REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego

Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego.
Zakup dokumentacji technicznej urządzenia przemysłowego od kontrahenta zagranicznego.

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że zakup nie dotyczy urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych maszyny. Czy jako nabywcy dokumentacji technicznej z zagranicy zachodzi obowiązek do odprowadzenia podatku u źródła?

REKLAMA

Postępujący rozwój gospodarki oraz chęć wprowadzania różnego rodzaju innowacji w zakresie rozwiązań technologicznych sprawiają, że polscy przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności coraz częściej dokonują nabycia urządzeń przemysłowych od zagranicznych kontrahentów. Zdarza się ponadto, że zakup nie dotyczy samego urządzenia, a w istocie technicznej dokumentacji urządzenia obejmującej instrukcje, katalogi oraz wszelką dokumentację niezbędną dla celów eksploatacyjnych urządzenia. Wątpliwości przedsiębiorców budzi w tej sytuacji, to czy jako nabywcy dokumentacji technicznej są zobowiązani do odprowadzenia podatku u źródła.

REKLAMA

Na gruncie przepisów ustawy o PDOP osoby prawne, które dokonują wypłaty m.in. za należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 są obowiązane jako płatnicy pobierać, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy, czyli tzw. podatek u źródła (art. 26 ust. 1 ustawy o PDOP). W celu określenia obowiązków w zakresie pobrania podatku u źródła w pierwszej kolejności należy zbadać, czy przedmiot analizowanej umowy został objęty regulacją art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP.  Zgodnie ze wskazanym przepisem, opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają przychody m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

REKLAMA

Mając na uwadze kształt omawianych regulacji prawnopodatkowych wskazać należy, że co do zasady dokonanie transakcji, której przedmiotem jest nabycie samej dokumentacji technicznej nie rodzi obowiązku po stronie kupującego do pobrania podatku u źródła od kwoty wynagrodzenia należnego zagranicznemu kontrahentowi. Zakup dokumentacji jako takiej nie został bowiem wymieniony wprost w art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP. Niemniej jednak bardzo często umowom, których przedmiotem jest nabycie dokumentacji technicznej można przypisać charakter mieszany, gdyż w ich ramach równolegle upoważnia się kupującego do korzystania z dokumentacji (jako utworu) na wymienionych polach eksploatacji, takich jak wykorzystywanie, kopiowanie czy modyfikowanie dokumentacji oraz do wykonywania osobistych praw autorskich i praw pochodnych.

Zarówno udzielenie licencji do utworu, jak i udzielenie zgody na wykonywanie praw autorskich oraz praw pochodnych, bez przeniesienia praw autorskich podlega dyspozycji art. 21 ust. 1  ustawy o PDOP. Przepis ten, jako realizacja zasady ograniczonego obowiązku podatkowego w odniesieniu do nierezydentów, wprowadza obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku u źródła w wysokości 20% przychodu uzyskanego z tych tytułów. Jednakże rozpatrując każdy indywidualny przypadek należy mieć na uwadze również umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, których postanowienia bardzo często znacznie obniżają stawki podatku. Stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania można zastosować jedynie pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji kontrahenta zagranicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Nowe wzory formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego

Złożoność problematyki opodatkowania zryczałtowanym podatkiem u źródła wynagrodzenia z tytułu wykonania umów mieszanych wynika z faktu, iż przedmiotem umowy są świadczenia różnego rodzaju, z których tylko część może podlegać opodatkowaniu u źródła. Tematyka dotycząca realizacji wskazanych umów oraz ich prawnopodatkowej kwalifikacji wielokrotnie była podejmowana w piśmiennictwie oraz orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Zagadnienie to  wnikliwie zostało przedstawione w Komentarzu do Modelowej Konwencji OECD. Zdaniem autorów Komentarza nie można jednoznacznie określić trybu postępowania z umowami mieszanymi, dlatego też proponuje się dwie koncepcje odnoszące się do omawianej kwestii. Jeżeli z treści umowy wynika, iż jedno ze świadczeń będących przedmiotem umowy ma charakter wiodący, natomiast pozostałym można przypisać charakter pomocniczy bądź o znikomym znaczeniu, wówczas do całości świadczeń stosuje się zasady opodatkowania właściwe dla świadczenia głównego i nie jest dopuszczalny podział wynagrodzenia na poszczególne elementy. Inną metodę postępowania należy przyjąć w odniesieniu do umowy, w której nie zostały wyraźnie zakreślone pozycje danych świadczeń, wobec czego dopuszczalne jest ich wyodrębnienie i zastosowanie do każdego z nich odpowiednich zasad podatkowych. W takiej sytuacji ważne jest, aby już w umowie poszczególnym czynnościom składającym się na jej przedmiot przyporządkować ich wartość pieniężną, co może zmniejszyć ryzyko zakwestionowania przez organ podatkowy przyjętej koncepcji opodatkowania umowy mieszanej.

Zobacz też: Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Odnosząc się do omawianego przypadku dotyczącego nabycia dokumentacji technicznej wraz z nabyciem praw do korzystania z dokumentacji w postaci licencji oraz praw do wykonywania osobistych praw autorskich i praw pochodnych, należy zwrócić szczególną uwagę na pozycję danych elementów i ich wzajemne zależności oraz ewentualnie na możliwość wyodrębnienia kwot  przypadających na poszczególne świadczenia. Mogłoby się wydawać, że nabycie dokumentacji stanowi główny element umowy, jednakże stwierdzić należy, iż pozostałym elementom nie można przypisać charakteru ubocznego ani tym bardziej znikomego. Przede wszystkim zakup samej dokumentacji bez prawa do korzystania z niej nie spełniłby celu, dla którego dokonuje się zakupu tego typu dokumentacji, tj. prawidłowego wykorzystania w celu eksploatacji urządzenia przemysłowego. Z racjonalnego punktu widzenia należy zatem odrzucić koncepcję rozdziału kwot za poszczególne świadczenia,  gdyż te stanowią kompleksowy przedmiot umowy, a po dokonaniu rozbicia na jednostkowe elementy, nie mają większego znaczenia dla nabywcy. Wobec czego, jeżeli wynikającymi z umowy świadczeniami wiodącymi są świadczenia co do których przepisy podatkowe nakazują potrącić podatek u źródła, całe wynagrodzenie powinno zostać opodatkowane tym podatkiem. Nie mniej jednak, można wykluczyć możliwości obrony odmiennego stanowiska w sytuacji posiadania przez wypłacającego dokumentów określających wartość poszczególnych elementów składających się na przedmiot umowy, co pozwalałoby na uwzględnienie podatku u źródła tylko wobec części świadczeń umownych. Jednakże takie postępowanie obarczone jest ryzykiem zakwestionowania przez organ podatkowy dokonanych w ten sposób rozliczeń.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

REKLAMA

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera? Dowiesz się z tego artykułu.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA