REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować udzielenie skonta klientowi?

Jak udokumentować udzielenie skonta klientowi? Fot. Fotolia
Jak udokumentować udzielenie skonta klientowi? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma A świadczy usługi transportowe na rzecz podmiotów z Polski i z innych państw członkowskich UE. W ramach stałej współpracy udziela swoim klientom skonta. W jaki sposób firma A powinna udokumentować udzielenie powyższego rabatu?

Ponieważ ustawa o VAT nie zawiera definicji skonta, należy posiłkować się definicją słownikową. Zgodnie z wersją on-line Słownika Języka Polskiego PWN, przez skonto należy rozumieć „zniżkę ceny towaru objętego sprzedażą kredytową lub ratalną, udzieloną nabywcy płacącemu gotówką przed ustalonym terminem” . A zatem, trzeba przyjąć, iż skonto stanowi rodzaj obniżki należnego wynagrodzenia w związku z wcześniejszą zapłatą dokonaną przez nabywcę.

REKLAMA

REKLAMA

Każda sprzedaż towarów i usług (w tym usług transportowych) dokonana na rzecz innego przedsiębiorcy, w świetle art. 106b ustawy o VAT, rodzi obowiązek wystawienia faktury. Na mocy art. 106e ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest zobowiązany uwzględnić w treści faktury wszelkie kwoty, które służą do prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT. W świetle jednak art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto.

Należy przy tym wyjaśnić, iż zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest - co do zasady - wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Z  podstawy opodatkowania należy jednak wyłączyć kwoty obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty oraz opustów i obniżek cen, uwzględnionych już w momencie sprzedaży (art. 29a ust. 7 ustawy o VAT).

Zobacz też: Test Toyota Verso 1.6 D-4D Premium

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skonto jest rabatem udzielonym pod warunkiem zawieszającym. Wskutek tego rabat ten uznaje się za zrealizowany dopiero w momencie dokonania wcześniejszej zapłaty przez kontrahenta. Nie można uwzględnić go w podstawie opodatkowania, skoro nie jest pewnym, czy nabywca towarów lub usług skorzysta z przyznanej mu obniżki. W związku z tym należy stwierdzić, iż skonto – jako rabat udzielony już po dokonaniu sprzedaży – nie może być uwzględnione w podstawie opodatkowania określanej w fakturze dokumentującej tą sprzedaż.

Zobacz też: Odliczenie VAT z faktur otrzymanych od małych podatników

W związku z tym, że skonto jest rabatem udzielanym faktycznie po wystawieniu pierwotnej faktury (po ziszczeniu się warunku polegającego na dokonaniu zapłaty przez nabywcę przed określonym terminem), zastosowanie znajdzie art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę korygującą, jeżeli po wystawieniu faktury udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 (tj. skonta). A zatem, odpowiadając na pytanie postawione w stanie faktycznym, należy stwierdzić, iż w celu udokumentowania skonta udzielonego swoim klientom firma A powinna wystawić fakturę korygującą in minus).

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA