REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozstanie Suzuki i Volkswagena

Suzuki SX4 Fot. Suzuki
Suzuki SX4 Fot. Suzuki

REKLAMA

REKLAMA

Po tym jak Volkswagen oskarżył Suzuki o naruszenie zasad partnerstwa, firma chce zakończyć trwająca od grudnia 2009 roku współpracę z niemieckim koncernem.

Przez współpracę obu koncernów Volkswagen miał uzyskać dojście do małych aut z Indii, a Suzuki dostęp do zaawansowanych technologii, których firma nie mogła opracować.

REKLAMA

Zaczęło się od tego, że przedstawicielom VW nie spodobało się podpisanie przez Suzuki umowy ze swoim długoletnim dostawcą silników, koncernem Fiat. Włosi mieli dostarczać 1,6-litrowy silnik diesla do produkowanego na Węgrzech modelu SX4.

Suzuki kupuje 2-litrowe silniki Diesla, produkowane przez Fiat Powertrain Technologies, od 2006 r. Trafiają one do fabryki w Esztergom, gdzie powstają SX4 oraz Fiat Sedici.

Zobacz też: Nowa Honda Civic we Frankfurcie

W niedzielę Volkswagen poinformował, że decyzja Suzuki o kupowaniu silników Diesla od Fiata odbije się negatywnie na współpracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poniedziałek tokijska giełda informowała, że Suzuki chce prosić VW o sprzedaż pakietu 19,9% akcji. W zamian Suzuki pozbędzie się swojego pakietu 1,5% akcji VW.

Mimo problemów z japońskim sojusznikiem, Volkswagen informował wcześniej, że zachowa kupiony w grudniu 2009 pakiet akcji o wartości 1,7 mld euro (2,3 mld dolarów), który był elementem strategicznego partnerstwa z producentem modeli m.in. Jimmy i Grand Vitara.

Volkswagen stwierdził, ze daje Suzuki kilka tygodni na wycofanie się z decyzji naruszających zasady współpracy.

Zobacz też: Nowy kompakt w wykonaniu Skody

Po podpisaniu umowy o współpracy w 2009 r., VW i Suzuki nie wykonały wspólnie żadnego projektu, a relacje były coraz chłodniejsze. W lipcu Suzuki informowało o  „potrzebie cofnięcia się do punktu wyjścia, także w kontekście posiadanych akcji”.

Niezadowolenie Suzuki wzrosło, kiedy VW zaklasyfikował firmę jako partnera holdingowego, w którym może mieć znaczący wpływ na decyzje dotyczące polityki finansowej i operacyjnej.

Porozumienie z Volkswagenem to nie pierwszy raz, kiedy japoński producent samochodów związał się z dużym, globalnym koncernem motoryzacyjnym. W 1998 r. Suzuki zawiązało sojusz z General Motors, którzy przejął 17,4 proc. akcji firmy.

W 2006 r. partnerstwo zaczęło się sypać, kiedy amerykański gigant sprzedał większość akcji japońskiej firmy, ponieważ szukał gotówki na pokrycie rosnących strat.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA