REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest Przemysł 4.0?

Co to jest Przemysł 4.0?
Co to jest Przemysł 4.0?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Produkcja zintegrowana w sieci to przyszłość branży. Inwestują w nią najwięksi gracze, m.in. Bosch, który zaprezentował serię produktów dla tzw. Przemysłu 4.0.

Czujniki komunikujące się za pośrednictwem internetu, innowacyjne rozwiązania programistyczne, napędy i sterowania wyposażone w funkcje komunikacyjne, a także asystent produkcji – tak wygląda nowoczesna produkcja.

REKLAMA

„Przemysł 4.0 umożliwia obniżenie kosztów, m.in. poprzez ograniczenie zużycia zasobów i wzrost wydajności pracy. Dodatkowo przyczynia się także do wzrostu jakości” – mówi dr Werner Struth, członek zarządu spółki Bosch, odpowiedzialny za system produkcji oraz sektor przedsiębiorstwa Industrial Technology.

Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

REKLAMA

Jednym ze stosowanych rozwiązań jest diagnostyka przez internet. Za pośrednictwem platformy programistycznej bazującej na technologii chmury danych, Bosch Rexroth jest w stanie w sposób ciągły rejestrować i analizować tryby działania systemów hydraulicznych. Można w ten sposób odpowiednio wcześniej wykryć zużycie części. W ramach umowy serwisowej Rexroth może przekazywać zalecenia dotyczące koniecznych prac serwisowych oraz je wykonywać. Pozwala to obniżyć koszty konserwacji.

Inteligentne serwisowanie umożliwia także znaczące obniżenie ryzyka awarii. Szczególnie w przypadku dużych systemów stosowanych, np. przez huty czy kopalnie surowców może to przynieść ogromne oszczędności kosztów, jakie powodują wszelkie awarie. To samo dotyczy także maszyn opakowaniowych dla wyrobów spożywczych i farmaceutycznych, w przypadku których wymagana jest najwyższa dyspozycyjność przy często zmieniających się cyklach produkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Aplikacja połączy handlowca z magazynem

REKLAMA

Jednym z ważnych aspektów jest np. autoryzowany dostęp do maszyn produkcyjnych. Dostęp taki zapewnia spółka Bosch Software Innovations oferująca rozwiązanie o nazwie Remote Service Manager. Pozwala ono autoryzowanemu serwisantowi na zdalny dostęp do maszyny w celu zbadania jej stanu, wykrycie, a często także usunięcie usterki bez konieczności dojazdu do maszyny.

Jednym ze znaków szczególnych koncepcji Przemysłu 4.0 jest wydajna produkcja małych partii produktu, np. części zamiennych do starszych maszyn i samochodów lub do prototypów nowych produktów. Odlewnia Bosch Rexroth przyspieszyła produkcję odlewów dzięki zastosowaniu drukarek 3D, które wykonują rdzenie odlewnicze i formy zgodnie ze specyfikacją klienta. Dzięki temu można zrezygnować z kosztownego rozwijania oraz produkcji indywidualnych narzędzi do wykonywania form. Pozwala to obniżyć koszty produkcji prototypów i małych serii oraz skraca cykl produkcji od otrzymania danych do gotowego produktu.

Autorem tekstu jest Maciej Pobocha

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA