REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT: Miejsce (kraj) opodatkowania usługi transportowej na rzecz podmiotu zagranicznego

VAT: Miejsce (kraj) opodatkowania usługi transportowej na rzecz podmiotu zagranicznego, Fot. Fotolia
VAT: Miejsce (kraj) opodatkowania usługi transportowej na rzecz podmiotu zagranicznego, Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy i w jakich wypadkach Spółka świadcząca usługi transportu towarów na rzecz zagranicznych kontrahentów powinna zapłacić polski podatek VAT od świadczonych usług transportowych?

Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz kontrahentów (podmiotów prowadzących działalność gospodarczą) z siedzibą poza granicami Polski. Poszczególne usługi transportowe są realizowane na różnych transach; możliwe są następujące sytuacje: transport odbywa się w całości an terytorium Polski; transport następuje pomiędzy Polską a innym państwem UE; transport spoza UE do UE; transport w całości poza terytorium UE.

REKLAMA

Czy i w jakich wypadkach Spółka powinna zapłacić polski podatek VAT od świadczonych usług transportowych?

Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Odpowiedź:

REKLAMA

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług an terytorium kraju (Polski). W związku z tym opodatkowane w Polsce będą tylko te usługi, które uznaje się za wykonane na terytorium kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalania miejsca świadczenia (czyli kraju opodatkowania), wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (w uproszczeniu przedsiębiorcy) jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (…). Zatem, co do zasady, usługę uznaje się za wykonaną w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca (będący podatnikiem). Jeżeli więc usługobiorca ma siedzibę za granicą, to usługę uznaje się za wykonana w jego państwie (a nie w Polsce). W konsekwencji taka transakcja nie jest opodatkowana polskim podatkiem VAT.

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Przykład:

Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz firmy z Niemiec. Bez względu na to na jakich trasach odbywa się transport  usługa nie będzie opodatkowana w Polsce.

Od powyższej zasady przewidziano szereg wyjątków, z których w analizowanej sytuacji istotny jest ten zawarty w art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT. Przywołany przepis stanowi, że miejscem świadczenia (krajem opodatkowania) usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Regulacja ta dotyczy usług spełniających poniższe warunki:

 1. usługa dotyczy transportu towarów;
 2. usługa jest dokonywana rzecz przedsiębiorcy posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego (czyli poza UE);
 3. transport jest dokonany w całości na terytorium Polski.

Spełnienie powyższych warunków sprawia, że usługa będzie uważana za wykonaną w Polsce, a nie w kraju usługobiorcy. W pozostałych przypadkach miejscem opodatkowania usług transportowych świadczonych na rzecz zagranicznych kontrahentów będzie kraj ich siedziby.

Zobacz też: Jak ograniczyć koszty paliwa w spedycji?

Przykład:

Spółka świadczy usługę transportu towarów na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w Chinach. Transport odbywa się w całości na terytorium Polski. Spółka powinna opodatkować tę usługę polskim podatkiem VAT.

Przykład:

Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w Rosji. Transport, w ramach poszczególnych usług, odbywa się:

- w całości poza terytorium UE;

- pomiędzy Polską a innym krajem członkowskim;

- pomiędzy dwoma innymi niż Polska państwami członkowskimi UE.

We wszystkich powyższych sytuacjach usługi nie będą opodatkowane w Polsce.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prognozy dla globalnego handlu i logistyki na 2024 rok wiszą na włosku
  Stacje wodorowe w Polsce. Orlen zbuduje 17 ogólnodostępnych punktów

  Orlen idzie w wodorową rewolucję. Koncern paliwowy w najbliższym czasie chce postawić w Polsce 17 stacji wodorowych. Lokalizacje zostały już wybrane. Kiedy ruszy realizacja projektu?

  Co pokazuje policjant kierujący ruchem? Gesty w białych rękawiczkach [video]

  Co pokazuje policjant kierujący ruchem? Co oznaczają gesty umundurowanego funkcjonariusz w białych rękawiczkach, który wychodzi na środek skrzyżowania? Zobacz nagranie video!

  Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio traci prawo jazdy w 2024 r.?

  Polskie przepisy przewidują taki środek karny, jak dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, w przypadku niektórych przestępstw jest on obligatoryjny. Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio pożegna się z prawem jazdy?

  REKLAMA

  Paliwo HVO100. Czym jest ekologiczny "olej napędowy"?

  W Europie pojawił się właśnie olej napędowy, który tak naprawdę oleju napędowego nie zawiera. A to dopiero połowa informacji. Nowe paliwo ON o oznaczeniu HVO100 ma pochodzenie roślinne i pozwala na obniżenie emisji CO2 aż o 90 proc. Czy można nim tankować każdego diesla?

  Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 30 km/h w mieście. Propozycja nowych przepisów

  Włodarze unijni biorą się za kierowców przekraczających prędkość w mieście. Chcą wprowadzenia przepisów, które pozwolą na odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h na obszarze zabudowanym. Kiedy pojawią się nowe regulacje?

  Za jakie znaki drogowe można dostać mandat? Nie tylko za zakazy

  Kierowcy najczęściej z mandatem łączą znaki zakazu. Powinni zatem wiedzieć, że nie tylko za niestosowanie się do zakazów można dostać karę od policjanta. Jest cały katalog innych oznaczeń. I co gorsze, niestosowanie się do nich oznacza nawet 1500 zł grzywny i 15 punktów karnych.

  NFOŚiGW będzie dopłacać do ładowarek dla elektryków. Zasady dotacji od 17 lutego 2024 r.

  17 lutego 2024 r. w Polsce pojawi się rozporządzenie pozwalające na uzyskanie dotacji do budowy ładowarki dla samochodu elektrycznego. Dofinansowanie może opłacić nawet 100 proc. kosztów. To dobra informacja. Zła jest taka, że program jest kierowany tylko do firm.

  REKLAMA

  Nowe wymogi dotyczące pojazdów pilotujących ponadgabaryty od 16 lutego 2024 r. Co się zmieniło?

  W życie wchodzi właśnie nowe rozporządzenie, które określa wymogi dotyczące pojazdów pilotujących pojazdy nienormatywne. Ono bardzo precyzyjnie określa rodzaj, wyposażenie i znakowanie aut pilotujących. Oto pełna lista nowych wymogów stawianych przed kierowcami.

  Jak uzyskać odstępstwo od warunków technicznych pojazdów w 2024 r.?

  Pojazd nie spełnia wymagań technicznych obowiązujących w Polsce. Czy to oznacza, że nie będzie się dało go zarejestrować? Przepisy całe szczęście mają furtkę na takie przypadki. Jest nią odstępstwo od warunków technicznych pojazdów. Jak się starać o nie w 2024 r.?

  REKLAMA