REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?
Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy usługi magazynowe mogą zostać uznane za usługi związane z nieruchomościami była/jest przedmiotem wieloletnich sporów. Bo, jak od strony formalnej opodatkować VAT usługę składowania towaru w magazynie w przypadku, gdy nie wskażemy konkretnej przestrzeni magazynowej?

Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

REKLAMA

Nasza spółka świadczy usługi logistyczne. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonujemy na rzecz podmiotów mających siedzibę poza Polską, usługi dotyczące składowania towarów w magazynach położonych na terytorium kraju. Umowy z kontrahentami zobowiązują nas do przechowania towaru w określonym magazynie, jednakże bez wskazywania konkretnej przestrzeni magazynowej. Usługobiorca nie uzyskuje prawa do korzystania z określonej części magazynu. Nie ma również samodzielnego prawa wstępu do magazynu. W jaki sposób powinniśmy opodatkować VAT opisane usługi. Nasze wątpliwości dotyczą miejsca świadczenia tych usług.

Zobacz też: Optymalizacja gospodarki magazynowej

Odpowiedź:

REKLAMA

Zasadą jest, że miejscem świadczenia (czyli krajem opodatkowania) usług jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej - art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Należy jednakże pamiętać, że od powyższej reguły ustawodawca przewidział pewne odstępstwa. Jeden z wyjątków dotyczy miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Krajem opodatkowania wspomnianych usług jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przywołany przepis art. 28e ustawy o VAT jest odpowiednikiem art. 47 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej Dyrektywa 112), który stanowi, że miejscem świadczenia usług związanych z

nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Zobacz też: Bezzałogowy system transportu w fabryce Audi

Zarówno ustawodawca unijny jak i polski nie definiują pojęcia usługi „związanej z nieruchomością”. Wskazują jedynie przykłady takich usług. Jednocześnie, jak wynika z ww. przepisów, katalog przykładów tego typu usług jest katalogiem otwartym. Zgodnie z powszechnie akceptowanym w doktrynie poglądem, zasada określona w art. 28e ustawy o VAT odnosi się do usług związanych z konkretnie określoną nieruchomością, nie zaś z nieruchomościami w ogóle. A zatem, musi być znana lokalizacja tej nieruchomości, w stopniu umożliwiającym określenie, w jakim państwie nieruchomość ta jest położona. Ponadto, aby mówić o usłudze związanej z nieruchomością, związek z tą (konkretną) nieruchomością musi być bezpośredni. Oznacza to, że nieruchomość musi być nieodzownym elementem danej usługi – bez tej nieruchomości usługa nie może być zrealizowana. Tylko, gdy nieruchomość będzie stanowić zasadniczy element świadczonej usługi, można mówić o usłudze związanej z nieruchomością. Zasada ta została wypracowana na gruncie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok z dnia 7.09.2006 r. w sprawie C- 166/05).

Kwestia, czy usługi magazynowe mogą zostać uznane za usługi związane z nieruchomościami była/jest przedmiotem wieloletnich sporów. W efekcie wspomnianych sporów, NSA postanowieniem z dnia 8 lutego 2012 r. (sygn. akt I FSK 611/11) skierował do TSUE pytanie prejudycjalne w sprawie określenia miejsca świadczenia usług obejmujących przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek, załadunek oraz w stosunku do niektórych klientów przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów. TSUE wyrokiem z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 rozstrzygnął jak należy ustalać miejsce świadczenia dla w/w usług kompleksowych usług magazynowych. TSUE stanął na stanowisku, że usługą związaną z nieruchomością (określoną w art. 47 Dyrektywy 112) jest tylko takie świadczenie, którego przedmiotem jest konkretna nieruchomość. Ponadto, konieczne jest, by między tym świadczeniem a nieruchomością istniał wystarczająco bezpośredni związek. Nieruchomość ma stanowić konstytutywny (nieodzowny) element świadczenia wskazanej usługi.

Zobacz też: Jak zwiększyć przepustowość w magazynie

Usługi magazynowania nie zostały wymienione wprost w art. 47 Dyrektywy 112. Dlatego też TSUE uznał, iż usługi te mogą zostać objęte zakresem tego przepisu, o ile usługobiorcy zostanie zagwarantowane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości. W przypadku zaś, gdyby sąd krajowy uznał, że nieruchomość, w której magazynowane są towary, nie stanowiła niezbędnego elementu usługi lub gdyby usługobiorca nie miał jakiegokolwiek prawa wstępu do części nieruchomości, w której są magazynowane jego towary, wówczas usługa ta nie będzie związana z nieruchomością. Wówczas miejsce świadczenia takiej usługi należy ustalać na zasadach ogólnych, tj. będzie ona opodatkowana w kraju, w którym znajduje się siedziba usługobiorcy. Powyższa konkluzja znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FSK 1786/13 wydanym w związku z w/w orzeczeniem TSUE. W wyroku tym NSA orzekł: „Mając na względzie powyższe stanowisko TSUE, art. 28e ustawy o VAT należy interpretować w ten sposób, że kompleksowa usługa magazynowania, może być objęta zakresem stosowania tego przepisu, jedynie pod warunkiem, że usługobiorcy jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości”.

Zobacz też: Aplikacja połączy handlowca z magazynem

W rozpatrywanym przypadku podatnik świadczy usługi dotyczące magazynowania towarów. Aby analizowane usługi mogły zostać uznane za związane z nieruchomością, usługobiorca powinien mieć zagwarantowane umownie prawo używania całości lub określonej części magazynu. Kontrahentom Spółki nie przysługuje prawo do używania magazynu lub jego części (lub przynajmniej wstępu do niego). Tym samym, rzeczonych usług magazynowania nie można, w świetle wyroku TSUE w sprawie C-155/12, uznać za usługi związane z nieruchomością. Wobec tego, miejsce świadczenia dla tych usług należy ustalać na zasadach ogólnych – usługi te powinny być więc opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Spółka zobowiązana jest zatem do dokumentowania wskazanych usług za pomocą faktur nie zawierających kwoty i stawki podatku VAT. Faktury te powinny zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.

Tekst: Małgorzata Breda - doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA