REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Jakie skutki powoduje demontaż kratki w samochodzie nabytym przed 1 kwietnia 2014 r.? Czy jej usunięcie wpłynie na na podatek odliczony przy nabyciu samochodu?

Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Pojazdy pogrzebowe to samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej. Czy można od nich odliczyć podatek VAT w pełnym wymiarze?

Czy można odliczać VAT od wydatków na motocykl wykorzystywany w działalności?

Niektórzy przedsiębiorcy zamiast samochodów używają w swojej działalności bardziej mobilnych motocykli. Czy w myśl nowych przepisów podatkowych mogą odliczać pełen podatek VAT od paliwa i kosztów jego eksploatacji?

Odlicz nawet do 100% VAT od Toyoty

Toyota wprowadza ofertę rabatową na swoje samochody. Akcja "100% VAT wraca bez krat" powinna zarówno zwłaszcza przedsiębiorców jak i klientów indywidualnych.

REKLAMA

VAT: Miejsce (kraj) opodatkowania usługi transportowej na rzecz podmiotu zagranicznego

Czy i w jakich wypadkach Spółka świadcząca usługi transportu towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów powinna zapłacić polski podatek VAT od świadczonych usług transportowych?

Pośrednictwo w transporcie międzynarodowym, a preferencyjny VAT

Kiedy usługi pośrednictwa związanego z transportem międzynarodowym objęte są preferencyjną 0% stawką podatku VAT?

Odliczanie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy wykorzystujący samochody do celów prywatnych będą mogli odliczyć 50% kosztów VAT od zakupionego paliwa.

Unia Europejska chce wprowadzić podatek VAT na paliwo i bilety lotnicze

Komisja Europejska zamierza zlikwidować zakaz opodatkowania paliw w lotach międzynarodowych oraz przywrócić możliwość opodatkowania biletów na loty międzynarodowe. Działania te mają na celu m.in. zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery, ale spowodują także wyraźny wzrost w cenach biletów lotniczych.

REKLAMA

VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Czy firma, która dostarcza swoje towary do USA, składuje je w wynajętym tam magazynie, a po dostarczeniu do magazynu sprzedaje, powinna zapłacić od tej sprzedaży polski VAT?

Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

Czy podatnik, który dokonał zakupu biletu lotniczego np. z Polski do Francji bezpośrednio od podmiotu węgierskiego, a następnie przekazał go nieodpłatnie pracownikowi w celu odbycia podróży służbowej jest zobowiązany do rozliczenia importu usług? Czy nieodpłatne przekazanie biletu pracownikowi podlega w tym przypadku opodatkowaniu VAT?

Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Czy usługi magazynowe mogą zostać uznane za usługi związane z nieruchomościami była/jest przedmiotem wieloletnich sporów. Bo, jak od strony formalnej opodatkować VAT usługę składowania towaru w magazynie w przypadku, gdy nie wskażemy konkretnej przestrzeni magazynowej?

VAT- Otrzymanie zaliczki w eksporcie ze stawką 0%

Czy spółka, która zawarła umowę sprzedaży jednego z samochodów przedsiębiorstwu zarejestrowanemu na Ukrainie, a które wpłaciło 100% zaliczkę na poczet sprzedaży może zastosować względem zaliczki preferencyjną 0% stawkę podatku VAT?

Transport stali – zasady opodatkowania VAT

Spółka X zarejestrowana w Polsce dla celów VAT zamówiła wyroby stalowe (symbol PKWiU: 24.10.31.0) od innej polskiej spółki Y. Wyroby te, na podstawie złożonego zamówienia, zostały przetransportowane przez dostawcę do zakładu spółki X . Dostawę zrealizowano na warunkach DAP zgodnie z Incoterms 2010. Całość świadczenia została wykonana na podstawie jednej umowy. Sprzedawca Y wystawił fakturę na rzecz X, w której dostawa wyrobów stalowych została wykazana jako objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia, natomiast usługa transportowa została opodatkowana stawką 23%. Czy podatnik Y postąpił prawidłowo?

Będą ułatwienia przy zwrocie VAT

Ministerstwo Finansów szykuje projekt zmiany ustawy o VAT, w zamysłach którego m.in. łatwiej ma przebiegać procedura zwrotu VAT dla podróżnych.

Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego

Firma transportowa wykonała usługę transportu towarów z Medyki do Krakowa, w ramach ich przemieszczania z Ukrainy do Polski. Jaką stawką VAT należy opodatkować tego typu usługę?

Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Spółka XYZ świadczy usługi spedycyjne na rzecz podatnika z Belgii, przy czym towar transportowany jest z Polski, przez Niemcy do Belgii. Spółka XYZ jest zarejestrowana dla celów VAT wyłącznie w Polsce. Jak opodatkować to świadczenie?

Stawka 0% podatku VAT dla usług transportu międzynarodowego

Na mocy art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT została dopuszczona możliwość zastosowania preferencyjnej stawki dla usług transportu międzynarodowego. Należy przy tym jednak wskazać, iż ustawodawca definiuje, co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem tego typu usług.

VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

Jaką stawkę podatku VAT zastosować dla obsługi celnej dostawy, która polega na sprzedaży towarów z Polski na Cypr, gdy transport odbywa się częściowo poza terytorium UE, a spółka zajmuje się formalnościami związanymi z wystawieniem dokumentu T2L? A jaką stawkę podatku VAT zastosować dla obsługi celnej dostawy w ramach, której transport odbywa się z Polski na Wyspy Kanaryjskie. gdy spółka zajmuje się wystawianiem dokumentu T2LF?

Jak udokumentować udzielenie skonta klientowi?

Firma A świadczy usługi transportowe na rzecz podmiotów z Polski i z innych państw członkowskich UE. W ramach stałej współpracy udziela swoim klientom skonta. W jaki sposób firma A powinna udokumentować udzielenie powyższego rabatu?

Stawka VAT na usługi transportu pacjentów

Firma będzie świadczyła usługi transportu karetkami na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że w zależności od sytuacji pacjenta, jego choroby i możliwości ruchowych należności za transport będą otrzymywane w całości od zamawiającego usługę lub w części od zamawiającego usługę a w części ze środków publicznych. W jakiej wysokości podatek VAT powinien zostać zastosowany do wykonywanych czynności?

Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Zasada odliczania 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi znajduje zastosowanie również w przypadku wydatków dotyczących wyjazdu służbowego odbytego przez pracownika z wykorzystaniem prywatnego samochodu osobowego. Dotyczy to w szczególności kosztów związanych z przejazdami autostradami oraz korzystaniem z parkinów samochodowych.

Dokumenty uprawniające do 0% stawki VAT dla WDT

Przepisy ustawy o VAT przewidują dla dostaw towarów, w ramach których następuje wywóz tych towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska preferencyjne opodatkowanie według 0% stawki podatku.

Sprzedaż drewna z krzewów szybko rosnących a VAT

Jan Kowalski zamieszkały w Policach zamierza kupić od nadleśnictwa Trzebież drewno z krzewów szybko rosnących, które następnie przeznacza na opał swego domu. Jaką stawkę należy stosować przy sprzedaży takiego drewna na cele opałowe?

Jak odliczyć 100% VAT po pierwszym kwietnia?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług od pierwszego kwietnia 2014 r. odliczenie pełnej kwoty VAT od zakupu samochodu będzie możliwe tylko w przypadku, gdy pojazd będzie wykorzystywany jedynie w celach służbowych. Jak udowodnić fiskusowi, że nie korzystamy z auta w celach prywatnych?

Nieodpłatne wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych

Czy w okresie od stycznia do kwietnia 2014 r. nieodpłatne wykorzystanie samochodów służbowych do celów prywatnych pracowników podlega opodatkowaniu VAT?

Nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT od samochodów firmowych

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów zakupionych na firmę.

Kiedy firma będzie mogła odliczyć pełen podatek VAT od samochodu?

Ministerstwo Finansów spieszy aby jak najszybciej wprowadzić w życie nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od pojazdów użytkowanych w przedsiębiorstwach. Zobacz kto będzie mógł skorzystać z ulgi.

Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.

1 stycznia 2014 r. weszły w życie istotne zmiany w zakresie podatku VAT. Modyfikacje dotyczą między innymi zasad odliczania podatku naliczonego, a więc kwestii dla podatników bardzo istotnej, również tych z branży transportowej.

Problemy związane z odliczaniem podatku VAT w 2014 roku

Obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku przepisy podatkowe dotyczące odliczania podatku VAT od pojazdów z homologacją ciężarową powodują nieco problemów. Zanim klient zdecyduje się na zakup takiego auta powinien pamiętać o kilku sprawach.

Odliczenie podatku VAT od auta bez kratki w 2014 roku

Według Mariusza Włodarczyka z banku BZ WBK można odliczyć pełny podatek VAT od auta, które nie posiada tzw. kratki. W jaki sposób? Zobaczcie!

Volkswagen rozszerza listę aut z pełnym odliczeniem VAT

Lista aut Volkswagena, od których będzie można odliczyć pełny podatek VAT została poszerzona o następujące modele: Caddy Mixt, T5 Transporter Kombi w wersji Mixt oraz T5 Caravelle w wersji Mixt.

Volkswagen - auta z pełnym odliczeniem podatku VAT

Volkswagen wprowadza ofertę adresowaną do właścicieli firm, dzięki której będą oni mogli odliczyć pełną wysokość podatku VAT. Wszystko jednak zależy od tego kiedy w życie wejdą nowe przepisy podatkowe.

Auta z pełnym odliczeniem podatku VAT w 2014 roku

Istnieje spora szansa na to, że od nowego roku powróci forma odliczania podatku VAT od aut osobowych posiadających homologację ciężarową N1. Sprzedawcy już liczą zyski a my postanowiliśmy przedstawić te firmy, które dostosowały swoje auta do nowych wymogów podatkowych,.

Odliczenie podatku VAT od samochodów i paliwa w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 roku najprawdopodobniej będą obowiązywać nowe przepisy odliczania podatku VAT od aut osobowych. Oto jak ma wyglądać nowy system podatkowy.

Volvo z kratką - odlicz cały VAT od pojazdu

Volvo rozpoczyna kampanię sprzedażową dotyczącą aut z homologacją ciężarową N1. Pozwala ona odliczyć pełną wysokość podatku VAT zarówno od auta, jak i od paliwa.

Leasing na przykładzie kalkulacji

W poniższym artykule przedstawimy wysokość rat na przykładzie leasingu nowego samochodu o wartości 65 tys. zł brutto przy wkładzie własnym na poziomie 5 lub 10%.

Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Sprowadzenie auta z USA generuje spore koszty, jednak ze względu na specyfikę tamtejszego rynku, wiele osób decyduje się na sprowadzenia auta z USA. Ile kosztuje zarejestrowanie takiego auta?

Test Nowy Isuzu D-Max: zaskakująco przemyślany

Poprzednia generacja D-Maxa była toporna i nawet egzemplarze z bogatym wyposażeniem nie były w stanie odebrać klientów liderom segmentu. Najnowsze wcielenie Isuzu D-Max to prawdziwe objawienie na rynku pickupów. Auto zostało dopracowane i ucywilizowane. W redakcyjnym teście nowy Isuzu D-Max w najdroższej specyfikacji.

Korekta deklaracji VAT-7, a wydłużenie terminu zwrotu podatku

Czy złożenie przedterminowej korekty deklaracji VAT-7 wydłuży termin zwrotu podatku?

Komentarz do wyroku ETS dla firm leasingowych

Zarówno firmy leasingowe jak i ich klienci ponieśli duże wydatki na prowadzenie sporów, doradztwo podatkowe i księgowe. Wszystko przez zamieszanie z naliczaniem podatku VAT od usług ubezpieczeniowych towarzyszących usłudze leasingu. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości rozstrzygnął wieloletni spór.

Nie będzie już samochodów z kratką?

Przyszłość samochodów osobowych z kratką, które zgodnie z przepisami VAT obowiązującymi przed wejściem Polski do Unii Europejskiej były ciężarowe stoi pod wielkim znakiem zapytania. Według nowelizacji przepisów o homologacji pojazdów, będą one traktowane jako auta osobowe. W świetle nowych przepisów, nie będzie można odliczać podatku VAT od zatankowanego do nich paliwa.

Plusy i minusy leasingu auta firmowego

Jedną z najpopularniejszych form finansowania auta firmowego jest leasing. W poniższym poradniku podpowiadamy, na czym polega leasing auta i czy warto z niego skorzystać?

Ulepszony Volkswagen Amarok: większa moc, lepsze wyposażenie, wyższy komfort

Wszystkie Volkswageny Amaroki z podwójną kabiną, które są przeznaczone na rynek europejski i rosyjski, od końca czerwca są produkowane w Hanowerze. Wraz z rozpoczęciem produkcji w zakładzie Stöcken, do Volkswagena Amaroka wprowadzonych zostało wiele nowości. Należą do nich mocniejsze silniki, zwiększono możliwość obciążenia haka holowniczego, a także zastosowano liczne rozwiązania praktyczne oraz przedłużona gwarancja na przerdzewienie.

Jak odliczyć cały VAT od Pickupa?

Od stycznia 2011 r. przedsiębiorcy stracili możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką. Korzyści podatkowe wciąż można jednak uzyskać nabywając samochód typu pick-up. Wystarczy spełnić trzy warunki.

Czy usługi transportowe mogą stanowić usługi ciągłe

Dokumentowanie usług transportowych poprzez wystawienie jednej zbiorczej faktury VAT ostatniego dnia danego miesiąca, jest nieprawidłowy.Tak twierdzą organy podatkowe.

Czy badania zdrowia kierowców i kandydatów na kierowców są opodatkowane VAT?

Zakład opieki wykonuje m.in. badania kierowców skierowanych przez policję lub decyzją starosty na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym. Ponadto wykonuje badania lekarskie i psychologiczne osób ubiegających się o prawo jazdy. Czy te usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Na mocy umowy z Ministerstwem Infrastruktury Spółka działając w charakterze zleceniobiorcy Skarbu Państwa będzie odpowiedzialna m.in. za pobór od użytkowników opłaty za przejazd autostradą, tj. opłaty za udostępnienie autostrady użytkownikom. Jaką stawką podatku od towarów i usług trzeba opodatkować te opłaty?

W marcu auta będą tańsze


Część importerów i dilerów planuje na marzec obniżkę cen nowych modeli aut w wysokości podatku VAT. Promocje mają zatrzymać spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych.

Czy można odliczać cały VAT od samochodów z kratką wziętych w leasing?

Tak, o ile umowa leasingu została zawarta przed 1 stycznia 2011 r., nie było żadnych zmian umowy po tej dacie, a umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym najpóźniej 31 stycznia 2011 r. Organy podatkowe dodają jeszcze warunek uiszczenia wstępnej opłaty leasingowej (czynszu inicjalnego) w 2010 roku.

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadza zmiany w zasadach rozliczeń VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie odliczymy również VAT od paliwa do tych samochodów. Leasingobiorca, aby zachować pełne prawo do odliczenia, musi zarejestrować umowę (zawartą do końca 2010 r.) do 31 stycznia 2011 r.

REKLAMA