REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.

Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.
Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2014 r. weszły w życie istotne zmiany w zakresie podatku VAT. Modyfikacje dotyczą między innymi zasad odliczania podatku naliczonego, a więc kwestii dla podatników bardzo istotnej, również tych z branży transportowej.

REKLAMA

Do końca 2013 roku prawo do odliczenia przysługiwało w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Od 1 stycznia 2014 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od powstania po stronie dostawcy towarów/świadczącego usługi obowiązku podatkowego. Na podatniku chcącym odliczyć podatek naliczony ciąży więc obowiązek ustalenia czy po stronie jego kontrahenta powstał obowiązek podatkowy. Wciąż jednak otrzymanie faktury jest istotne z punktu widzenia obowiązków dokumentacyjnych, których wypełnienie jest warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku.

REKLAMA

Obecnie więc nabycie prawa do odliczenia uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze u podmiotu, od którego podatnik nabył towary/usługi musi powstać obowiązek podatkowy. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów/wykonania usługi. Drugim warunkiem, który należy spełnić aby dokonać odliczenia jest dysponowanie fakturą dokumentującą dokonaną transakcję.

REKLAMA

Przykład: Dostawa towarów na rzecz Spółki nastąpiła 31 marca 2014 r. Spółka otrzymała fakturę dokumentującą nabycie towarów 3 marca 2014 r. Odliczyć podatek naliczony Spółka będzie więc mogła w rozliczeniu za kwiecień, w tym bowiem okresie spełnione zostały przesłanki warunkujące prawo do odliczenia. Po pierwsze, u kontrahenta Spółki powstał obowiązek podatkowy, co nastąpiło z chwilą dokonania dostawy, a więc 31 marca 2014 r. Ponadto Spółka dysponowała fakturą dokumentującą transakcję. Gdyby faktura została wystawiona przed dokonaniem na rzecz Spółki dostawy (co jest możliwe w świetle obecnie obowiązujących przepisów), wtedy Spółka mogłaby odliczyć VAT naliczony w rozliczeniu za marzec, pod warunkiem otrzymania faktury w marcu.

Warto także pamiętać, że jeżeli podatnik nie obniży podatku należnego o podatek naliczony w okresie, w którym u jego kontrahenta powstał obowiązek podatkowy, to może dokonać obniżenia w deklaracji w jednym z dwóch następujących okresów rozliczeniowych. Prawo to będzie przysługiwało w dwóch okresach następujących po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta podatnika. Jak jednak wskazano powyżej, do uzyskania prawa do odliczenia niezbędnym jest także otrzymanie faktury. Natomiast „przedłużenie” możliwości odliczenia będzie możliwe wyłącznie w dwóch okresach następujących po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta (niezależnie od momentu otrzymania faktury). Możliwa jest zatem sytuacja, w której w skutek otrzymania faktury po upływie dwóch okresów rozliczeniowych od momentu powstania obowiązku podatkowego, podatnikowi nie będą przysługiwały dodatkowe dwa okresy na odliczenie podatku.

Przykład: Dostawa towarów na rzecz nabywcy nastąpiła 12 maja 2014 r. (w tym dniu powstał więc obowiązek podatkowy u dokonującego dostawy towarów). Fakturę nabywca otrzymał jednak dopiero 14 października 2014 r. Odliczenie będzie możliwe tylko w rozliczeniu za październik. Nie będzie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w dwóch okresach następujących tj. w listopadzie bądź grudniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Magdalena Kozłowska, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. zo.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA