REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowe zachowanie rowerzysty na drodze

dziecko, rodzina, rower, spacer
dziecko, rodzina, rower, spacer
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób przesiada się z samochodów czy autobusów na rowery. Jest szybciej i taniej. O czym powinien jednak pamiętać każdy rowerzysta aby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze?

Wypadki z udziałem rowerzystów

Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2013 roku rowerzyści uczestniczyli w 4 723 wypadkach drogowych, w których zginęło 317 osób, a rany odniosły 4 573 osoby. Wśród ofiar największą grupę stanowili sami rowerzyści – 304 zabitych oraz 4 144 rannych. Do najczęstszych przyczyn wypadków powodowanych przez rowerzystów należy nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonanie manewru skrętu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

REKLAMA

Dura lex sed lex! Na drodze obowiązuje przestrzeganie przepisów prawa. Nawet jeśli nie mamy  prawa jazdy, naszym obowiązkiem jest znać podstawowe znaki i zasady ruchu drogowego. Dla przypomnienia warto zajrzeć do ustawy Prawo i Ruchu Drogowym i Kodeksu Rowerowego dla Rowerzystów.

REKLAMA

Bądźmy czujni! Rowerzysto, na drodze jesteśmy  bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, niż kierowcy. Nie chroni nas, ani karoseria, ani poduszki powietrzne. Co za tym idzie powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg – przewidujmy i reagujmy z wyprzedzeniem!

Współpracujmy z kierowcami! Jadąc na rowerze jesteśmy współuczestnikami ruchu drogowego. Gdy tylko jest to możliwe i z zachowaniem ostrożności, ustępujmy  miejsca szybszym pojazdom. Sznur samochodów ciągnących się za naszym jednośladem może wywoływać skrajnie negatywne emocje, a wystarczy odrobina dobrych chęci – możemy podzielić się drogą. Ta sama zasada dotyczy oczywiście kierowców samochodów, którzy powinni zostawić miejsce dla rowerzystów i również współpracować z innymi uczestnikami drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rowerzysta na chodniku

Chodniki są dla pieszych! Wielu rowerzystów korzysta z chodników. Czasem podyktowane jest to brakiem dostępnej przestrzeni dla rowerów, innym razem poczuciem bezpieczeństwa rowerzystów.  Nawet jeśli jedziemy  po chodniku, to warto pamiętać, że  jesteśmy tam tylko gośćmi. Nie dzwońmy, nie krzyczmy na pieszych, nie jedźmy z zawrotną prędkością i slalomem. Uszanujmy pieszych w ich przestrzeni. 

Pasy wyjątkowe miejsce TYLKO dla pieszych! Niestety niektórzy cykliści nie zwracają na to uwagi. Przez pasy rower należy przeprowadzić. Zabronione jest przejeżdżanie przez zebry rowerem, a tym bardziej wjeżdżanie na nie z impetem. 

Ścieżki rowerowe

REKLAMA

Ścieżki rowerowe dla rowerów! Mamy swoją miejską przestrzeń - ścieżki rowerowe. Nie jest ich dużo, ale gdy już są - korzystajmy  właśnie z nich. Są one zaprojektowane i  przystosowane specjalnie dla jednośladów. Można na nich bezpiecznie przejeżdżać przez skrzyżowania. Na ścieżkach oczywiście obowiązuje ruch prawostronny.

Stanowcze NIE dla jazdy pod prąd! Droga jednokierunkowa lub zakaz wjazdu (chyba, że znaki stanowią inaczej lub na ulicy narysowane są kontrapasy) dotyczą również jednośladów. Jazda pod prąd to nie tylko łamanie przepisów, ale też niebezpieczne zachowanie. Nie wprowadzajmy w błąd innych kierowców – może grozić to kolizją!

Bądźmy widoczni i przewidywalni! Wyraźnie zaznaczajmy swoją obecność na drodze - oprócz obowiązkowego oświetlenia, zadbajmy o widoczny strój lub np. odblaski. Zawsze sygnalizujmy zmianę kierunku jazdy, włączanie się do ruchu czy omijanie przeszkód. Im bardziej nas widać, im wyraźniej pokazujemy swoje zamiary, tym jesteśmy bardziej bezpieczni.

Przewidujmy i ubezpieczmy się! Mimo szczerych chęci nie wszystkie sytuacje na drodze da sie przewidzieć. Czasem wystarczy chwila nieuwagi innego użytkownika drogi, by doszło do niebezpiecznego zderzenia. Co w takiej sytuacji? Wiele firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie posiada ubezpieczenia OC, które w przypadku gdy wyrządzisz szkodę podczas jazdy na rowerze, gwarantuje pomoc. Przykładem takiej polisy może być Pomoc Rowerowa od Europ Assistance Polska. Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, ale mogą okazać się bardzo przydatne.

Nie blokujmy! Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku. Należy dać szansę innym na to, aby nie musieli ostro hamować. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli spokojnie go ominąć, nie wchodząc np. na trawnik.

Na drodze każdy ma swoje prawa i obowiązki, zarówno pieszy, rowerzysta jak i kierowca samochodu. Zwykle jednak punkt widzenia zmienia się, w momencie gdy zmienia się tymczasowa przynależność do określonej grupy użytkowników miejskiej przestrzeni.  Poruszajmy się tak, aby każdy miał swoje bezpieczne miejsce na drodze, a nasze zachowanie niech będzie takie, jakiego oczekujemy od innych.

Źródło: materiały prasowe Europ Assistance Polska

rower, ludzie, sport, aktywność fizyczna, lat, /fot. Sxc.hu
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA