REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce.
VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce.

REKLAMA

REKLAMA

Czy firma, która dostarcza swoje towary do USA, składuje je w wynajętym tam magazynie, a po dostarczeniu do magazynu sprzedaje, powinna zapłacić od tej sprzedaży polski VAT?

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24.3.2015 r. (sygn. IBPP4/4512-49/15/LG) dotyczyła Spółki (podatnika VAT) prowadzącej w Polsce działalność produkcyjną. Część swoich wyrobów Spółka sprzedawała w USA. W tym celu, następował transport produktów do USA do wynajmowanego przez Spółkę magazynu. W momencie składowania w magazynie towary pozostawały wciąż własnością Spółki. Po dostarczeniu do magazynu następowała sprzedaż do amerykańskich odbiorców. Zdarzało się jednak, że niektórzy odbiorcy byli już znani w momencie transportu towarów do USA.

REKLAMA

Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Dostawa towarów w USA

REKLAMA

Sprzedaż towarów w USA została zakwalifikowana jako dostawa towarów. Miejscem dostawy (czyli krajem opodatkowania tej sprzedaży), zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), było terytorium USA. Zgodnie bowiem z tym przepisem, miejscem dostawy (krajem opodatkowania) towarów, w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych, jest kraj w którym towary te znajdują się w momencie dostawy.

Zastosowanie powyższej regulacji było, zdaniem organu podatkowego, właściwe ponieważ transport do USA nie był bezpośrednio związany z późniejszymi dostawami produktów Spółki. Świadczył o tym fakt, że produkty były najpierw transportowane do magazynu, a dopiero potem sprzedawane. Transport i dostawa stanowiły więc dwie osobne czynności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie, że dostawy dokonane były w USA sprawiło, że nie były one czynnościami opodatkowanymi polskim podatkiem VAT.  Czynnością opodatkowaną, w świetle art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, jest bowiem odpłatna dostawa na terytorium kraju (czyli na terytorium Polski).

Zobacz też: Import towarów w procedurze uproszczonej - rozliczenie korekty

Brak eksportu towarów

W świetle art. 2 ust. 8 ustawy o VAT, eksportem towarów jest dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych;.

Powyższy przepis daje podstawę do wskazania 3 warunków jakim powinien odpowiadać eksport:

  • musi dochodzić do dostawy towarów;
  • w konsekwencji dostawy następuje wywóz towarów poza  UE, przez dostawcę (podatnika z siedzibą na terytorium UE np. w Polsce), odbiorcę lub przez podmiot działający na ich rzecz;
  • wywóz powinien zostać potwierdzony przez urząd celny.

W przedstawionym tanie faktycznym nie doszło do spełnienia drugiego z powyższych warunków. Dostawa towarów (ich sprzedaż w USA) nie była bowiem bezpośrednio związana z ich wywozem z Polski. Były to dwie osobne czynności. Zdaniem organu podatkowego bez znaczenia był przy tym fakt, że niekiedy ostateczny nabywca  był już znany w momencie transportowania towarów.

Zobacz też: Udzielenie rabatu w przypadku importu usług - korekta na bieżąco

Przemieszenie własnych produktów do USA – nie jest czynnością opodatkowaną

W stanie faktycznym, który był przedmiotem interpretacji organu podatkowego, Spółka przewoziła do USA własne produkty. Przemieszczenie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika do kraju, który nie jest członkiem UE, nie jest opodatkowane VAT. Inaczej jest, gdy przemieszczenie następuje do innego kraju członkowskiego UE. Wtedy, przemieszczenie takie będzie, z zasady, opodatkowane na mocy art. 13 ust. 3 ustawy o VAT jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Odliczenie podatku naliczonego

W celu wytworzenia i późniejszej sprzedaży produktów, Spółka musiała nabyć określone towary i usługi. Kwota podatku VAT z tytułu tych nabyć stanowiła dla Spółki podatek naliczony (art. 86 ust. 2 ustawy o VAT).

Organ podatkowy potwierdził, że ten podatek naliczony mógł zostać przez Spółkę odliczony, mimo że Spółka nie wykonała czynności opodatkowanych VAT (co jest ogólną przesłanką do odliczenia na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jak bowiem stanowi art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą: dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

Zobacz też: Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

Dostawa towarów na terytorium USA jest czynnością analogiczną do dostawy na terytorium kraju. Gdyby ta czynność była dokonana w Polsce to odliczenie podatku naliczonego przysługiwałoby na ogólnych zasadach. W konsekwencji, Spółka mogła odliczyć podatek naliczony na podstawie powyżej regulacji.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA