REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych

Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych.
Odliczenie VAT przy wykorzystaniu prywatnego samochodu w celach służbowych.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasada odliczania 50% podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi znajduje zastosowanie również w przypadku wydatków dotyczących wyjazdu służbowego odbytego przez pracownika z wykorzystaniem prywatnego samochodu osobowego. Dotyczy to w szczególności kosztów związanych z przejazdami autostradami oraz korzystaniem z parkinów samochodowych.

Standardową praktyką pracodawców jest zlecanie pracownikom podróży służbowych. Część pracowników wykorzystuje w tym celu  prywatne samochody osobowe. Mając na uwadze, iż pracownik świadczący pracę w miejscu znajdującym się poza zakładem pracy jest uprawniony do otrzymania należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową, pracodawcy dokonują stosownego rozliczenia z pracownikami. W tym celu pracownik, który odbył podróż służbową przedstawia zwykle zestawienie kosztów delegacji zawierające dokumenty potwierdzające poniesione koszty, w tym dowody zapłaty za przejazdy autostradami oraz faktury za korzystanie z parkingów.

REKLAMA

Zasady odliczania VAT w związku z wydatkami na pojazdy samochodowe

Jak wynika z obowiązującego od 1 kwietnia 2014 r. art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, podatnikom przysługuje co do zasady prawo do odliczenia 50% podatku związanego z wydatkami dotyczącymi pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Odliczenie to dotyczy wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi zarówno dla celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Z kolei na podstawie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit a ustawy o VAT, pełne prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikom odnośnie pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłączenie do działalności gospodarczej, dla których spełnione zostały odpowiednie obowiązki dokumentacyjne, w szczególności prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu.

Zobacz też: Opodatkowanie usługi polegającej na likwidacji szkód

Wykorzystanie samochodu na cele mieszane a odliczenia VAT

REKLAMA

Większość przedsiębiorców użytkujących samochody osobowe nie jest w stanie wykazać, że pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do celów działalności gospodarczej, co oznacza, że są oni uprawnieni do odliczenia jedynie 50% kwoty podatku VAT naliczonego związanego z tymi pojazdami. W takim wypadku mówimy o wykorzystywaniu samochodu osobowego na tzw. cele mieszane.

Na podstawie art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi w stosunku do których znajduje zastosowanie 50% prawo do odliczenia podatku, zalicza się wydatki dotyczące:
1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczenia jednak wymaga, iż do dnia 30 czerwca 2015 r. nie ma w ogóle możliwości odliczenia podatku od wydatków poniesionych na zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych na cele mieszane.

REKLAMA

Za wydatki eksploatacyjne uznać należy wydatki poniesione w związku z użytkowaniem samochodu.  Do wydatków tego typu można zaliczyć w szczególności opłaty za autostrady i parkingi. W konsekwencji dla opłat za autostrady i parkingi znajdują zastosowanie szczególne reguły dotyczące prawa do odliczenia podatku odnoszące się do pojazdów samochodowych. Podatnikom przysługuje w tym przypadku zasadniczo prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT naliczonego. 

Podkreślenia wymaga, iż przywołany wyżej art. 86a ust. 1  ustawy o VAT nie różnicuje wydatków związanych z pojazdami stanowiącymi własność podatnika oraz wydatków dotyczących pojazdów, których podatnik nie jest właścicielem. Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, 50% odliczenie podatku VAT obejmuje wydatki, które dotyczą pojazdów samochodowych. Zauważyć należy, iż na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów, pełne prawo do odliczenia podatku przysługuje w przypadku samochodów osobowych przeznaczonych wyłącznie do użytkowania na cele działalności gospodarczej. W przypadku samochodów osobowych stanowiących własność pracowników nie ma natomiast z oczywistych przyczyn możliwości zapewnienia wyłącznie użytku tego typu. Tym samym od wydatków ponoszonych w związku odbyciem przez pracownika podróży służbowej jego własnym samochodem osobowym, pracodawcy przysługuje 50% prawo do odliczenia podatku .

Zobacz też: Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla pracownika. Skutki podatkowe.

Przykład

Spółka X zleciła pracownikowi odbycie podróży służbowej. Pracownik wykorzystał w tym celu samochód prywatny. W celu rozliczenia kosztów podróży służbowej pracownik przedstawił Spółce polecenie wyjazdu służbowego, zbiorcze zestawienie kosztów delegacji, dowody zapłaty za przejazdy autostradami oraz faktury za korzystanie z parkingów, a także wymaganą przez Spółkę X ewidencję przebiegu pojazdu zawierającą opis trasy.

Spółka ma prawo do odliczenia 50% podatku związanego z wydatkami eksploatacyjnymi dotyczącymi odbycia podróży służbowej samochodem osobowym stanowiącym prywatną własność pracownika, w tym od wydatków poniesionych na przejazdy autostradami i parkingi.

Tekst: Ewelina Błądek, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA