Jak działa lusterko fotochromatyczne?
REKLAMA
REKLAMA
W dzisiejszych czasach można je zamówić praktycznie w każdym samochodzie. Dotyczy to nawet najmniejszych pojazdów. Co więcej, cena tej opcji nie powinna przekroczyć kilkuset złotych.
REKLAMA
Zobacz również: Jak radzić sobie z zabrudzeniem tapicerki?
Jeżeli chodzi o samą technologię, to na rynku występują dwa podstawowe prądy. Pierwszy z nich zakłada wykorzystanie chemii. Mianowicie powierzchnię lusterka samochodowego wstecznego pokrywa się specjalnym związkiem. Ten w połączeniu z dużym natężeniem światła podejmuje reakcję, która powoduje przyciemnienie powierzchni zwierciadła. Tym samym kończy się jego możliwość odbijania promieni świetlnych. Lusterko nie tylko przestaje oślepiać kierowcę, ale jeszcze daje obraz sytuacji za pojazdem.
Zobacz również: Jak dbać o elektrycznie sterowane szyby?
Szybko okazało się, że wykorzystanie chemii można w bardzo łatwy sposób zastąpić popularną elektroniką. Zaczęto, zatem montować w lusterkach wstecznych czujniki natężenia światła. Te od momentu odpalenia silnika nieustannie dokonują pomiarów natężenia jasności. Gdy tylko specjalny system sterujący uzna, że światło dostające się do wnętrza jest za jasne, automatycznie przyciemnia powierzchnię lusterka. Dzięki temu, tak jak w poprzednim rozwiązaniu, kierowca przestaje być oślepiany i może normalnie kontynuować jazdę
Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
REKLAMA
REKLAMA