REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce.
VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Czy firma, która dostarcza swoje towary do USA, składuje je w wynajętym tam magazynie, a po dostarczeniu do magazynu sprzedaje, powinna zapłacić od tej sprzedaży polski VAT?

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24.3.2015 r. (sygn. IBPP4/4512-49/15/LG) dotyczyła Spółki (podatnika VAT) prowadzącej w Polsce działalność produkcyjną. Część swoich wyrobów Spółka sprzedawała w USA. W tym celu, następował transport produktów do USA do wynajmowanego przez Spółkę magazynu. W momencie składowania w magazynie towary pozostawały wciąż własnością Spółki. Po dostarczeniu do magazynu następowała sprzedaż do amerykańskich odbiorców. Zdarzało się jednak, że niektórzy odbiorcy byli już znani w momencie transportu towarów do USA.

REKLAMA

Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Dostawa towarów w USA

REKLAMA

Sprzedaż towarów w USA została zakwalifikowana jako dostawa towarów. Miejscem dostawy (czyli krajem opodatkowania tej sprzedaży), zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), było terytorium USA. Zgodnie bowiem z tym przepisem, miejscem dostawy (krajem opodatkowania) towarów, w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych, jest kraj w którym towary te znajdują się w momencie dostawy.

Zastosowanie powyższej regulacji było, zdaniem organu podatkowego, właściwe ponieważ transport do USA nie był bezpośrednio związany z późniejszymi dostawami produktów Spółki. Świadczył o tym fakt, że produkty były najpierw transportowane do magazynu, a dopiero potem sprzedawane. Transport i dostawa stanowiły więc dwie osobne czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie, że dostawy dokonane były w USA sprawiło, że nie były one czynnościami opodatkowanymi polskim podatkiem VAT.  Czynnością opodatkowaną, w świetle art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, jest bowiem odpłatna dostawa na terytorium kraju (czyli na terytorium Polski).

Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Brak eksportu towarów

W świetle art. 2 ust. 8 ustawy o VAT, eksportem towarów jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych;.

Powyższy przepis daje podstawę do wskazania 3 warunków jakim powinien odpowiadać eksport:

  • musi dochodzić do dostawy towarów;
  • w konsekwencji dostawy następuje wywóz towarów poza  UE, przez dostawcę (podatnika z siedzibą na terytorium UE np. w Polsce), odbiorcę lub przez podmiot działający na ich rzecz;
  • wywóz powinien zostać potwierdzony przez urząd celny.

W przedstawionym tanie faktycznym nie doszło do spełnienia drugiego z powyższych warunków. Dostawa towarów (ich sprzedaż w USA) nie była bowiem bezpośrednio związana z ich wywozem z Polski. Były to dwie osobne czynności. Zdaniem organu podatkowego bez znaczenia był przy tym fakt, że niekiedy ostateczny nabywca  był już znany w momencie transportowania towarów.

Zobacz też: Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Przemieszenie własnych produktów do USA – nie jest czynnością opodatkowaną

W stanie faktycznym, który był przedmiotem interpretacji organu podatkowego, Spółka przewoziła do USA własne produkty. Przemieszczenie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika do kraju, który nie jest członkiem UE, nie jest opodatkowane VAT. Inaczej jest, gdy przemieszczenie następuje do innego kraju członkowskiego UE. Wtedy, przemieszczenie takie będzie, z zasady, opodatkowane na mocy art. 13 ust. 3 ustawy o VAT jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Odliczenie podatku naliczonego

W celu wytworzenia i późniejszej sprzedaży produktów, Spółka musiała nabyć określone towary i usługi. Kwota podatku VAT z tytułu tych nabyć stanowiła dla Spółki podatek naliczony (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT).

Organ podatkowy potwierdził, że ten podatek naliczony mógł zostać przez Spółkę odliczony, mimo że Spółka nie wykonała czynności opodatkowanych VAT (co jest ogólną przesłanką do odliczenia na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jak bowiem stanowi art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą: dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

Zobacz też: Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

Dostawa towarów na terytorium USA jest czynnością analogiczną do dostawy na terytorium kraju. Gdyby ta czynność była dokonana w Polsce to odliczenie podatku naliczonego przysługiwałoby na ogólnych zasadach. W konsekwencji, Spółka mogła odliczyć podatek naliczony na podstawie powyżej regulacji.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA