VAT: Miejsce (kraj) opodatkowania usługi transportowej na rzecz podmiotu zagranicznego
REKLAMA
REKLAMA
Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz kontrahentów (podmiotów prowadzących działalność gospodarczą) z siedzibą poza granicami Polski. Poszczególne usługi transportowe są realizowane na różnych transach; możliwe są następujące sytuacje: transport odbywa się w całości an terytorium Polski; transport następuje pomiędzy Polską a innym państwem UE; transport spoza UE do UE; transport w całości poza terytorium UE.
REKLAMA
Czy i w jakich wypadkach Spółka powinna zapłacić polski podatek VAT od świadczonych usług transportowych?
Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE
Odpowiedź:
REKLAMA
W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług an terytorium kraju (Polski). W związku z tym opodatkowane w Polsce będą tylko te usługi, które uznaje się za wykonane na terytorium kraju.
Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalania miejsca świadczenia (czyli kraju opodatkowania), wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (w uproszczeniu przedsiębiorcy) jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (…). Zatem, co do zasady, usługę uznaje się za wykonaną w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca (będący podatnikiem). Jeżeli więc usługobiorca ma siedzibę za granicą, to usługę uznaje się za wykonana w jego państwie (a nie w Polsce). W konsekwencji taka transakcja nie jest opodatkowana polskim podatkiem VAT.
Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów
Przykład:
Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz firmy z Niemiec. Bez względu na to na jakich trasach odbywa się transport usługa nie będzie opodatkowana w Polsce.
Od powyższej zasady przewidziano szereg wyjątków, z których w analizowanej sytuacji istotny jest ten zawarty w art. 28f ust. 1a pkt 1 ustawy o VAT. Przywołany przepis stanowi, że miejscem świadczenia (krajem opodatkowania) usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.
Regulacja ta dotyczy usług spełniających poniższe warunki:
- usługa dotyczy transportu towarów;
- usługa jest dokonywana rzecz przedsiębiorcy posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego (czyli poza UE);
- transport jest dokonany w całości na terytorium Polski.
Spełnienie powyższych warunków sprawia, że usługa będzie uważana za wykonaną w Polsce, a nie w kraju usługobiorcy. W pozostałych przypadkach miejscem opodatkowania usług transportowych świadczonych na rzecz zagranicznych kontrahentów będzie kraj ich siedziby.
Zobacz też: Jak ograniczyć koszty paliwa w spedycji?
Przykład:
Spółka świadczy usługę transportu towarów na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w Chinach. Transport odbywa się w całości na terytorium Polski. Spółka powinna opodatkować tę usługę polskim podatkiem VAT.
Przykład:
Spółka świadczy usługi transportu towarów na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę w Rosji. Transport, w ramach poszczególnych usług, odbywa się:
- w całości poza terytorium UE;
- pomiędzy Polską a innym krajem członkowskim;
- pomiędzy dwoma innymi niż Polska państwami członkowskimi UE.
We wszystkich powyższych sytuacjach usługi nie będą opodatkowane w Polsce.
Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.