Co to jest Przemysł 4.0?
REKLAMA
REKLAMA
Czujniki komunikujące się za pośrednictwem internetu, innowacyjne rozwiązania programistyczne, napędy i sterowania wyposażone w funkcje komunikacyjne, a także asystent produkcji – tak wygląda nowoczesna produkcja.
REKLAMA
„Przemysł 4.0 umożliwia obniżenie kosztów, m.in. poprzez ograniczenie zużycia zasobów i wzrost wydajności pracy. Dodatkowo przyczynia się także do wzrostu jakości” – mówi dr Werner Struth, członek zarządu spółki Bosch, odpowiedzialny za system produkcji oraz sektor przedsiębiorstwa Industrial Technology.
Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty
REKLAMA
Jednym ze stosowanych rozwiązań jest diagnostyka przez internet. Za pośrednictwem platformy programistycznej bazującej na technologii chmury danych, Bosch Rexroth jest w stanie w sposób ciągły rejestrować i analizować tryby działania systemów hydraulicznych. Można w ten sposób odpowiednio wcześniej wykryć zużycie części. W ramach umowy serwisowej Rexroth może przekazywać zalecenia dotyczące koniecznych prac serwisowych oraz je wykonywać. Pozwala to obniżyć koszty konserwacji.
Inteligentne serwisowanie umożliwia także znaczące obniżenie ryzyka awarii. Szczególnie w przypadku dużych systemów stosowanych, np. przez huty czy kopalnie surowców może to przynieść ogromne oszczędności kosztów, jakie powodują wszelkie awarie. To samo dotyczy także maszyn opakowaniowych dla wyrobów spożywczych i farmaceutycznych, w przypadku których wymagana jest najwyższa dyspozycyjność przy często zmieniających się cyklach produkcji.
Zobacz też: Aplikacja połączy handlowca z magazynem
REKLAMA
Jednym z ważnych aspektów jest np. autoryzowany dostęp do maszyn produkcyjnych. Dostęp taki zapewnia spółka Bosch Software Innovations oferująca rozwiązanie o nazwie Remote Service Manager. Pozwala ono autoryzowanemu serwisantowi na zdalny dostęp do maszyny w celu zbadania jej stanu, wykrycie, a często także usunięcie usterki bez konieczności dojazdu do maszyny.
Jednym ze znaków szczególnych koncepcji Przemysłu 4.0 jest wydajna produkcja małych partii produktu, np. części zamiennych do starszych maszyn i samochodów lub do prototypów nowych produktów. Odlewnia Bosch Rexroth przyspieszyła produkcję odlewów dzięki zastosowaniu drukarek 3D, które wykonują rdzenie odlewnicze i formy zgodnie ze specyfikacją klienta. Dzięki temu można zrezygnować z kosztownego rozwijania oraz produkcji indywidualnych narzędzi do wykonywania form. Pozwala to obniżyć koszty produkcji prototypów i małych serii oraz skraca cykl produkcji od otrzymania danych do gotowego produktu.
Autorem tekstu jest Maciej Pobocha
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.