REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT.
Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy podatnik, który dokonał zakupu biletu lotniczego np. z Polski do Francji bezpośrednio od podmiotu węgierskiego, a następnie przekazał go nieodpłatnie pracownikowi w celu odbycia podróży służbowej jest zobowiązany do rozliczenia importu usług? Czy nieodpłatne przekazanie biletu pracownikowi podlega w tym przypadku opodatkowaniu VAT?

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega w szczególności odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie w określonych przypadkach opodatkowaniu VAT podlega również import usług tj. świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla określenia natomiast czy nabywanie usług transportu lotniczego podlega opodatkowaniu w Polsce niezbędne jest ustalenie miejsca świadczenia tych usług. Od ustalenia miejsca ich świadczenia uzależnione jest bowiem miejsce opodatkowania tego typu usług. Zgodnie z  § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług, w przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób – miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Przy czym przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

REKLAMA

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Zobacz też: Czy powstanie lotnisko w Suwałkach?

REKLAMA

Z uwagi na przytoczone regulacje, w przypadku transportu międzynarodowego osób (w szczególności transportu lotniczego) podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku należnego jest podmiot, który te usługi wykonał. Tym samym np. zakup biletu lotniczego z Polski do Francji od podmiotu z Węgier nie powoduje obowiązku rozliczenia importu usług przez polskiego podatnika. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest w tym przypadku węgierski kontrahent. Z tego względu w analizowanym przypadku polski podatnik nie ma również prawa do odliczenia podatku w związku z zakupem wspomnianego biletu lotniczego (nabywane usługi są opodatkowane na Węgrzech).

Na marginesie wspomnieć warto, że zasadniczo możliwe jest wystąpienie o zwrot podatku z tytułu nabycia usług opodatkowanych w innym państwie członkowskim, według szczególnej procedury na druku VAT-REF. Niemniej jednak zauważyć należy jednocześnie, iż usługi międzynarodowego transportu osób podlegają opodatkowaniu według obniżonej 0% stawki podatku VAT. W rezultacie otrzymanie faktury dokumentującej usługi międzynarodowego transportu osób nie uprawnia do ubiegania się o zwrot podatku. 

Zobacz też: Jak ułatwić sobie odzyskanie VAT z transportu międzynarodowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na zakończenie zauważyć trzeba, iż podatnik nabywający bilety lotnicze w celu zapewnienia transportu pracownikom zobowiązanym do odbycia podróży służbowej nie jest zobligowany do opodatkowania nieodpłatnego przekazania takich biletów lotniczych pracownikom. W tym przypadku przekazanie biletów nastąpi na cele wyjazdu służbowego, a więc związane będzie z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Tekst: Ewelina Błądek, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA