REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpieczeństwo kobiet ciężarnych w aucie

W Stanach Zjednoczonych rocznie 5 tysięcy kobiet w ciąży traci dziecko wskutek wypadków drogowych. W Polsce przepisy Kodeksu Drogowego zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Odpalanie samochodu przy „pożyczeniu” prądu z drugiego auta

Zimą wystarczy nie odpalać samochodu przez kilka dni i akumulator może się rozładować. W takim przypadku może uratować nas sąsiad, który „pożyczy” nam trochę prądu ze swojego samochodu.

Podpowiadamy jak naprawić 1, 2 i 3 biegu dmuchawy - Ford Focus Mk1

Jeżeli w Fordzie Focusie pierwszej generacji działa jedynie 4 bieg dmuchawy, a przy pierwszych trzech biegach wentylator się nie kręci, należy wymienić bezpiecznik termiczny.

Mieszanie płynów eksploatacyjnych

Choć powszechnie wiadomo, że nie można mieszać większości płynów eksploatacyjnych, możemy znaleźć się w sytuacji, gdy nie będziemy mieli innego wyjścia.

REKLAMA

Jak przewozić długi ładunek?

Wielu kierowcom zdarzają się sytuacje, gdy muszą przewieźć coś, co nie mieści się wewnątrz ich pojazdu. Przewożąc długi ładunek musimy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Jaki wybrać płyn do chłodnicy?


Płyn do chłodnicy starzeje się tak jak każdy inny. Dlatego trzeba pamiętać o regularnej jego wymianie.

Tekstylne łańcuchy śniegowe

Alternatywą dla klasycznych, metalowych łańcuchów, są wygodniejsze i szybsze do założenia łańcuchy tekstylne. Mogą okazać się niezbędne kiedy w trudnych warunkach, przy dużej ilości śniegu, ruszenie z miejsca okaże się niemożliwe.

Łańcuchy tekstylne na opony

Gdy spadnie dużo śniegu, w niektórych sytuacjach kierowcy nie poradzą sobie bez zakładania łańcuchów na opony. Alternatywą dla powszechnie znanych, ciężkich metalowych łańcuchów są łańcuchy tekstylne.

REKLAMA

Jak działa dyfuzor?


Dyfuzor to jeden z elementów aerodynamicznych pojazdu, poprawiający docisk do podłoża. Wielu ludzi o istnieniu dyfuzora dowiedziało się w 2009 roku, kiedy ten element wzbudził duże kontrowersje w świecie Formuły 1.

Ładowanie akumulatora bezobsługowego

Akumulatory nowej generacji nazywane są „bezobsługowymi”. Ta nazwa może nieco mylić, ponieważ jeżeli taki akumulator zostanie rozładowany, możemy go naładować przy pomocy powszechnie znanego prostownika.

Jak stosować koło zapasowe w sprayu?

Coraz częściej, w nowych autach producent zamiast dać koło zapasowe lub dojazdówkę, dodaje puszkę z kołem zapasowym w spray’u. Awaryjny uszczelniacz opon to prosty w obsłudze sposób na „kapcia”.

Koło zapasowe w sprayu - jak go używać?

W nowych autach najczęściej spotykanym widokiem po otwarciu  miejsca na koło zapasowe - jest brak koła zapasowego. Producenci oferują tańszą alternatywę - puszkę z awaryjnym uszczelniaczem opon. Jest łatwa w obsłudze i pozwala na szybkie pozbycie się "kapcia".

Kino w samochodzie – o czym pamiętać?

Niewątpliwie multimedialny system poprawi komfort podróży naszych dzieci i ułatwi pokonywanie dłuższych dystansów. Nie należy do tanich inwestycji, dlatego warto dobrze się zastanowić, co chcemy uzyskać i na jak długo.

Jak prawidłowo holować samochód?

Na pierwszy rzut oka holowanie samochodu wydaje się być prostą czynnością. Niestety, pozory mylą, więc przed holowaniem pojazdu trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami związanymi z bezpieczeństwem i obsługą holowanego pojazdu.

Wymiana koła krok po kroku

Najważniejsze przy wymianie koła jest ostrożność i dokładność, aby samochód nie spadł nam z podnośnika a felga została dobrze dokręcona do piasty.

Jak zmienić koło?

Zmiana koła w bolidzie mechanikom w F1 zajmuje to kilka sekund. My nie musimy robić tego tak szybko, najważniejsza jest dokładność i bezpieczeństwo.

Jak usunąć złamany kluczyk z zamka drzwi?

Są takie dni, kiedy przedmioty martwe wydają się być złośliwe. Jeśli przypadkowo złamie nam się kluczyk w zamku drzwi z pewnością możemy mówić o pechu. Podpowiadamy, w jaki sposób wyjść z opresji.

Samochodem na Stok: Międzybrodzie – Góra Żar

Na południowych stokach góry Żar znajduje się jest kolejka linowo - terenowa. Jest to kolejka torowa. Kolejka jedzie 1600 kilometrową trasą, która przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Ważne jest, że trasa jest również sztuczne naśnieżana i do tego oświetlona, co ułatwia szusowanie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w samochodzie?

Dość częstym zjawiskiem jest samoistne rozładowanie się akumulatora w samochodzie, pozostawionym na dłuższy postój. Można temu zaradzić.

Jak naprawić dmuchawę?

Dmuchawa odpowiada za nawiew zimnego bądź ciepłego powietrza do kabiny pasażerskiej. Jej elementem napędzającym jest silnik prądu stałego, często wyposażony w regulację prędkości obrotowej.

Czym skutkuje zatankowanie złego paliwa?

Zasada jest prosta: im nowsze auto, tym poważniejsze konsekwencje pomyłki. Najbezpieczniej nie uruchamiać silnika i prosić o odessanie go jeszcze na stacji benzynowej

Dlaczego auta z silnikami diesla powinny jeździć na długich trasach?

Nowoczesne samochody z silnikami wysokoprężnymi wymagają dłuższych podróży zwłaszcza w zimie. Inaczej bardzo szybko zużywają się świece żarowe i zapychają się filtry cząstek stałych.

Jak radzić sobie z zabrudzeniem tapicerki?

Plamy na tapicerce są trudne do usunięcia. Dlatego najlepiej skorzystać z substancji impregnujących materiał. Jednak nawet gdy dojdzie do zabrudzania, są sposoby by je usunąć. Nie zawsze konwencjonalne.

Dlaczego nie warto dopuszczać do przegrzania silnika?

Płyn chłodniczy znajduje się pod dużym ciśnieniem, dlatego niewielka nieszczelność układu chłodzenia grozi jego szybką utratą i poważnymi konsekwencjami, jak deformacja głowicy czy urwanie wałków rozrządu.

Opel: prawidłowa regulacja napięcia paska w silniku

Specjaliści z General Motors apelują o przestrzeganie specjalnych zaleceń dotyczących regulacji napięcia podczas wymiany paska zębatego. Błędy w montażu mogą skutkować nawet uszkodzeniem silnika.

Dlaczego warto dbać o olej w skrzyni biegów?

Choć smary przekładniowe nie są drogie, kierowcy zapominają o tym, że od czasu do czasu trzeba wymienić je na nowe. Jeszcze gorzej, gdy okazuje się, że w skrzyni prawie nie ma płynu.

Szyba – szybie nierówna, na co zwracać uwagę?

Szyby to jeden z elementów, który kierowców niewiele interesuje pod względem technologicznym. Ważne, aby miały homologację i zapewniały dobrą widoczność. A może warto wiedzieć nieco więcej?

Czy warto czyścić chłodnicę powietrza?

Czyszczenie chłodnicy powietrza może być brane pod uwagę, jeżeli jedynym problemem jest zebranie się oleju w chłodnicy. Niestety, w praktyce jednak przepłukiwanie jest bardzo skomplikowane.

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji nowej chłodnicy powietrza?

Powodów uszkodzenia chłodnicy powietrza może być wiele. Montaż nowej rozpoczynamy od sprawdzenia obiegu powietrza pomiędzy turbosprężarką i chłodnicą.

Jak bezpiecznie zdemontować świece żarowe i wtryskiwacze?

Nowe silniki wysokoprężne z wtryskiem w technologii common rail są wyposażone w długie świece żarowe. W trakcie nieumiejętnego demontażu lub użycia zbyt dużego momentu do odkręcenia, gwint świecy żarowej może ulec zerwaniu. Jest na to sposób.

Dlaczego konieczne jest sprawdzenie chłodnicy powietrza po uszkodzeniu turbosprężarki?

Niewiele osób wie, że w niektórych silnikach po wymianie turbosprężarki, w chłodnicy powietrza może zebrać się pewna ilość oleju, która po zamontowaniu nowej sprężarki trafi do komory spalania. Skutki mogą być opłakane.

Jak wybrać elastyczne koło pasowe?

Według zaleceń, elastyczne koła pasowe powinno być kontrolowane, co ok. 90.000 km i wymieniane bezwzględnie wraz z układem paska wielorowkowego. Doświadczenia mechaników przekonują, że nie warto w tym przypadku zawracać sobie głowy dostępnymi na rynku imitacjami.

Dlaczego warto wymieniać łożysko pilotujące?

Łożysko pilotujące należy wymieniać podczas każdej niezbędnej naprawy sprzęgła. Uwaga, należy to robić wyłącznie z wykorzystaniem właściwego narzędzia oraz odpowiedniej oprawy.

Jak dobrać olej do norm producenta samochodu?

Po pierwsze, najpierw trzeba przebrnąć przez wiele tajemniczych oznakowań na opakowaniu oleju, a po drugie wiedzieć czy wybrany produkt znajduje się wśród zalecanych przez producenta samochodu.

Na czym polega kodowanie pompowtryskiwaczy?

Od razu uprzedźmy, że nie we wszystkich modelach samochodów, po regeneracji pompowtryskiwaczy taka usługa jest konieczna. Czasami wystarczy prawidłowa kalibracja.

Dlaczego tylna szyba nie grzeje?

Przyczyn może być, co najmniej kilka i choć wielu będzie kusiła samodzielna naprawa usterki, to w większości przypadków polecamy zlecenie tej czynności fachowcom.

Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada


Jeżeli wydaje się wam, że biała plama na asfalcie, ok. 20 metrów przed maską samochodu oznacza, że żarówki są w perfekcyjnym stanie jesteście w grubym błędzie.

Jak działa lusterko fotochromatyczne?

Po raz pierwszy na rynku pojawiło się już kilka ładnych lat temu. Początkowo z powodu ceny, rozwiązanie to proponowane było jedynie w samochodach o bardzo wysokim standardzie. Dziś może mieć każdy, kto zrozumie jego zalety.

Czy warto mieszać płyny chłodzące różnych marek?

Generalnie tak, jednak każdy taki eksperyment nie daje nam gwarancji, że własności eksploatacyjne mieszaniny będą właściwe.

Jak często konserwować klimatyzację?

Długotrwały niedobór czynnika chłodniczego lub nieszczelność klimatyzacji powodują większe koszty eksploatacji i grożą kosztowną naprawą. Receptą na to są regularne przeglądy i konserwowanie klimatyzacji.

Czy warto robić przegląd gaśnicy?

Przegląd gaśnicy w autoryzowanym serwisie kosztuje od 5 do 15 zł. Nie jest to kwota wysoka, ale czy warto decydować się na niego?

Wirtualny Tuning - o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy zarażony bakcylem tuningu, przed zainwestowaniem w przeróbki swojego auta, chciałby zobaczyć czy efekt końcowy warty będzie nakładu pracy i gotówki. Taką możliwość daje nam wirtualny tuning. Co to takiego?

Jak zamontować spojler lub listwę?


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy spoiler/listwa, które chcemy wybrać pasują do naszego modelu auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i montaż elementów na aucie.

Turbina - bezpiecznie i z głową


Wiele osób tuningujących swoje auta, tuning mechaniczny zaczyna od ożywienia swojego silnika. Czy do każdego silnika można zamontować turbinę? Czy sama sprężarka zapewni trwałość i bezpieczeństwo dla naszego silnika?

Nissan Primera P11.144 (po faceliftingu) z silnikiem 2.0 (SR20DE): wymiana filtra oleju i oleju silnikowego

Wymiana filtra wraz z olejem to jedna z wielu rzeczy, jaka nie sprawi nam problemu. Przy obecnej świadomości ekologicznej już coraz rzadziej stosowana, ze względu na brak możliwości utylizacji przepracowanego oleju, który jest toksyczny i może dodatkowo w kontakcie ze skórą być rakotwórczy. Jednak, gdy zajdzie taka potrzeba, dzięki temu artykułowi będziemy w stanie takiej wymiany dokonać samodzielnie.

Nissan Primera P11.144 (po faceliftingu) z silnikiem 2.0 (SR20DE): wymiana świec zapłonowych

Mając na uwadze zalecenia producenta, co do wymiany typowych części eksploatacyjnych przy określonym przebiegu, naszej uwadze oprócz filtrów nie może umknąć tak oczywista rzecz jak świece zapłonowe.

Nissan Almera N16: wymiana pompy paliwa

Pompa paliwa jest jednym z elementów układu paliwowego. Zapewnia paliwo niezbędne do pracy silnika. Wymiana pompy, przy odpowiednim przygotowaniu, jest niezwykle prosta.

Nissan Almera N16: wymiana filtra przeciwpyłkowego

Ciągle parujące szyby mogą być przyczyną brudnego filtra przeciwpyłowego. Dobra widoczność, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy zmrok zapada dość wcześnie, ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa.

Jak walczyć z rdzą na tarczach hamulcowych?


Choć rdza na tarczach hamulcowych nie ma zasadniczego wpływu na skuteczność hamowania, to jednak mocno szpeci najładniejsze auto, a wielu niedoświadczonych kierowców może zniechęcić do zakupu samochodu.

Czyszczenie parownika klimatyzacji

Regularne czyszczenie parownika klimatyzacji jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu, dlatego tę czynność powinniśmy przeprowadzać raz w roku. Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia klimatyzacji?

REKLAMA