REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach

Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach. Fot. Fotolia
Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Taksówki to nie tylko środek transportu. To także gęsta sieć drogowych zwiadowców, kórych warto wykorzystać do rozpowszechniania informacji o zdarzeniach na drogach.

Pokonując tysiące kilometrów rocznie taksówkarze spotykają na swojej drodze dużą liczbę różnych utrudnień. Wypadki, roboty drogowe i korki są na porządku dziennym. Warto znać ich lokalizację, aby móc jak najsprawniej dojechać na miejsce. Nie bez znaczenia dla kierowców jest także informacja o kontrolach prędkości i fotoradarach. Należy pamiętać o tym, że korzystanie z antyradarów w Polsce jest nielegalne. Istnieje jednak inne, zgodne z prawem rozwiązanie, oferujące kierowcom więcej możliwości niż antyradar.

REKLAMA

Zobacz też: Czy okulary przeciwsłoneczne są potrzebne kierowcy?

Yanosik to społeczność kierowców

REKLAMA

Jeśli nie antyradar i nie CB, to co? Oczywiście aplikacja mobilna i to taka, która gromadzi największą społeczność kierowców – Yanosik. Jaki ma ona związek z taksówkami? Producent aplikacji podjął współpracę z gdańską firmą Infonet, która jest integratorem rozwiązania RT3000. Jest to system dyspozytorski przeznaczony dla korporacji taksówkarskich, który umożliwia rozdysponowywanie zleceń za pośrednictwem oprogramowania na smartfonach czy tabletach, dostępnego dla najpopularniejszych systemów operacyjnych.

Z systemu RT3000 korzystają kierowcy z aż 71 korporacji taksówkarskich z 31 polskich miast m. in. Poznania, Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Katowic. Od teraz korzystając z powyższego oprogramowania kierowcy stają się automatycznie członkami społeczności Yanosika. Aplikacja jest zintegrowana z systemem RT3000, dzięki czemu kierowcy otrzymują aktualne informacje o sytuacji na drodze. Mogą również aktywnie korzystać z Yanosika zgłaszając do systemu różne zdarzenia.

Zobacz też: Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taksówkarze, jak wywiad drogowy

Liczba unikalnych użytkowników Yanosika wynosi obecnie ponad 1,2 mln miesięcznie. Teraz wzbogaci się ona o kolejnych kilka tysięcy kierowców. Taksówkarze są bardzo cennym źródłem informacji o sytuacji na drodze. Bardzo dobrze znają miasta, w których pracują i dysponują wiedzą o lokalizacjach, w których najczęściej można spotkać kontrole prędkości lub miejscach gdzie aktualnie trwają roboty drogowe. Pokonując tysiące kilometrów dostarczają także informacji o zakorkowaniu ulic. Dane o prędkościach na konkretnych fragmentach dróg przetwarzane są przez system i obrazowane na mapie w aplikacji w postaci odpowiednich kolorów. Dane te mają kluczowe znaczenie przy wyznaczaniu trasy w aplikacji – bierze ona pod uwagę aktualne natężenie ruchu, proponując najkorzystniejszą opcję dotarcia do celu (technologia Smart Traffic). Rozwiązanie to na pewno przyda się też kierowcom taksówek w jak najszybszym dojeździe do klienta. Jak bowiem głosi znane powiedzenie – czas to pieniądz.

Źródło: Materiały prasowe Yanosik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA