REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Technika jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Grypa: jaki ma wpływ na prowadzenie samochodu?

Prowadzenie samochodu mając grypę wyraźnie ogranicza zdolności psychomotoryczne kierowcy. Dlaczego nie warto prowadzić samochodu będąc chorym?

Mandat na gwiazdkę za źle przewożoną choinkę!

Transport choinki samochodem jest niebezpieczny i bez określonej wiedzy nie powinien być wykonywany przez osoby niedoświadczone. Pokazujemy zatem jak prawidłowo przewieźć świąteczną choinkę samochodem osobowym.

Gdzie można ustawiać progi zwalniające?

Czemu na niektórych ulicach montowane są progi zwalniające? Czy rzeczywiście spełniają rolę spowalniaczy ruchu, czy może kierowcy nauczyli się je innorować?

Najlepsze sposoby na oszczędzanie paliwa zimą

Oszczędna jazda zimą jest możliwa. Warto tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach zimowej ekojazdy.

REKLAMA

Jakie korzyści dają progi zwalniające?

Progi zwalniające nie cieszą się dobrą opinią kierowców. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w sposób skuteczny potrafią zmusić kierowców do wyraźnego ograniczenia prędkości. Jakie parametry muszą spełniać progi zwalniające, aby być dopuszczone do użytku? W jaki sposób zarządca drogi musi je oznaczyć aby nie stanowiły zagrożenia na drodze?

Na czym polega zimowy ecodriving?

Znajomość zasad zimowej ekojazdy pozwala lepiej zadbać nie tylko o niskie spalanie silnika, ale i prawidłową kondycje innych podzespołów auta. Jak jeździć ekonomicznie w czasie zimy?

Podwyższone zużycie paliwa w zimie - jak mogą być przyczyny?

Jeśli zimą auto zużywa znacznie więcej paliwa niż normalnie, warto zwrócić uwagę czy powody tego stanu rzeczy. Jakie mogą być przyczyny nadmiernego zużycia paliwa?

Jak obniżyć zużycie paliwa zimą?

Zimą spalanie w samochodzie wzrasta, m.in. dlatego, że silnik potrzebuje więcej energii, żeby się rozgrzać. Są jednak sposoby by obniżyć zużycie paliwa przez samochody w okresie zimowym.

REKLAMA

Zima 2014: jak przygotować swój samochód do jazdy

Gwałtowny atak zimy jest trudny do przewidzenia, dlatego warto się do niego zawczasu przygotować. Oto kilka porad dotyczących prawidłowego dostosowania samochodu do zimowych warunków jazdy.

Jak hamować na śliskiej nawierzchni?

Hamowanie na śliskiej nawierzchni to nie lada sztuka, z którą nie radzą sobie nawet kierowcy, którzy mają prawo jazdy od wielu lat. Jak hamować na śliskiej nawierzchni?

Jazda po krętej drodze: jak pokonywać zakręty?

Sprawne pokonywanie zakrętów wymaga doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy. Złe nawyki praktykowane przez lata powodują, że kierowcy nie potrafią wykonać efektywnie tego pozornie łatwego manewru.

Dlaczego warto kupić droższe żarówki?

Ryzyko wypadku samochodowego wzrasta gdy ograniczona zostaje widoczność kierowcy. Czy droższe żarówki mogą pomóc mu?

Jak najłatwiej ustawić lusterka w samochodzie?

Bezpieczeństwo kierującego autem zależy m.in. od tego jak ustawione ma lusterka w pojeździe. Źle ustawione negatywnie ograniczają widoczność kierowcy a przez to zdolność do prawidłowej oceny sytuacji na drodze.

Rodzaje poślizgów - nadsterowny i podsterowny

Jak sobie radzić w sytuacji, gdy samochód, który prowadzimy wpadnie w poślizg? To zależy od tego, czy wpadliśmy w poślizg nadsterowny, czy podsterowny.

Akcja Znicz - jak bezpiecznie dojechać na święta?

Co roku policyjne statystyki wykazują, że podróże na święto 1-go listopada należą do najniebezpieczniejszych. Co zrobić, bo zminimalizować w podróży ryzyko wypadku?

Jak przygotować samochód do jazdy nocą

Do bezpiecznej jazdy po zmroku warto przygotować odpowiednio samochód. Liczy się nie tylko sprawność żarówek w reflektorach.

Wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia

Zderzenie z dzikiem czy sarną może być nie tylko kosztownego dla naszego portfela, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Ja zmniejszyć ryzyko takiego wypadku? Co robić gdy do niego dojdzie?

