździ się trudniej. Dni są krótsze, drogi są śliskie od wody, śniegu lub wręcz lodu. Prowadzenie auta w takich warunkach wymaga szczególnej uwagi.

Dbanie o akumulator: o czym pamiętać?

Spadająca w zimie temperatura wywiera znaczący wpływ na kondycję naszego samochodu. Najbardziej wrażliwym elementem auta na zimowe warunki jest akumulator. Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby był sprawny.

Jak dbać o akumulator?

Spadająca w zimie temperatura ma wpływ na osiągi naszego samochodu. Najbardziej wrażliwym elementem na działanie zimowych warunków jest akumulator. Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby był sprawny.

Co zrobić, gdy drzwi się ciężko zamykają?

Przyczyn utrudnionego zamykania drzwi w samochodzie może być kilka. Oto opis kilku z nich oraz porada, jak samemu pozbyć się tego problemu.

Jak zamontować tempomat w Corsie C


Tempomat to bardzo pożyteczny gadżet. W salonie samochodowym może kosztować nawet 1000 złotych. Na przykładzie Corsy C pokażemy, jak można zamontować go samemu.

Jak wymienić płyn chłodniczy?

Wymiana płynu chłodniczego to kolejna łatwa czynność, którą możemy wykonać samemu oszczędzając pieniądze. Oto jak szybko i sprawnie ją przeprowadzić.

Jak zdemontować boczną poduszkę powietrzną?


Wymontowanie airbagu jest czynnością z którą poradzą sobie nawet niedoświadczeni majsterkowicze. Jednak nieuważne obchodzenie się z poduszką powietrzną może być niebezpieczne.

Jak usunąć terkotanie linki licznika?


Stały, monotonny terkot linki licznika, który czasem pojawia się nawet w drogich samochodach, można dość łatwo usunąć. Problem ten najczęściej pojawia się w zimie.

Przetarta kierownica i gałka zmiany biegów: naprawa krok po kroku


Przetarta kierownica i gałka zmiany biegów psują wygląd wnętrza. Naprawa tych elementów nie jest jednak trudna, a samodzielny demontaż zmniejszy koszt ich renowacji.

Jak i kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy umożliwia dopływ świeżego powietrza do wnętrza auta. Wymiana filtra przeciwpyłowego jest szybka i łatwa, a przede wszystkim poprawia komfort jazdy.

Czyszczenie tapicerki krok po kroku


Plamy z tapicerki są trudne do usunięcia. W poradniku tym pokażemy, jak za cenę od 10 do 30 złotych samemu wyczyścić auto równie dobrze, jak profesjonalne myjnie za 100-200 złotych.

Jak dobrać olej do auta i jak często trzeba go wymieniać?

W instrukcji obsługi każdego pojazdu znajdziemy informacje, jaki olej stosować. Rady producentów mogą być jednak rozbieżne, mimo podobnych silników. Podpowiemy, w jaki sposób dobrać olej i kiedy go wymienić.

Wymiana płynu chłodniczego krok po kroku

Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli jednak do układu chłodzenia dolano wody, płyn chłodzący musi zostać wymieniony przed nadejściem zimy.

Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Nagły wzrost temperatury silnika ponad normę może być spowodowany wieloma czynnikami. Przedstawiamy poniżej kilka najczęściej występujących usterek układu chłodzenia oraz sposoby na ich naprawę.

Jak zlokalizować i usunąć podejrzane stuki w komorze silnika?

Jest sporo przyczyn stuków, które wydobywają się spod maski podczas pracy silnika. Nie zawsze świadczą o usterce silnika, ale wszystkie podejrzane stuki w komorze silnika należy traktować poważnie.

Jak uruchomić silnik, który nie chce „zaskoczyć”?

Co zrobić, jeśli rozrusznik kręci silnikiem, a ten z uporem nie chce zapalić? Trudności podczas rozruchu silnika nie świadczą o jego awarii. Oto kilka porad.

Wymiana świec zapłonowych: jak to zrobić?

Warto zadbać o wymianę świec zapłonowych. Jest to istotny element dla prawidłowego działania silnika. Awaria świecy zapłonowej może mieć zły wpływ na dalszą eksploatację jednostki napędowej.

Geometria zawieszenia: teoria i praktyka

Odpowiednio ustawiona geometria kół jest istotna ze względu na prawidłową eksploatację auta oraz bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy na co wpływ ma kąt pochylenia kół, a na co zbieżność.

Jak utwardzić zawieszenie?

Auto buja się na zakrętach, nurkuje przy hamowaniu, przy dodaniu gazu "leci na plecy"? To mało przyjemne – w takim przypadku warto nieco utwardzić zawieszenie.

Sportowe filtry powietrza - porady

Wymiana filtra powietrza na sportowy, np. stożkowy to najpopularniejszy sposób na rozpoczęcie przygody z tuningiem. Odkrywamy tajniki dostarczania powietrza do silnika.

Jak przygotować zawieszenie i hamulce do KJS?

Decydując się na starty w KJS-ach nie musisz profesjonalnie przygotowywać samochodu, ale kilka elementów warto w nim poprawić. Zawieszenie odpowiada za "trzymanie się drogi", a dobre hamulce pozwolą na hamowanie z dużym opóźnieniem.

