Mobilne płatności za parkowanie
REKLAMA
REKLAMA
W dużych aglomeracjach miejskich zazwyczaj trudno jest znaleźć wolne miejsce do zaparkowania samochodu. Według wyliczeń SkyCash Polscy kierowcy tracą w ciągu roku na poszukiwanie miejsca do parkowania oraz czynności związane z zapłaceniem za parkowanie w płatnej strefie około dwóch tygodni rocznie.
REKLAMA
Zobacz też: Ręce na kierownicy - dlaczego to tak ważne?
Parkomaty starego typu - zapłacisz tylko gotówką
REKLAMA
Niestety znalezienie wolnego miejsca do parkowania w zatłoczonej aglomeracji to tylko połowa sukcesu. Odrębną kwestią jest wniesienie opłaty za postój w parkomacie. Zdecydowaną większość na ulicach polskich miast stanowią parkomaty starego typu, w których z niezrozumiałych względów nie można płacić różnego rodzaju kartami płatniczymi. Dokładając do tego fakt, że urządzenia przyjmują zapłatę jedynie w bilonie o określonych nominałach, kierowcy muszą być przygotowani i mieć przy sobie określony rodzaj monet.
W codziennych warunkach jest to trudne, w efekcie najczęściej albo jesteśmy zmuszeni zapłacić za parkowanie o wiele za drogo (starego typu parkomat nie wydają reszty) lub skrócić spotkanie w związku z niewystarczającą ilością drobnych pieniędzy.
Dopiero najnowszy typ parkomatów daje możliwość ustalenia czasu parkowania i zapłaty kartą płatniczą, co jest rozwiązanie zbawiennym zarówno dla lokalnych kierowców i turystów.
Zobacz też: Bezpieczny wjazd w dziurę - jak nie uszkodzić auta?
Płatności mobilne za parkowanie
Ale także nowego typu parkomaty nie rozwiązują problemu, w przypadku gdy spotkanie nam się nieoczekiwanie przedłuża. Przepraszanie rozmówców i pędzenie do parkomatu, by dopłacić za postój jest często niemożliwe. trudno sobie wyobrazić, że przerywamy w połowie np. rozmowę o pracę i idziemy dopłacić za postój.
W takich przypadkach pomocne są najnowsze technologie i aplikacje umożliwiające opłatę za postój, które umożliwiają m.in. dokupienie czasu postoju bez konieczności wracania do samochodu. Jak płacić za parkowanie komórką?
Wystarczy ściągnąć aplikację na smartfona i zarejestrować w systemie mobilnych płatności swój samochód. Ponadto zazwyczaj trzeba umieścić na szybie stosowną naklejkę informującą kontrolerów, że właściciel pojazdu korzysta z systemu płatności mobilnych.
Zobacz też: Hamowanie silnikiem – zjeżdżanie ze wzniesień
System MobiParking działa w 30 miastach w Polsce. Aby opłacić postój, można skorzystać z aplikacji dostępnej na urządzenia z systemami Android, iOS i Windows Phone, wysłać SMS z odpowiednim kodem (np. WAR1) lub wykonać połączenie z użyciem krótkiego kodu USSD (dla klientów Orange, Plus oraz Play). Co ważne - mobiParking pozwala na wybór określonego czasu postoju, wysokości kwoty lub działa na zasadzie „od tego momentu” (start) do chwili zatrzymania (stop).
Źródło: informacja prasowa SkyCash
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.