Stawka VAT dla usługi transportowej wykonywanej na terytorium kraju będącej częścią usługi transportu międzynarodowego
REKLAMA
REKLAMA
Do usług transportu międzynarodowego (pod warunkiem posiadania określonych dokumentów) znajduje zastosowanie stawka podatku VAT 0%. W ustawie o VAT wyszczególnione sytuacje, w których ma miejsce usługa transportu międzynarodowego. O tego typu usłudze można przykładowo mówić w przypadku przemieszczania towarów z terytorium państwa trzeciego (niebędącego członkiem Unii Europejskiej) do kraju (Polski). Nie stanowi natomiast usługi transportu międzynarodowego, przewóz towarów na terytorium kraju, tak jak ma to miejsce w analizowanej sytuacji, gdzie towary przemieszczane są na obszarze Polski, z Medyki do Krakowa. Warto jednak zwrócić uwagę, że transport na terenie kraju odbywa się w ramach przewozu towarów z Ukrainy do Polski, a więc w ramach transportu międzynarodowego.
REKLAMA
Zobacz też: Rozpoczną testy systemu e-booking dla ciężarówek
Na podstawie regulacji zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, preferencyjną 0% stawkę podatku VAT stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Możliwość skorzystania ze stawki 0% uzależniona jest jednak od posiadania przez świadczącego usługę określonych dokumentów, do których należą: list przewozowy lub dokument spedytorski, stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika/spedytora. Jednocześnie w przypadku transportu towarów importowanych, oprócz wyszczególnionych powyżej dokumentów, należy także dysponować dokumentem potwierdzonym przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.
Zobacz też: Pierwsza jazda Kia Sorento 2015 2.2 CRDi 200 KM aut.
W przedstawionym stanie faktycznym usługa transportu towarów z Medyki do Krakowa stanowi część usługi transportu międzynarodowego (towary przemieszczane są z Ukrainy do Polski). Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że firma transportowa może zastosować stawkę VAT 0%, jeżeli będzie posiadała list przewozowy, odpowiednią fakturę, a także dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi transportu do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Funkcję ostatniego z dokumentów (dokument potwierdzony przez urząd celny) może pełnić poświadczone zgłoszenie celne. Należy jednak zweryfikować czy poświadczone zgłoszenie celne wskazuje, że usługa transportowa została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Warto podkreślić, że zastosowanie stawki VAT 0% możliwe będzie jedynie w przypadku posiadania wszystkich (a nie tylko niektórych) wymaganych dokumentów. Brak choćby jednego będzie skutkował wyłączeniem możliwości skorzystania z preferencyjnej i koniecznością zastosowania stawki podstawowej VAT wynoszącej 23%.
Tekst: Magdalena Kozłowska, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.