REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP. Fot. Fotolia
Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, Spółka (jako płatnik) dokonując wypłaty należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PDOP (przykładowo z odsetek dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) jest obowiązana pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

REKLAMA

Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

REKLAMA

Pobór podatku u źródła polega co do zasady na tym, że jest on pobierany i odprowadzany do właściwego urzędu skarbowego bezpośrednio z wypłacanej kwoty przez podmiot dokonujący tej wypłaty na rzecz nierezydenta. Wypłacana kwota należności jest w takim przypadku automatycznie pomniejszana o wartość podatku u źródła, którego stawkę ustala się z uwzględnieniem odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co do zasady więc w sytuacji, gdy powstanie obowiązek odprowadzenia podatku u źródła od wypłacanych kontrahentowi z zagranicy należności, zapłata tego podatku powinna nastąpić ze środków należących do podatnika (kontrahenta zagranicznego - pożyczkodawcy) a nie ze środków płatnika (podmiotu wypłacającego).

Zobacz też: Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

Literalne brzmienie pojęcia pobrać (pobierać,) należy rozumieć jako «wziąć wiele czegoś po kolei albo z wielu miejsc», «wziąć coś jako zapłatę, wynagrodzenie, przydział itp.»,  «odebrać od kogoś należność, jakąś opłatę» - tak internetowy słownik języka polskiego PWN. Mając na uwadze literalne znaczenie ww. pojęcia należy wskazać, że pobranie podatku u źródła może zostać zrealizowane nie tylko poprzez fizyczne pobranie podatku (potrącenie) z wypłacanej kontrahentowi zagranicznemu należności, lecz również poprzez wpłatę dokonaną z środków płatnika, która następnie na podstawie odrębnych porozumień zostanie płatnikowi zwrócona. Takie działanie nie powinno być zatem kwestionowane przez organy podatkowe. W tym zakresie w przypadku wypłaty świadczenia na rzecz kontrahenta zagranicznego w pełnej wysokości i pokrycia kosztów podatku u źródła przez płatnika, któremu to następnie kontrahent zagraniczny zwróci odprowadzony zryczałtowany podatek należy uznać za działanie, które nie powinno rodzić ryzyka podatkowego po stronie płatnika w tym związane z niedopełnieniem obowiązków w zakresie obliczenia, pobrania i wpłacenia we właściwym terminie podatku u źródła, z tytułu wypłacanych należności.

Zobacz też: VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak mieć na uwadze literalną treść art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP, wskazującą na termin dokonania owego pobrania podatku. Na jego podstawie podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Powyższe w przypadku literalnej wykładni przepisu może doprowadzić do uznania, że owo pobranie podatku powinno, niezależnie od formy realizacji tego obowiązku, zostać dokonane w dniu wypłaty należności (nie po tej dacie - w drodze zwrotu dokonanego przez zagranicznego kontrahenta). Powyższe może stanowić element ryzyka podatkowego. Jednak w przypadku uregulowania podatku przez płatnika w terminie a zatem z uwagi na brak zaległości podatkowej w tym zakresie oraz w przypadku dopełnienia przez płatnika innych obowiązków ciążących w tym zakresie na nim, powyższe ryzyko należy ocenić jako niewielkie.

Tekst: Tomasz Musialski Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA