REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup odzieży dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy

Zakup odzieży dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy.
Zakup odzieży dla pracowników w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, z różnych powodów, takich jak obowiązki wynikające z regulacji prawnych, wymogi rynku czy chęć zwiększenia prestiżu firmy, decydują się na zakup odzieży dla swoich pracowników. Warto jest zwrócić uwagę na skutki podatkowe podejmowanych w tym zakresie działań w odniesieniu do możliwości zakwalifikowania poczynionych wydatków po stronie kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania, czy zabezpieczenia źródła przychodów, za wyjątkiem kosztów wprost wskazanych w ustawie. Czynnikiem decydującym o zaliczeniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest cel poniesienia wydatku. Każdy wydatek wymaga jednakże indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami oraz racjonalności podjętego działania zmierzającego do osiągnięcia przychodów.

REKLAMA

Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

REKLAMA

Wśród podstawowych obowiązków ciążących na pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy. Przepisy kodeksu pracy nakazują zapewnienie pracownikom w sposób nieodpłatny odzieży i obuwia roboczego w sytuacji, gdy istnieje prawdopodobieństwo zniszczenia bądź znacznego zabrudzenia odzieży, bądź ze względu na wymaganie technologiczne, sanitarne czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Organy podatkowe nie poddają w wątpliwość zaliczenia przez podatnika wydatków na zakup, a także konserwację odzieży ochronnej w sytuacji, gdy wymóg posiadania takiej odzieży przez pracownika, ze względu na charakter wykonywanej pracy, wynika z odrębnych przepisów. Wydatki takie uznaje się za niezbędne do prowadzenia przez podatnika działalności gospodarczej, dlatego można mówić, że są ponoszone w celu uzyskania przychodu (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 marca 2010 r., sygn. IBPBI/2/423-311/10/JD).

Zakup odzieży dla pracowników, może zostać zarachowany po stronie kosztów uzyskania przychodu pracodawcy (jako podatnika) w sytuacji, w której posiadanie określonego stroju jest niezbędne do świadczenia usług oferowanych przez podatnika ze względu np. na regulamin obowiązujący w miejscu wykonywania pracy. Jako przykład takiego rodzaju odzieży można podać strój kąpielowy, czy strój sportowy przeznaczony dla pracowników zajmujących się prowadzeniem zajęć sportowych, o ile służą one odpowiedniemu przygotowaniu fizycznemu oraz ochronie ciała (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 marca 2015 r., sygn. IBPBI/1/415-1575/14/WRz). Podkreślenia wymaga, że wydatki poczynione na zakup odzieży dla pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu tylko w sytuacji, jeśli odzież ta nie posiada znamion odzieży codziennego użytku.

Zobacz też: VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszt zakupu odzieży służbowej dla swoich pracowników, jeżeli wprowadzenie obowiązku noszenia ubrań służbowych, z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności, ma na celu zapewnienie spójnego przekazu marketingowego. Zatem wydatki na ubrania służbowe posiadające widoczne cechy charakterystyczne dla firmy, takie jak logo czy barwę, jako koszty o charakterze reklamowym, także mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z uwagi na wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu kosztów reprezentacji na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOP, odmiennie należy traktować odzież o charakterze reprezentacyjnym. Poniesione wydatki na strój biznesowy, taki jak garnitur, koszula czy garsonka mają na celu przede wszystkim zbudowanie odpowiedniego wizerunku i tym samym należy im przypisać charakter wydatków osobistych. Dbałość o wygląd zewnętrzny wynikająca z profilu prowadzonej działalności czy wykonywanego zawodu jest niekiedy bardzo istotna, gdyż wpływa na postrzeganie firmy i bez wątpienia ma znaczenie w relacjach z kontrahentami, jednakże nosi ona znamiona reprezentacji. Dlatego też wydatków poniesionych na zakup odzieży reprezentacyjnej nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia wydatków związanych z zakupem odzieży do kosztów uzyskania przychodu wymaga pozbawienia tej odzieży charakteru osobistego, np. poprzez umieszczenie na niej w trwały sposób logo reprezentowanej firmy (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2014  r., sygn. IPPB1/415-763/14-2/AM).

Zobacz też: Które korytarze TEN-T przebiegają przez Polskę?

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA