REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.

Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.
Prawo do odliczenia VAT w 2014 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2014 r. weszły w życie istotne zmiany w zakresie podatku VAT. Modyfikacje dotyczą między innymi zasad odliczania podatku naliczonego, a więc kwestii dla podatników bardzo istotnej, również tych z branży transportowej.

REKLAMA

Do końca 2013 roku prawo do odliczenia przysługiwało w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Od 1 stycznia 2014 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego uzależnione jest od powstania po stronie dostawcy towarów/świadczącego usługi obowiązku podatkowego. Na podatniku chcącym odliczyć podatek naliczony ciąży więc obowiązek ustalenia czy po stronie jego kontrahenta powstał obowiązek podatkowy. Wciąż jednak otrzymanie faktury jest istotne z punktu widzenia obowiązków dokumentacyjnych, których wypełnienie jest warunkiem skorzystania z prawa do odliczenia podatku.

REKLAMA

Obecnie więc nabycie prawa do odliczenia uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze u podmiotu, od którego podatnik nabył towary/usługi musi powstać obowiązek podatkowy. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów/wykonania usługi. Drugim warunkiem, który należy spełnić aby dokonać odliczenia jest dysponowanie fakturą dokumentującą dokonaną transakcję.

REKLAMA

Przykład: Dostawa towarów na rzecz Spółki nastąpiła 31 marca 2014 r. Spółka otrzymała fakturę dokumentującą nabycie towarów 3 marca 2014 r. Odliczyć podatek naliczony Spółka będzie więc mogła w rozliczeniu za kwiecień, w tym bowiem okresie spełnione zostały przesłanki warunkujące prawo do odliczenia. Po pierwsze, u kontrahenta Spółki powstał obowiązek podatkowy, co nastąpiło z chwilą dokonania dostawy, a więc 31 marca 2014 r. Ponadto Spółka dysponowała fakturą dokumentującą transakcję. Gdyby faktura została wystawiona przed dokonaniem na rzecz Spółki dostawy (co jest możliwe w świetle obecnie obowiązujących przepisów), wtedy Spółka mogłaby odliczyć VAT naliczony w rozliczeniu za marzec, pod warunkiem otrzymania faktury w marcu.

Warto także pamiętać, że jeżeli podatnik nie obniży podatku należnego o podatek naliczony w okresie, w którym u jego kontrahenta powstał obowiązek podatkowy, to może dokonać obniżenia w deklaracji w jednym z dwóch następujących okresów rozliczeniowych. Prawo to będzie przysługiwało w dwóch okresach następujących po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta podatnika. Jak jednak wskazano powyżej, do uzyskania prawa do odliczenia niezbędnym jest także otrzymanie faktury. Natomiast „przedłużenie” możliwości odliczenia będzie możliwe wyłącznie w dwóch okresach następujących po okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy u kontrahenta (niezależnie od momentu otrzymania faktury). Możliwa jest zatem sytuacja, w której w skutek otrzymania faktury po upływie dwóch okresów rozliczeniowych od momentu powstania obowiązku podatkowego, podatnikowi nie będą przysługiwały dodatkowe dwa okresy na odliczenie podatku.

Przykład: Dostawa towarów na rzecz nabywcy nastąpiła 12 maja 2014 r. (w tym dniu powstał więc obowiązek podatkowy u dokonującego dostawy towarów). Fakturę nabywca otrzymał jednak dopiero 14 października 2014 r. Odliczenie będzie możliwe tylko w rozliczeniu za październik. Nie będzie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w dwóch okresach następujących tj. w listopadzie bądź grudniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Magdalena Kozłowska, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. zo.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA