Czy wiesz jak uruchomić silnik gdy akumulator jest rozładowany?
REKLAMA
REKLAMA
Akumulatory obu samochodów łączy się dwoma przewodami, które można kupić w sklepie motoryzacyjnym i warto na wszelki wypadek wozić w bagażniku.
REKLAMA
Oba samochody ustaw blisko siebie, tak, aby ich akumulatory można było łatwo podłączyć przewodami. Upewnij się, że w obu pojazdach wszystko jest wyłączone. Samochody nie mogą się stykać ze sobą, zwłaszcza wtedy, gdy jeden z nich ma "+" na masie, a drugi "-". Bez względu na to połącz czop dodatni jednego akumulatora z czopem dodatnim drugiego, a czop ujemny z ujemnym. Zawsze najpierw podłączaj czopy dodatnie i rozłączaj na końcu, ostatnie.
Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę trudnego rozruchu silnika gorącego?
W komplecie masz dwa przewody. Jeden z nich ma czarne lub niebieskie (-) zaciski, tzw, krokodylki, a drugi czerwone (+). Połącz czopy dodatnie zaciskami czerwonymi, a ujemne czarnymi.
Kiedy po uruchomieniu samochodu ze sprawnym akumulatorem silnik zacznie już pracować na normalnych obrotach, spróbuj uruchomić drugi samochód. Dodaj nieco obrotów w pierwszym silniku. Kiedy uda się uruchomić silnik pojazdu z rozładowanym akumulatorem, nie gaś silnika i odłącz przewody - najpierw te na czopach ujemnych, a dopiero później na czopach dodatnich.
Zobacz też: Jak przygotować się do trudnych zimowych rozruchów silnika?
Jeśli samochód jest wyposażony w elektroniczny zapłon, wtrysk paliwa lub komputer nadzorujący pracę silnika, elementy te mogą ulec zniszczeniu na skutek nagłego skoku napięcia wywołanego podłączeniem lub odłączeniem przewodów. Musisz wtedy wymontować akumulator, podłączyć przewody tak, jak opisałem wcześniej i włączyć silnik na 20 min. Wyczerpany akumulator powinien się w taki sposób wystarczająco podładować.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.