Jakie opony wybrać na KJS?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia jeśli planujemy start w tzw. KJSie, czyli Konkursowej Jeździe Sportowej.

Jak przygotować się do KJS?

KJS - Konkursowa Jazda Samochodem. Tego typu imprezy przeznaczone są dla kierowców – amatorów. To rajdowa szkoła, po przejechaniu z dobrymi rezultatami kilku imprez w sezonie można ubiegać się o licencję kierowcy rajdowego.

Jak odpowietrzyć hamulce?

Przy wymianie klocków lub tarcz hamulcowych, zwróćmy uwagę na odpowietrzenie hamulców. Podpowiadamy, jak prawidłowo odpowietrzyć hamulce.

Spoilery samochodowe - porady

Spojler to element tuningu wizualnego, czy mechanicznego? Jedno łączy się z drugim, ale w sumie podczas jazdy codziennej, spojlery pełnią funkcje ozdobne, a nie pomagają w dociskaniu auta do podłoża.

Oklejanie aut folią - porady

Jak wyróżnić swoje auto z tłumu identycznych, bezimiennych blaszanych pudełek? Może karbonowa maska i dach? Drogo i kłopotliwie. A jakby tak to wszystko... nakleić?

Czy wolno przyciemniać szyby i klosze lamp?

Ciemne klosze lamp i szyby „dymki” – warto dokładnie sprawdzić co wolno a czego nie. Inaczej narażamy się na niepotrzebne reperkusje ze strony policjantów i diagnostów.

Jak zamontować oświetlenie LED?

Diody LED podbijają świat motoryzacji. Ty też możesz w swoim samochodzie zamontować lampy LED. Do topowych modeli aut klasy premium trudno się upodobnić, ale możesz zyskać własny styl i – co ciekawe – zaoszczędzić nieco gotówki.

Czy warto montowac kolorowe żarówki w aucie?

Niektórzy kierowcy montują w swoich samochodach kolorowe światła – np. do świateł postojowych zakładają niebieskie żarówki, zmieniają kolor migaczy, czy też podświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej.

Jakie są plusy i minusy reflektorów ksenonowych?

Lampy ksenonowe mają zalety. Największą ich wadą jest cena, która z jednej strony odstrasza potencjalnych nabywców, a z drugiej nakręca rynek podróbek, które z jakością ksenonów nie mają wiele wspólnego.

Karoseria i kosmetyka samochodowa - porady

Jazda brudnym samochodem jest subiektywnie mniej przyjemna niż poruszanie się autem czystym. Podpowiadamy, jak zachować nasze auto w dobrej kondycji wizualnej.

Jak sprawdzić stan auta przed kupnem?

Kupno samochodu to duża inwestycja, warto zatem w miarę możliwości, jakie zapewniają nam oględziny, sprawdzić jego stan. Podpowiadamy jak sprawdzić stan auta przed kupnem.

Jazda z przyczepą. O czym pamiętać?

Nawet jeśli tego nie planujemy, w końcu możemy natrafić na konieczność pociągnięcia naszym autem przyczepy. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

Czy mycie silnika to konieczność? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Silnik to element auta, który na co dzień jest raczej niewidoczny. Warto jednak zadbać o czystość komory silnikowej. Poniżej przedstawiamy jak umyć silnik w prawidłowy sposób.

Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?

Wiele usterek unieruchamiających pojazd często wynika z drobnych problemów. Nie zawsze, gdy nasze auto zatrzyma się na poboczu, musimy od razu dzwonić po pomoc.

Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

Bywa, że czasem spod maski zacznie wydobywać się dym. Może to być oznaką pożaru, ale nie musi. W każdym przypadku należy jednak zachować ostrożność. Można łatwo rozpoznać rodzaj dymu wydobywającego się spod maski i odpowiednio zareagować. Jak to zrobić?

Jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodzenia?

Wycieki z układu chłodzenia mogą nas nieźle przestraszyć. Zanim jednak udamy się do mechanika, warto spróbować samemu zdiagnozować problem, ponieważ naprawa układu chłodzenia nie musi być skomplikowana. Podpowiadamy jak zlokalizować wyciek płynu z układu chłodniczego.

Zepsuty zamek, co robić?

Jeżeli w naszym aucie z jakiegoś powodu zniszczy się zamek w drzwiach, możemy dorobić mechanizm na podstawie klucza. Jest to sposób tańszy i równie skuteczny, co wymiana zamka na nowy.

Przeciekanie zaworu igłowego w gaźniku. Co zrobić?

Przeciekanie zaworu igłowego może skończyć się zalaniem gaźnika i unieruchomieniem silnika. O tym, co możemy wtedy zrobić powinien wiedzieć każdy posiadacz motocykla lub auta z gaźnikiem opadowym.

Pęknięty zderzak. Jak go naprawić?

Nieświadomi możliwości naprawy pękniętego zderzaka udajemy się do warsztatu, by kupić nowy element. Koszt nowego zderzaka wraz z lakierowaniem znacznie przewyższa cenę jego regeneracji.

Co zrobić z pękniętą szybą - wymienić czy naprawić?

Widok pęknięcia na szybie auta może wywołać dreszcze na myśl o kosztach, jakie nas czekają przy wymianie. Jak tego uniknąć?

REKLAMA