Pieszy rozmawiający przez telefon - za co grozi mu mandat?

Potrącenie pieszego nie zawsze następujęz winy kierowcy auta. Bardzo często jest to wina samych pieszych, którzy zajęci rozmową wchodzą nierozważnie na przejście dla pieszych. Co grozi za takie zachowanie?

Korzystanie z telefonu podczas jazdy: porady

Akwaplanacja - co to jest, jak sobie z nią radzić?

Zjawisko akwaplanacji to poślizg będący efektem dostania się między oponę a drogę warstwy wody. Jak sobie radzić z tego typu poślizgiem?

Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach

Taksówki to nie tylko środek transportu. To także gęsta sieć drogowych zwiadowców, kórych warto wykorzystać do rozpowszechniania informacji o zdarzeniach na drogach.

Czy okulary przeciwsłoneczne są potrzebne kierowcy?

Okulary słoneczne nie są zbędnym gadżetem, poprawiającym jedynie wizerunek kierowcy. Znacznie ograniczają ryzyko oślepienia przez słońce. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy słońce świeci nisko.

Rozmowa przez telefon i jej wpływ na kierowcę

Kierowca, który prowadząc auto rozmawia jednocześnie przez telefon zachowuje się na drodze podobnie jak ten, będący pod wpływem alkoholu. Jak to możliwe?

Dlaczego używanie zestawu głośnomówiącego jest niebezpieczne?

Używanie zestawu głośnomówiącego w trakcie jazdy autem jest prawie równie niebezpieczne co klasyczna rozmowa przez słuchawkę telefonu. Mimo że obie ręce kierowca ma na kierownicy, to nie koncentruje się on w pełni na tym, co dzieje się na drodze.

Jaki wpływ na bepieczeństwo jazdy mają zalegające na drodze liście?

Jesień to trudny okres dla kierowców. Krótszy dzień, częste mgły i opady nie sprzyjają bezpieczeństwu jazdy. Wyjąkowo niebezpieczne są także zalegające na drodze liście z drzew. Dlaczego?

Jazda w gęstym ruchu miejskim

Jak jeździć w gęstym ruchu miejskim, by nie tworzyć większych korków, a wręcz przyczyniać się do upłynniania ruchu drogowego?

Wpływ dźwięku na prowadzenie samochodu

Dźwięk silnika ma wpływ na kierowcę i prędkość do jakiej rozpędza samochód. Okazuje się, że na rozpędzanie samochodu przez kierowcę ma również wpływ muzyka.

Droga do szkoły będzie bezpieczniejsza!

Aby podróż dzieci do szkoła była bezpieczna muszą one posiadać elementarna wiedzę o prawidłowym zachowania na drodze. Jak im ją przekazać? O czym rozmawiać z dziećmi?

Technika jazdy - parkowanie

Parkowanie to manewr, który dostarcza stresu wielu kierowcom. Według statystyk policji w zeszłym roku na parkingach doszło do 278 wypadków, w których ucierpiało ponad 300 osób. Na co zwrócić uwagę podczas parkowania samochodu?

Czym grozi przeciążenie dachu samochodu

Bagażniki dachowe zyskują coraz większą popularność wśród polskich kierowców. Niestety mało, który miłośnik przewożenia bagaży na dachu zawraca sobie głowę sprawdzeniem wagi pakunków. Czym grozi przeciążenie dachu samochodu?

Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Jak się zachować w przypadku, gdy słyszymy zbliżający się pojazd uprzywilejowany? Czy zawsze należy się bezwzględnie zatrzymać, gdy zbliża się do nas samochód pędzący na sygnale?

Kierowcy wyścigowi radzą jak bezpieczenie wrócić z wakacji

Powrót samochodem z wakacji bywa naprawdę niebezpieczny. Postanowiliśmy zapytać prawdziwych kierowców wyścigowych o czym należy pamiętać w trakcie długiej jazdy samochodem i co wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa w jej trakcie.

Bezpieczeństwo ruchu podczas remontów dróg

Firmy budowlane wykorzystują najnowszą technikę, by odpowiednio zabezpieczyć remontowane odcinki dróg. Jakie rozwiązania wspomagające bezpieczeństwo ruchu drogowego stosuje się współcześnie na remontowanych odcinkach?

Prawidłowe ustawienie zagłówka

Prawidłowe ustawienie zagłówka ma kluczowe znaczenie dla ochrony kręgosłupa podczas kolizji drogowych i wypadków. Prawidłowo ustawiony o jedną czwartą zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu w przypadku uderzenia w tył samochodu.

Potrącenie dziecka: kto jest najczęściej temu winny?

Niebezpieczeństwo związane z potrąceniem dziecka wyraźnie wzrasta wraz z początkiem roku szkolnego. Co jest przyczyną tego problemu? Jak mu zapobiegać?

Bezpieczny prowrót dziecka ze szkoły

O tym, czy nasze dzieci bezpiecznie wrócą ze szkoły do domu decyduje nie tylko znajomość przepisów i zasad ruchu drogowego. W dużej mierze wpływ na bezpieczeństwo podróży dzieci ma to, jak poranek rozplanują rodzice.

Prawidłowe zachowanie rowerzysty na drodze

Coraz więcej osób przesiada się z samochodów czy autobusów na rowery. Jest szybciej i taniej. O czym powinien jednak pamiętać każdy rowerzysta aby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze?

Zasady bezpiecznego wyprzedzania na drodze

Jak bezpiecznie wyprzedzać na drodze inne pojazdy? O czym należy pamiętać w trakcie tego manewru? Oto kilka bardzo cennych wskazówek od instruktorów Szkoły Jazdy Renault.

Wypadki z udziałem rowerzystów - liczba, przyczyny, sposoby zapobiegania

Analiza wypadków z udziałem rowerzystów pozwala zauważyć, że do większości z nich dochodzi z winy kierowców aut. W 2013 roku cykliści byli ofiarami ponad 4 400 wypadków drogowych. Sami spowodowali ponad 1 700. Co jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów?

Co zrobić gdy dojdzie do wypadku samochodowego?

Wypadek samochodowy, kolizja a nawet awaria auta potrafią wywołać na tyle dużą dawkę stresu, aby zakłócić racjonalne myślenie kierowcy. Zamiast wpadać w panikę powinien on wiedzieć jak postępować na wypadek takiego zdarzenia.

Czy omijać autostrady?

Korki na polskich autostradach zniechęciły wielu podróżnych do wybierania tego typu tras. Czy faktycznie lepiej pojechać drogą krajową niż autostradą?

Burza i rozgrzany asfalt czyli jazda autem latem

Latem warunki do jazdy autem potrafią być bardzo trudne. Nawet w słoneczny dzień warunki do jazdy bywają niezwykle trudne i niebezpieczne. O czym trzeba pamiętać jeżdżąc samochodem w trakcie lata?

Pieszy na drodze - o czym powienien pamiętać?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze jest zależne nie tylko od nich samych ale i od kierowców. O czym powinni pamiętać?

Jakie są rodzaje kierowców?

Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.

Ile jest w Polsce przejazdów kolejowych? Jak uniknąć na nich wypadku?

Przejazdy kolejowe cieszą się w Polsce złą sławą. Jako miejsca ludzkich tragedii budzą uzasadniony strach. O czym należy pamiętać zbliżając się do przejazdu kolejowego? Jak pokonać go bezpiecznie?

Centrum doskonalenia techniki jazdy BMW

BMW otworzyło nowe centrum doskonalenia techniki jazdy samochodem. Tym razem powstało ono w Azji, Korei Południowej.

Kiedy zdarza się najwięcej wypadków na drogach?

Wbrew obiegowej opinii, najwięcej wypadków na drogach zdarza się w okresach najlepszych warunków atmosferycznych. Piękna pogoda i długi dzień ośmielają kierowców do przekraczania granic zdrowego rozsądku.

Kierowca pijany, czy chory na cukrzycę?

Samochód jadący "wężykiem" nie musi być prowadzony przez pijanego kierowcę. Często tego typu sytuacje są spowodowane chorobą. Jak odróżnić kierowcę, który zasłabł z powodu cukrzycy od kierowcy prowadzącego pod wpływem alkoholu?

Jak ustawić fotel kierowcy?

Podczas ustawiania fotela kierowcy należy wziąć pod uwagę nie tylko własną wygodę, lecz również zwrócić uwagę na przebieg pasów bezpieczeństwa i odległość od koła kierownicy.

Mobilne płatności za parkowanie

Płacąc za parkowanie poprzez aplikację dostępną na smartfony oszczędzamy nie tylko czas, również pozbywamy się problemu związanego z koniecznością posiadania bilonu i dokupywania czasu postoju w parkomacie.

REKLAMA