REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach

Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach. Fot. Fotolia
Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Taksówki to nie tylko środek transportu. To także gęsta sieć drogowych zwiadowców, kórych warto wykorzystać do rozpowszechniania informacji o zdarzeniach na drogach.

Pokonując tysiące kilometrów rocznie taksówkarze spotykają na swojej drodze dużą liczbę różnych utrudnień. Wypadki, roboty drogowe i korki są na porządku dziennym. Warto znać ich lokalizację, aby móc jak najsprawniej dojechać na miejsce. Nie bez znaczenia dla kierowców jest także informacja o kontrolach prędkości i fotoradarach. Należy pamiętać o tym, że korzystanie z antyradarów w Polsce jest nielegalne. Istnieje jednak inne, zgodne z prawem rozwiązanie, oferujące kierowcom więcej możliwości niż antyradar.

REKLAMA

Zobacz też: Czy okulary przeciwsłoneczne są potrzebne kierowcy?

Yanosik to społeczność kierowców

REKLAMA

Jeśli nie antyradar i nie CB, to co? Oczywiście aplikacja mobilna i to taka, która gromadzi największą społeczność kierowców – Yanosik. Jaki ma ona związek z taksówkami? Producent aplikacji podjął współpracę z gdańską firmą Infonet, która jest integratorem rozwiązania RT3000. Jest to system dyspozytorski przeznaczony dla korporacji taksówkarskich, który umożliwia rozdysponowywanie zleceń za pośrednictwem oprogramowania na smartfonach czy tabletach, dostępnego dla najpopularniejszych systemów operacyjnych.

Z systemu RT3000 korzystają kierowcy z aż 71 korporacji taksówkarskich z 31 polskich miast m. in. Poznania, Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Katowic. Od teraz korzystając z powyższego oprogramowania kierowcy stają się automatycznie członkami społeczności Yanosika. Aplikacja jest zintegrowana z systemem RT3000, dzięki czemu kierowcy otrzymują aktualne informacje o sytuacji na drodze. Mogą również aktywnie korzystać z Yanosika zgłaszając do systemu różne zdarzenia.

Zobacz też: Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taksówkarze, jak wywiad drogowy

Liczba unikalnych użytkowników Yanosika wynosi obecnie ponad 1,2 mln miesięcznie. Teraz wzbogaci się ona o kolejnych kilka tysięcy kierowców. Taksówkarze są bardzo cennym źródłem informacji o sytuacji na drodze. Bardzo dobrze znają miasta, w których pracują i dysponują wiedzą o lokalizacjach, w których najczęściej można spotkać kontrole prędkości lub miejscach gdzie aktualnie trwają roboty drogowe. Pokonując tysiące kilometrów dostarczają także informacji o zakorkowaniu ulic. Dane o prędkościach na konkretnych fragmentach dróg przetwarzane są przez system i obrazowane na mapie w aplikacji w postaci odpowiednich kolorów. Dane te mają kluczowe znaczenie przy wyznaczaniu trasy w aplikacji – bierze ona pod uwagę aktualne natężenie ruchu, proponując najkorzystniejszą opcję dotarcia do celu (technologia Smart Traffic). Rozwiązanie to na pewno przyda się też kierowcom taksówek w jak najszybszym dojeździe do klienta. Jak bowiem głosi znane powiedzenie – czas to pieniądz.

Źródło: Materiały prasowe Yanosik

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA