REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest Przemysł 4.0?

Co to jest Przemysł 4.0?
Co to jest Przemysł 4.0?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Produkcja zintegrowana w sieci to przyszłość branży. Inwestują w nią najwięksi gracze, m.in. Bosch, który zaprezentował serię produktów dla tzw. Przemysłu 4.0.

Czujniki komunikujące się za pośrednictwem internetu, innowacyjne rozwiązania programistyczne, napędy i sterowania wyposażone w funkcje komunikacyjne, a także asystent produkcji – tak wygląda nowoczesna produkcja.

REKLAMA

„Przemysł 4.0 umożliwia obniżenie kosztów, m.in. poprzez ograniczenie zużycia zasobów i wzrost wydajności pracy. Dodatkowo przyczynia się także do wzrostu jakości” – mówi dr Werner Struth, członek zarządu spółki Bosch, odpowiedzialny za system produkcji oraz sektor przedsiębiorstwa Industrial Technology.

Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

REKLAMA

Jednym ze stosowanych rozwiązań jest diagnostyka przez internet. Za pośrednictwem platformy programistycznej bazującej na technologii chmury danych, Bosch Rexroth jest w stanie w sposób ciągły rejestrować i analizować tryby działania systemów hydraulicznych. Można w ten sposób odpowiednio wcześniej wykryć zużycie części. W ramach umowy serwisowej Rexroth może przekazywać zalecenia dotyczące koniecznych prac serwisowych oraz je wykonywać. Pozwala to obniżyć koszty konserwacji.

Inteligentne serwisowanie umożliwia także znaczące obniżenie ryzyka awarii. Szczególnie w przypadku dużych systemów stosowanych, np. przez huty czy kopalnie surowców może to przynieść ogromne oszczędności kosztów, jakie powodują wszelkie awarie. To samo dotyczy także maszyn opakowaniowych dla wyrobów spożywczych i farmaceutycznych, w przypadku których wymagana jest najwyższa dyspozycyjność przy często zmieniających się cyklach produkcji.

Zobacz też: Aplikacja połączy handlowca z magazynem

REKLAMA

Jednym z ważnych aspektów jest np. autoryzowany dostęp do maszyn produkcyjnych. Dostęp taki zapewnia spółka Bosch Software Innovations oferująca rozwiązanie o nazwie Remote Service Manager. Pozwala ono autoryzowanemu serwisantowi na zdalny dostęp do maszyny w celu zbadania jej stanu, wykrycie, a często także usunięcie usterki bez konieczności dojazdu do maszyny.

Jednym ze znaków szczególnych koncepcji Przemysłu 4.0 jest wydajna produkcja małych partii produktu, np. części zamiennych do starszych maszyn i samochodów lub do prototypów nowych produktów. Odlewnia Bosch Rexroth przyspieszyła produkcję odlewów dzięki zastosowaniu drukarek 3D, które wykonują rdzenie odlewnicze i formy zgodnie ze specyfikacją klienta. Dzięki temu można zrezygnować z kosztownego rozwijania oraz produkcji indywidualnych narzędzi do wykonywania form. Pozwala to obniżyć koszty produkcji prototypów i małych serii oraz skraca cykl produkcji od otrzymania danych do gotowego produktu.

Autorem tekstu jest Maciej Pobocha

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA