REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozstanie Suzuki i Volkswagena

Suzuki SX4 Fot. Suzuki
Suzuki SX4 Fot. Suzuki

REKLAMA

REKLAMA

Po tym jak Volkswagen oskarżył Suzuki o naruszenie zasad partnerstwa, firma chce zakończyć trwająca od grudnia 2009 roku współpracę z niemieckim koncernem.

Przez współpracę obu koncernów Volkswagen miał uzyskać dojście do małych aut z Indii, a Suzuki dostęp do zaawansowanych technologii, których firma nie mogła opracować.

REKLAMA

Zaczęło się od tego, że przedstawicielom VW nie spodobało się podpisanie przez Suzuki umowy ze swoim długoletnim dostawcą silników, koncernem Fiat. Włosi mieli dostarczać 1,6-litrowy silnik diesla do produkowanego na Węgrzech modelu SX4.

Suzuki kupuje 2-litrowe silniki Diesla, produkowane przez Fiat Powertrain Technologies, od 2006 r. Trafiają one do fabryki w Esztergom, gdzie powstają SX4 oraz Fiat Sedici.

Zobacz też: Nowa Honda Civic we Frankfurcie

W niedzielę Volkswagen poinformował, że decyzja Suzuki o kupowaniu silników Diesla od Fiata odbije się negatywnie na współpracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poniedziałek tokijska giełda informowała, że Suzuki chce prosić VW o sprzedaż pakietu 19,9% akcji. W zamian Suzuki pozbędzie się swojego pakietu 1,5% akcji VW.

Mimo problemów z japońskim sojusznikiem, Volkswagen informował wcześniej, że zachowa kupiony w grudniu 2009 pakiet akcji o wartości 1,7 mld euro (2,3 mld dolarów), który był elementem strategicznego partnerstwa z producentem modeli m.in. Jimmy i Grand Vitara.

Volkswagen stwierdził, ze daje Suzuki kilka tygodni na wycofanie się z decyzji naruszających zasady współpracy.

Zobacz też: Nowy kompakt w wykonaniu Skody

Po podpisaniu umowy o współpracy w 2009 r., VW i Suzuki nie wykonały wspólnie żadnego projektu, a relacje były coraz chłodniejsze. W lipcu Suzuki informowało o  „potrzebie cofnięcia się do punktu wyjścia, także w kontekście posiadanych akcji”.

Niezadowolenie Suzuki wzrosło, kiedy VW zaklasyfikował firmę jako partnera holdingowego, w którym może mieć znaczący wpływ na decyzje dotyczące polityki finansowej i operacyjnej.

Porozumienie z Volkswagenem to nie pierwszy raz, kiedy japoński producent samochodów związał się z dużym, globalnym koncernem motoryzacyjnym. W 1998 r. Suzuki zawiązało sojusz z General Motors, którzy przejął 17,4 proc. akcji firmy.

W 2006 r. partnerstwo zaczęło się sypać, kiedy amerykański gigant sprzedał większość akcji japońskiej firmy, ponieważ szukał gotówki na pokrycie rosnących strat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA