REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym

Skutki usunięcia kratki w samochodzie służbowym
Skutki usunięcia kratki w samochodzie służbowym
Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Jakie skutki powoduje demontaż kratki w samochodzie nabytym przed 1 kwietnia 2014 r.? Czy jej usunięcie wpłynie na na podatek odliczony przy nabyciu samochodu?

Demontaż kratki w samochodzie firmowym

Nasza spółka posiada samochód „z kratką" nabyty w styczniu 2014 r. Ze względu na posiadanie dwóch rzędów siedzeń samochód ten od 1 kwietnia 2014 r. nie uprawnia do dokonywania pełnych od­liczeń bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W związku z tym, spółka zamierza zdemontować kratkę. Czy wpłynie to na podatek odliczony przy nabyciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r.?

REKLAMA

Nie, zdemontowanie kratki nie wpłynie na podatek odliczony przy nabyciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 86a ustawy o VAT. Artykuł ten zawiera m.in. przepisy przewidujące skutki dokonywania zmian w pojazdach samochodowych, dla których wydano za­świadczenie, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (art. 86a ust. 11 ustawy o VAT). Przepis ten nie ma jednak zastosowania do sytuacji opisanej w pytaniu. Przepis art. 86a ust. 11 ustawy o VAT ma zastosowanie w przypadku zmian dokonywanych w:

  • pojazdach samochodowych, innych niż osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na pod­stawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
  • pojazdach samochodowych, innych niż samochody osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który od­dzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
  • pojazdach samochodowych, innych niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jed­nym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

W przypadku zmian dokonywanych w innych pojazdach samochodowych niż wymienione - przepisy art. 86a ust. 11 ustawy o VAT (ani żadne inne) nie mają zastosowania. W szczególności podatnik nie utraci prawa do odliczenia VAT odliczonego przy nabyciu pojazdu, w przypadku dokonania zmian w pojazdach samochodowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nabytych do końca 2010 r., przy których nabyciu podatek został odliczony w całości na podstawie prze­pisów unijnych oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora; w tym zakresie w pełni aktualna pozostaje, przykładowo, interpretacja indywidualna Dy­rektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 sierpnia 2013 r. (sygn. IPTPP4/443-375/13-2/UNR), w której czytamy, że: ^^^^ Wnioskodawca prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu ww. samo­chodu wywiódł z podjętego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnięcia w sprawie, którego tezy umożliwiały odliczenie podatku wg zasad obowiązujących 30 kwiet­nia 2004 r. (...) Należy zauważyć, że przepisy dotyczące VAT obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r. nie formułowały obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji takiej jak przedstawiona w przedmiotowej sprawie. (...) Reasumując, przerobienie przedmiotowego samochodu ciężarowego, dla którego nie wydano zaświadczenia, na samochód osobowy (demontaż „kratki") nie będzie wywoły­wało skutków odnośnie do wcześniej dokonanego odliczenia i wnioskodawca nie będzie zobligowany do korekty VAT odliczonego przy zakupie opisywanego samochodu, jeżeli dysponuje on stosownymi dokumentami, które w momencie zakupu uprawniały do odliczenia podatku naliczonego;
  • które do pełnych odliczeń uprawniały przed 1 kwietnia 2014 r., zaś obecnie nie należą, co do zasady, do pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń (chodzi, między innymi, o pojazdy typu pick-up posiadające dwa rzędy siedzeń czy pojazdy samochodowe, o których do końca marca 2014 r. mowa była w art. 86a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

A zatem, zdemontowanie kratki w przedstawionej sytuacji nie wpłynie na podatek odliczony przy naby­ciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r. Sa­mochód, o którym mowa, nie jest bowiem samochodem, do którego mają zastosowanie przepisy art. 86a ust. 11 ustawy o VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA