REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ograniczyć koszty paliwa w spedycji?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak oszczędzić na kosztach paliwa w spedycji?
Jak oszczędzić na kosztach paliwa w spedycji?
Multi Plast

REKLAMA

REKLAMA

Koszty paliwa mają bardzo istotny wpływ na rentowność działalności spedycyjnej. Podpowiadamy, w jaki sposób można ograniczyć zużycie paliwa w działalności spedycyjnej.

Koszty wciąż wysokich cen paliw stanowią gros budżetu przeznaczonego na całą obsługę floty, szczególnie w przypadku transportu ciężarowego na długich dystansach. Ceny paliw w wysokim stopniu determinują wartości przychodu firmy, wpływają na cenę usług i przekładają się na generalne obroty całego przedsiębiorstwa spedycyjnego. Nie bez powodu więc każdemu kierowcy i firmie transportowej zależy na jak największym stopniu obniżenia tych kosztów. Oszczędzanie paliwa powinno być zawsze traktowane jako oszczędzanie pieniędzy.

REKLAMA

Zobacz też: Usługi spedycyjne na rzecz podmiotu z innego państwa członkowskiego UE

Co ma wpływ na zużycie paliwa przez samochód ciężarowy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że podawane przez producenta samochodów średnie poziomy spalania mierzy się w warunkach laboratoryjnych na hamowni przedwoziowej gdzie „zbierane” są spaliny do specjalnego worka. Na tej podstawie wylicza się średni wskaźnik spalania. Takie procedury rzadko kiedy odzwierciedlają rzeczywistość polskich dróg, nic więc dziwnego, że uzyskanie średniego poziomu spalania nie jest takie łatwe. Na ostateczne zużycie paliwa przekładają się m. in. styl jazdy, odpowiedzialny za ok. 25-40% spalania; prędkość, a właściwie jest stałe utrzymywanie; właściwe zaplanowanie trasy, czasem wydłużenie długości trasy przejazdu kosztem uniknięcia korków i dróg w remoncie może pomóc zoptymalizować spalanie; styl hamowania i dodatkowe elementy w rodzaju ogumienia i urządzeń elektrycznych na pokładzie. Powyższe elementy chociaż mają bezpośredni wpływ na całościowy koszt paliwa muszą być odpowiednio zmodyfikowane w przypadku prowadzenia samochodu ciężarowego, który z powodu większej mocy silnika i nieporównywalnie większej masy całkowitej samego pojazdu od osobówki, do której dochodzi masa ładunku, generuje ogromne koszty przejazdu. Jakie inne czynniki pozwolą nam więc ograniczyć spalanie pieniędzy przy każdym przejeździe? 

Zobacz też: Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Kosztowny opór powietrza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bardzo często niedocenianym czynnikiem bezpośrednio przekładającym się na zużycie paliwa są własności aerodynamiczne samochodu. Jadąc autostradą z prędkością 80-90 km na godzinę ciężarówka zmaga się z czołowym naporem powietrza, który zwiększa poziom emisji spalin i zużycia paliwa. W celu zredukowania tego oporu stosuje się elementy zabudowy ciężarówek, czyli dodatkowe owiewki, odchylacze odpływu oraz spojlery, które ukierunkowują przepływ powietrza na właściwy, mniej kosztowny tor. Dodatkowo, zabudowa sprzyja bezpieczeństwu jazdy i zwiększa nacisk kół na jezdnię.

- Kompletna zabudowa samochodów ciężarowych uwzględniająca zabudowę międzyosiową pozwala ograniczyć emisję spalin nawet o kilkanaście procent. W przypadku spedycji długodystansowej jest to bardzo wymierny koszt codziennej eksploatacji floty, który może zwiększyć zyski przedsiębiorstwa – tłumaczy Edyta Jędrzejewska z firmy Multi Plast.

Nawet najmniejsze elementy zabudowy jak owiewki i nadkola oraz większe jak zderzaki czy spojlery, sprzyjają ograniczeniu kosztów przeznaczonych na tankowanie. Inwestycje w tego typu rozwiązania są więc obowiązkowym elementem skutecznego prowadzenia spedycji drogowej.

Zobacz też: Które korytarze TEN-T przebiegają przez Polskę?

Jak wybrać zabudowę do ciężarówki?

REKLAMA

Podstawowym elementem zabudowy odpowiedzialnym za zwalczanie oporu powietrza będzie spoiler dachowy. Wybierając tę część musimy mieć pewność, że będzie ona produkowana dla konkretnego modelu samochodu. Właściwe dopasowanie spojlera będzie gwarancją szczelności. Drugi element, na który należy zwrócić uwagę to wysokość powierzchni ładunkowej. Również to dopasowanie oprofilowania sprzyjać będzie ograniczeniu poziomu spalania.

- Zamawiając zabudowę do ciężarówki powinniśmy wybierać osłony jedynie najwyższej jakości od renomowanych producentów. Tylko tak wybrana zabudowa będzie gwarancją poprawy własności aerodynamicznych ciężarówki – dodaje Edyta Jędrzejewska z Multi Plast.

Zobacz też: Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Drugi element zapewniający właściwą reakcję samochodu na opór powietrza to zabudowa międzyosiowa. Właściwie wyprofilowana i zamontowana zgodnie z przeznaczeniem dla danego modelu samochodu pozwoli uzyskać dodatkowe 5 proc zmniejszenia kosztów paliwa. Model ciężarówki również tutaj będzie miał kluczowe znaczenie, wybierając zabudowę musimy uzyskać potwierdzenie  producenta, że obudowa będzie kompatybilna z naszym pojazdem. Wreszcie warto wybierać producentów o uznanej renomie i doświadczeniu na rynku, którzy oferują kompleksową usługę. Nawet najlepszej jakości zabudowa wykonana z najlepszych materiałów nie spełni swojej roli jeżeli będzie źle zamontowana. Poszukujmy więc firm, które w swojej ofercie mają nie tylko sprzedaż elementów, ale również montaż i doradztwo techniczne z zakresu zabudowy samochodów ciężarowych. 

Źródło: Materiały prasowe Multi Plast

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA