REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.

Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.
Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2014 r. weszły w życie istotne zmiany w zakresie podatku VAT. Modyfikacje dotyczą między innymi zasad odliczania podatku naliczonego, a więc kwestii dla podatników bardzo istotnej, również tych z branży transportowej.

REKLAMA

Do końca 2013 roku prawo do odliczenia przysługiwało w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Od 1 stycznia 2014 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od powstania po stronie dostawcy towarów/świadczącego usługi obowiązku podatkowego. Na podatniku chcącym odliczyć podatek naliczony ciąży więc obowiązek ustalenia czy po stronie jego kontrahenta powstał obowiązek podatkowy. Wciąż jednak otrzymanie faktury jest istotne z punktu widzenia obowiązków dokumentacyjnych, których wypełnienie jest warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku.

REKLAMA

Obecnie więc nabycie prawa do odliczenia uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze u podmiotu, od którego podatnik nabył towary/usługi musi powstać obowiązek podatkowy. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów/wykonania usługi. Drugim warunkiem, który należy spełnić aby dokonać odliczenia jest dysponowanie fakturą dokumentującą dokonaną transakcję.

REKLAMA

Przykład: Dostawa towarów na rzecz Spółki nastąpiła 31 marca 2014 r. Spółka otrzymała fakturę dokumentującą nabycie towarów 3 marca 2014 r. Odliczyć podatek naliczony Spółka będzie więc mogła w rozliczeniu za kwiecień, w tym bowiem okresie spełnione zostały przesłanki warunkujące prawo do odliczenia. Po pierwsze, u kontrahenta Spółki powstał obowiązek podatkowy, co nastąpiło z chwilą dokonania dostawy, a więc 31 marca 2014 r. Ponadto Spółka dysponowała fakturą dokumentującą transakcję. Gdyby faktura została wystawiona przed dokonaniem na rzecz Spółki dostawy (co jest możliwe w świetle obecnie obowiązujących przepisów), wtedy Spółka mogłaby odliczyć VAT naliczony w rozliczeniu za marzec, pod warunkiem otrzymania faktury w marcu.

Warto także pamiętać, że jeżeli podatnik nie obniży podatku należnego o podatek naliczony w okresie, w którym u jego kontrahenta powstał obowiązek podatkowy, to może dokonać obniżenia w deklaracji w jednym z dwóch następujących okresów rozliczeniowych. Prawo to będzie przysługiwało w dwóch okresach następujących po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta podatnika. Jak jednak wskazano powyżej, do uzyskania prawa do odliczenia niezbędnym jest także otrzymanie faktury. Natomiast „przedłużenie” możliwości odliczenia będzie możliwe wyłącznie w dwóch okresach następujących po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta (niezależnie od momentu otrzymania faktury). Możliwa jest zatem sytuacja, w której w skutek otrzymania faktury po upływie dwóch okresów rozliczeniowych od momentu powstania obowiązku podatkowego, podatnikowi nie będą przysługiwały dodatkowe dwa okresy na odliczenie podatku.

Przykład: Dostawa towarów na rzecz nabywcy nastąpiła 12 maja 2014 r. (w tym dniu powstał więc obowiązek podatkowy u dokonującego dostawy towarów). Fakturę nabywca otrzymał jednak dopiero 14 października 2014 r. Odliczenie będzie możliwe tylko w rozliczeniu za październik. Nie będzie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w dwóch okresach następujących tj. w listopadzie bądź grudniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Magdalena Kozłowska, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. zo.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

REKLAMA