REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawa opodatkowania w 2014 r.

Podstawa opodatkowania w 2014 r.
Podstawa opodatkowania w 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Czy w związku ze zmianą przepisów regulujących zasady ustalania podstawy opodatkowania na gruncie VAT począwszy od 1 stycznia 2014 r. w cenę towarów wkalkulować należy koszty transportu towarów, które ponosi nabywca?

Podatnik dokonuje dostaw towarów na terytorium kraju oraz eksportu towarów. Na podstawie zawartych kontraktów nabywca towarów zobowiązany jest do poniesienia kosztów transportu towarów. Usługi transportowe, jako usługi pomocnicze do dostawy towarów realizowane są przez podatnika, a następnie podatnik obciąża ich kosztami nabywców wystawiając odrębne faktury (niezależne od faktury dokumentującej dostawę towarów).

REKLAMA

Pytanie

Czy w związku ze zmianą przepisów regulujących zasady ustalania podstawy opodatkowania na gruncie VAT począwszy od 1 stycznia 2014 r. w cenę towarów wkalkulować należy koszty transportu towarów, które ponosi nabywca?

Odpowiedź

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2014 r, uchylony został przepis art. 29 ustawy o VAT. W jego miejsce wprowadzono art. 29a, który zawiera nowe reguły ustalania podstawy opodatkowania na gruncie podatku VAT. Przepis ten ma na celu lepsze (pełniejsze) wykonanie przepisów dyrektywy VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 29 a ust 1 ustawy o VAT, w brzmieniu, które obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. podstawą opodatkowania jest, co do zasady, wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

REKLAMA

Jednocześnie, art. 29a ust. 6 ustawy o VAT stanowi, iż podstawa opodatkowania obejmuje:
1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Nowy przepis w przeciwieństwie do obowiązującego poprzednio w tym zakresie art. 29 ustawy o VAT precyzyjnie oddaje regulację zawartą w dyrektywie w sprawie wspólnotowego systemu podatku od wartości dodanej (dyrektywie VAT). Zgodnie bowiem z art. art. 73 dyrektywy VAT, podstawą opodatkowania jest zasadniczo wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Jednocześnie art. 78 dyrektywy VAT stanowi, iż do podstawy opodatkowania wlicza się:
1) podatki, cła i inne należności z wyjątkiem samego VAT,
2) koszty dodatkowe takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Przy czym za koszty dodatkowe państwa członkowskie mogą uznać koszty objęte odrębną umową.

Zasada, iż koszty świadczeń pomocniczych należy wliczać do podstawy opodatkowania wyinterpretowywana poprzednio z brzmienia ustawy o VAT i dyrektywy VAT, od 1 stycznia 2014 r. wynika bezpośrednio z treści ustawy o VAT. Sama zasada ustalania postawy opodatkowania, pomimo, iż ustawodawca posługuje się innymi sformułowaniami, nie uległa zatem zmianie. Podstawą opodatkowania jest w dalszym ciągu wszystko to co stanowi zapłatę za towar/usługę, a zatem cała kwota, którą sprzedawca powinien otrzymać od kontrahenta (kwota należna). Aktualne przepisy jednoznacznie wskazują , iż podstawa opodatkowania obejmuje również koszty dodatkowe takie jak. m.in koszty transportu, o ile te należne są od nabywcy.

Powyższe skutkuje tym, że jeżeli Spółka dokonuje sprzedaży towaru i zgodnie z zawartymi kontraktami zobowiązana będzie w ramach realizowanej sprzedaży do zapewnienia transportu towaru, koszt tego typu usług będzie zwiększał podstawę opodatkowania transakcji (tu: dostawy towarów na terytorium kraju lub eksportu towarów). Prawidłowe rozliczenie podatku VAT wymaga, aby ww. koszt transportu wkalkulowany został w cenę towaru, ewentualnie dopuszczalnym jest wyodrębnienie go w treści załącznika do faktury.

Teskt: Ewelina Błądek, młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA