Konsekwencje demontażu kratki w samochodzie ciężarowym
REKLAMA
REKLAMA
Demontaż kratki w samochodzie firmowym
Nasza spółka posiada samochód „z kratką" nabyty w styczniu 2014 r. Ze względu na posiadanie dwóch rzędów siedzeń samochód ten od 1 kwietnia 2014 r. nie uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. W związku z tym, spółka zamierza zdemontować kratkę. Czy wpłynie to na podatek odliczony przy nabyciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r.?
REKLAMA
Nie, zdemontowanie kratki nie wpłynie na podatek odliczony przy nabyciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r.
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 86a ustawy o VAT. Artykuł ten zawiera m.in. przepisy przewidujące skutki dokonywania zmian w pojazdach samochodowych, dla których wydano zaświadczenie, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (art. 86a ust. 11 ustawy o VAT). Przepis ten nie ma jednak zastosowania do sytuacji opisanej w pytaniu. Przepis art. 86a ust. 11 ustawy o VAT ma zastosowanie w przypadku zmian dokonywanych w:
- pojazdach samochodowych, innych niż osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
- pojazdach samochodowych, innych niż samochody osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
- pojazdach samochodowych, innych niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.
W przypadku zmian dokonywanych w innych pojazdach samochodowych niż wymienione - przepisy art. 86a ust. 11 ustawy o VAT (ani żadne inne) nie mają zastosowania. W szczególności podatnik nie utraci prawa do odliczenia VAT odliczonego przy nabyciu pojazdu, w przypadku dokonania zmian w pojazdach samochodowych:
- nabytych do końca 2010 r., przy których nabyciu podatek został odliczony w całości na podstawie przepisów unijnych oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora; w tym zakresie w pełni aktualna pozostaje, przykładowo, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 sierpnia 2013 r. (sygn. IPTPP4/443-375/13-2/UNR), w której czytamy, że: ^^^^ Wnioskodawca prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu ww. samochodu wywiódł z podjętego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnięcia w sprawie, którego tezy umożliwiały odliczenie podatku wg zasad obowiązujących 30 kwietnia 2004 r. (...) Należy zauważyć, że przepisy dotyczące VAT obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r. nie formułowały obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji takiej jak przedstawiona w przedmiotowej sprawie. (...) Reasumując, przerobienie przedmiotowego samochodu ciężarowego, dla którego nie wydano zaświadczenia, na samochód osobowy (demontaż „kratki") nie będzie wywoływało skutków odnośnie do wcześniej dokonanego odliczenia i wnioskodawca nie będzie zobligowany do korekty VAT odliczonego przy zakupie opisywanego samochodu, jeżeli dysponuje on stosownymi dokumentami, które w momencie zakupu uprawniały do odliczenia podatku naliczonego;
- które do pełnych odliczeń uprawniały przed 1 kwietnia 2014 r., zaś obecnie nie należą, co do zasady, do pojazdów samochodowych uprawniających do pełnych odliczeń (chodzi, między innymi, o pojazdy typu pick-up posiadające dwa rzędy siedzeń czy pojazdy samochodowe, o których do końca marca 2014 r. mowa była w art. 86a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT).
A zatem, zdemontowanie kratki w przedstawionej sytuacji nie wpłynie na podatek odliczony przy nabyciu samochodu oraz na podatek odliczony przy nabywaniu paliwa w okresie do końca marca 2014 r. Samochód, o którym mowa, nie jest bowiem samochodem, do którego mają zastosowanie przepisy art. 86a ust. 11 ustawy o VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86a ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.