REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Test Opel Corsa: jest większa od legendarnego Golfa!

Opel Corsa, model 2011 to typowy przedstawiciel współczesnych aut segmentu B. Jednak ciekawostką jest, że biorąc pod uwagę gabaryty, jeszcze 20-30 lat temu Corsa byłaby modelowym przykładem auta kompaktowego. Sprawdziliśmy, jak jeździ współczesny maluch z wysokoprężnym silnikiem 1.3 o mocy 75 KM.

Budowa A2 będzie kontynuowana - GDDKiA podpisała umowę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na dokończenie przez konsorcjum firm Boegl & Krysl i Dolnośląskich Surowców Skalnych odcinka C autostrady A2 Stryków-Konotopa, po chińskim konsorcjum Covec - poinformował w poniedziałek wieczorem Artur Mrugasiewicz z Biura Prasowego GDDKiA.

Historia motoryzacji: o najdroższych autach świata

Jednym z najdroższych, o ile nie najdroższym z seryjnie produkowanych samochodów świata dostępnych tylko dla najbogatszych, jest Maybach. Jego historia nie ma nawet 100 lat, choć jej korzenie sięgają początków drugiej połowy XIX wieku.

Jak rozpoznać ADR - czyli jak przyjmować do przewozu materiały niebezpieczne w transporcie drogowym?

W praktyce okazuje się, że wielu przedsiębiorców dokonujących obrotu ładunkami zaliczanymi do kategorii ADR nadal popełnia błędy podczas ich załadunku i rozładunku.

REKLAMA

Opel – zestawienie żarówek w najpopularniejszych modelach

W poradniku tym przedstawimy zestawienie żarówek do najpopularniejszych modeli Opla. Warto wiedzieć jakie typy żarówek są zmontowane w naszym aucie.

Daewoo Lanos: wymiana tylnego amortyzatora i sprężyny

Demontaż tylnych amortyzatorów i sprężyn w Daewoo Lanos jest bardzo łatwy. Jest tu znacznie mniej pracy niż w przypadku zawieszenia przedniego.

Jak wygląda wnętrze nowego Mercedesa klasy B?

Nowa Klasa B to najbardziej przestronny model w swoim segmencie. Pod względem przestrzeni na kolana w drugim rzędzie siedzeń (87 mm) deklasuje nawet Klasy E i S.

Daewoo Lanos: wymontowanie kolumny przedniego zawieszenia

Wymiana przedniego amortyzatora lub sprężyny w Lanosie wymaga demontażu kolumny przedniego zawieszenia.

REKLAMA

Test Opel Insignia 2,0 Turbo 220 KM 4x4: wojownik szos

Benzynowe turbodoładowane ponad 200-konne sedany nie cieszą się wielkim wzięciem, głównie ze względu na koszty benzyny. Niektórzy kierowcy jednak mogą sobie pozwolić na tankowanie drogiej obecnie "bezołowiowej". Czy 220-konny Opel Insignia z napędem na cztery koła to dla nich dobry wybór?

Rekordowy lipiec w porcie lotniczym Katowice

Ponad 338 tys. pasażerów - o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem - odprawiono w lipcu w porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Tym samym został pobity rekord polskich portów regionalnych w liczbie pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca.

Fotoradary - Inspekcja Transportu Drogowego ma problemy

Główny Inspektor Transportu Drogowego rozważa, czy nie zwrócić się do Ministra Sprawiedliwości o zaostrzenie kar dla złodziei i wandali niszczących fotoradary. Obsługująca system fotoradarów inspekcja drogowa boryka się z kradzieżami i dewastacją sprzętu.

Daewoo Lanos: wymiana półosi

Półosie odpowiedzialne są za przekazywanie napędu z silnika prosto na koła. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować półoś w Lanosie.

Daewoo Lanos: pomiar ciśnienia sprężania

Pomiar ciśnienia sprężania daje nam realny obraz stanu naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli ciśnienia sprężania w Daewoo Lanosie.

Czy można jeździć quadem po lesie? Gdzie można wjechać?

Konstrukcja quada sprawia, że jest to pojazd, którym najwięcej frajdy sprawia jazda w terenie. W poszukiwaniu ścieżek, korzeni i kamieni zapuszczamy się do lasów, na pola lub na plaże. Czy za jazdę quadem w tych miejscach grożą nam kary?

Opel Frontera A Sport: wymiana filtru paliwa w silniku C20NE (2,0 115 KM)

Filtr paliwa w Oplu Fronterze A umieszczony jest pod podwoziem i z tego powodu bardzo narażony jest na warunki atmosferyczne. Warto skontrolować jego stan co roku. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy go wymienić.

Wariacja na temat Uno: Cabrio Concept

Fiat Uno najlepsze lata miał już za sobą. Tak było do czasu wskrzeszenia modelu i zaprezentowania nowego Uno. A podczas wystawy motoryzacyjnej w Sao Paulo Fiat zaprezentował wariację na temat tego miejskiego auta: model Cabrio Concept, który bazuje na konstrukcji Uno nowej generacji.

Policjanci będą jeździli Mercedesami

Policja przesiada się na Mercedesy. Przetarg na auta dla policji mające zastąpić wysłużone VW Transportery wygrał Mercedes. Marka dostarczy 600 nowych Sprinterów wartych 106 mln złotych.

Daewoo Lanos: kontrola skrzyni biegów

W poniższym poradniku opisaliśmy czynności, jakie należy wykonać, żeby skontrolować stan skrzyni biegów w Daewoo Lanosie.

Samochodem do Portugalii

Portugalia - ten śródziemnomorski, wyżynny kraj jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Podróż samochodem do Portugalii jest długa i męcząca ale możliwość zatrzymania się po drodze w kilku innych atrakcyjnych miejscach (np. Paryż) i mobilność na miejscu, są w stanie zrekompensować jej trudy. W poradniku przedstawiamy podstawowe przepisy i zasady obowiązujące na portugalskich drogach a także ceny paliw czy polecane trasy.

Daewoo Lanos: wymiana filtra paliwa i powietrza

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr powietrza i paliwa w Daewoo Lanos.

Historia motoryzacji: Kalendarium Toyota Land Cruiser

Nazwa "Land Cruiser" pojawiła się dopiero w 1954 roku, jednak cała linia modelowa miała swój początek kilkanaście lat wcześniej. W 2011 roku przypada 60 rocznica napędów 4x4 Toyoty i z tej okazji przedstawiamy najważniejsze daty z historii rozwoju terenówek Toyoty.

Historia motoryzacji: 60 lat napędów 4x4 Toyoty

Pierwszy samochód terenowy Toyoty z napędem na 4 koła został zaprezentowany w 1951 roku w Japonii, obecnie mija 60 lat od tego wydarzenia. W tym czasie Toyoty z napędem 4x4 zagościły na ponad 170 rynkach świata.

Daewoo Lanos: wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych w silniku benzynowym w Daewoo Lanosie nie jest skomplikowana. W poradniku opisaliśmy tę operację krok po kroku.

Daewoo Lanos: kontrola układu hamulcowego

W poradniku tym dokonamy kontroli układu hamulcowego w Daewoo Lanosie. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją samodzielnie.

Daewoo Lanos: przegląd układu wydechowego

Usterki układu wydechowego skutkują głośną pracą silnika oraz zakłóceniami w pracy jednostki napędowej. W poniższym poradniku opisaliśmy kompleksową kontrolę układ wydechowego w Daewoo Lanos.

Daewoo Lanos: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Kontrola stanu układu kierowniczego ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu kierowniczego w Daewoo Lanos.

Daewoo Lanos: kontrola układu chłodzenia

O tym jak ważny jest układ chłodzenia dla prawidłowej eksploatacji silnika nie trzeba nikogo przekonywać. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu chłodzenia w Lanosie.

Daewoo Lanos: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie dla żywotności każdego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Daewoo Lanos.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana żarówek

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić wszystkie żarówki wewnętrzne jak i zewnętrzne w Oplu Astra G i Zafira A.

Opel Astra G/ Zafira A: wymiana tylnych klocków i tarcz

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tylne klocki i tarcze hamulcowe w Oplu Astra G i Zafirze A. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu poradzimy sobie z nią sami.

Opel Astra G/Zafira A: obsługa paska wieloklinowego

W poradniku tym przedstawimy kompletną obsługę paska wieloklinowego w Oplu Astra G i Zafira A. W poradniku tym znajdują się poszczególne kroki postępowania.

Opel Astra G/Zafira A: demontaż wentylatora i chłodnicy

Uszkodzona chłodnica może nam przysporzyć wielu problemów. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić chłodnicę w Oplu Astrze G i Zafirze A.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana rozrusznika

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić rozrusznik w Astrze G i Zafirze A. Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana alternatora

Awaria alternatora sprawi, że akumulator nie będzie doładowywany. W poradniku tym pokażemy jak wymienić alternator w Oplu Astrze G i Oplu Zafirze A.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana przednich tarcz i klocków hamulcowych

Klocki i tarcze hamulcowe to jedne z ważniejszych elementów eksploatacyjnych w naszym aucie. Poniżej znajduje się opis jak samemu wymienić klocki i tarcze hamulcowe w Oplu Astra G i Zafira A.

Opel Astra G/Zafira A: demontaż tylnej sprężyny i amortyzatora

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić tylne amortyzatory i sprężyny w Astrze G i Zafirze A. Cała operacja jest możliwa do wykonania we własnym zakresie.

Warunki rozliczenia VAT w imporcie w procedurze uproszczonej

Jakie wymogi należy spełnić, aby rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (VAT 7)? Czy w tym zakresie dokonano w 2011 r. zmian w przepisach?

Samochodem na Ukrainę

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna. Kierowcy planujący podróż na Ukrainę nie obejdą się bez znajomości przepisów i zasad panujących na drogach naszego wschodniego sąsiada.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana łożyska koła przedniego i tylnego

Wymiana łożyska koła przedniego nie jest trudna i bez problemu sobie z nią poradzimy. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić łożysko w Astrze G i Zafirze A.

Internetowe alkomaty online: jak z nich korzystać?

Organizm człowieka metabolizuje alkohol w pewnym indywidualnym dla każdej osoby tempie. Można do pewnego stopnia uśrednić tę wartość, jednak przy korzystaniu z różnego rodzaju internetowych alkomatów online należy zachować ostrożność. Oto zasada działania internetowego alkomatu online na moto.wieszjak.pl

Historia motoryzacji: Opel, od maszyn do szycia do eleganckich samochodów

Adam Opel AG to jedna z najstarszych niemieckich firm motoryzacyjnych i jedna z legend światowej motoryzacji. Jej początki sięgają początków drugiej połowy XIX wieku, kiedy jeszcze nikomu nie śniły się pojazdy, które poruszałyby się samodzielnie, bez koni i bez kłębów pary, unoszących się wokół sunącego z głośnym sapaniem wehikułu.

Historia motoryzacji: Cztery kółka które podbiły świat

Nie ma chyba na świecie entuzjasty motoryzacji, który nie znałby tego znaku firmowego. Cztery kółka, podobne do olimpijskich, ustawione w jednym poziomym rzędzie kojarzą się z komfortem, elegancją i jakością niemieckich samochodów Audi.

Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu?

Drzwi w naszym samochodzie nie zamykają się już tak dobrze, jak kiedyś? Zauważyliśmy, że opadły? A może wewnątrz samochodu słychać podczas jazdy szum opływającego powietrza wyraźniej niż dotychczas? To częsty problem w przypadku starszych aut, ale co można z tym zrobić?

Historia motoryzacji: pierwsze auta ze znakiem BMW

Kontakty handlowe BMW z ZSRR zakończyły się w 1931 roku w atmosferze małego skandalu. Otóż firma pośrednicząca w sprzedaży licencji na silniki lotnicze między BMW i rządem sowieckim wystąpiła do sądu arbitrażowego z wnioskiem o nakazanie przekazania Rosjanom za darmo licencji na silniki BMW VI jako rekompensaty za pobrane wcześniej zbyt wysokie, zdaniem pośrednika, opłaty licencyjne. Efektem było rozpaczliwe, ale bezskuteczne poszukiwanie przez BMW nowych kontraktów w ZSRR.

Historia motoryzacji: BMW, lata międzywojenne

W czasie gdy firma BMW AG przechodziła burzliwe przemiany już przed końcem I wojny światowej, odszedł z niej jej założyciel Karl Rapp. Nie jest jasny powód jego odejścia ani sposób, w jaki ono nastąpiło. Jedne źródła mówią że został wyrzucony z zarządu przez radę dyrektorów, inne sugerują, że jego odejście było dobrowolne.

Fiat Doblo Work-Up: nowa wersja dostawczaka roku 2011

Fiat wprowadza na rynek nową wersję Doblo (międzynarodowego samochodu dostawczego roku 2011). Doblo Work-Up jest wyposażone w fabryczną skrzynię ładunkową i jest jedynym autem w swoim segmencie oferującym takie rozwiązanie. Ceny podstawowych wersji zaczynają się od 62 tysięcy złotych.

Specjalne wersje 500tki na 90-lecie Fiata w Polsce

Fiat wprowadza do oferty nowe wersje Fiata 500. Fiat 500 w wersji TwinAir i TwinAir Plus wyposażone w dwucylindrowy silnik SGE TwinAir (Międzynarodowy Silnik Roku 2011) oraz ikona włoskiej mody motoryzacyjnej, czyli 500 by Gucci. A wszystko z okazji 90tych urodzin marki w Polsce.

Najnowsze BMW M5

Najnowsze BMW M5 o oznaczeniu F10 różni się od "zwykłej" Serii 5 bardziej agresywną stylizacją, czyli zmodyfikowanym przednim i tylnym zderzakiem, lotką zamontowaną na tylnej klapie i dwudziestocalowymi felgami. Auto jest napędzane podwójnie doładowanym V8 o mocy 555 KM, silnik tej jest znany z modeli X5 M i X6 M. Nowe BMW M5 rozpędza się do 250 km/h, a sprint od 0 do 100 km/h trwa 4,4 sekundy.

Zmiany w przepisach: graty znikną z ulic

Szybkie odholowanie auta będzie możliwe dzięki zmianie w przepisach. Rozporządzenia MSWiA właśnie weszły w życie. Auta wyglądające na porzucone, nieużywane czy zagrażające bezpieczeństwu - zostaną usunięte na koszt właściciela przez policję ub straż gminną.

Mercedes SLS AMG i SEL AMG

Zaprezentowane w galerii Mercedesy łączy ciekawa historia, otóż w 1971 roku kierowca wyścigowy Hans Heyer startował Mercedesem 300 SEL 6,8 AMG na torze Spa-Francorchamps i wygrał w swojej klasie. Niebawem, czyli 40 lat po tym wydarzeniu, syn Hansa, Kenneth Heyer wystartuje na tym samym torze w aucie tej samej marki. Będzie to Mercedes SLS AMG GT3. Auto będzie miało nawet ten sam numer startowy "35".

REKLAMA