REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używanie kierunkowskazów - wskazówki i porady

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
reflektor LED Audi A8
reflektor LED Audi A8
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Używanie kierunkowskazów ma swoje uzasadnienie. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że kierunkowskazy służą informowaniu innych kierowców o swoich zamiar, co pozwala ograniczyć ryzyko wypadku. Jakie są najczęstsze błędy kierowców w posługiwaniu się kierunkowskazami?

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy są jednym z kluczowych narzędzi do przekazywania informacji na drodze. Informują o zamiarze wykonania manewru wyprzedzania, zmianie pasa lub kierunku jazdy, dlatego poprawne korzystanie z nich jest bardzo ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo na drogach. Niestety nie wszyscy kierowcy używają ich w sposób poprawny. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane podczas używania kierunkowskazów.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

Rondo - używanie kierunkowskazów

Bardzo często niewłaściwe używanie kierunkowskazów nie jest spowodowane zaniedbaniem kierowców, tylko ich niewiedzą. Przyczyną może być fakt, że zapisy ustawy „Prawa o ruchu drogowym” nie są jasno sformułowane, dlatego kierowcy nie wiedzą jak się zachować na rondzie. Ważne, aby w takich sytuacjach zachować szczególną ostrożność oraz zastosować się do reguły ograniczonego zaufania. Jeśli kierowca zamierza skręcić na rondzie w prawo, powinien zająć pas znajdujący się najbliżej prawej krawędzi, a manewr opuszczenia skrzyżowania powinien zostać zasygnalizowany kierunkowskazem. Należy pamiętać, że gdy znajdujemy się na rondzie i planujemy zmienić pas ruchu, należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na nim, tak samo jak w każdej innej sytuacji na drodze. Bardzo ważnym elementem dla bezpieczeństwa i płynności ruchu jest poprawne stosowanie kierunkowskazów. Wcześniejsze sygnalizowanie opuszczenia ronda ułatwia włączenie się do ruchu samochodom oczekującym na wjazd na skrzyżowanie.

Zobacz też: Jak korzystać ze świateł dodatkowych pojazdu (długich, przeciwmgłowych itp.)

Martwy punkt a kierunkowskazy

Prawidłowe stosowanie kierunkowskazów w sposób znaczący pozwala zminimalizować ryzyko wypadku związanego z martwym punktem. Jeżeli nadjeżdżający pojazd znajdzie się w naszym martwym punkcie a zamierzany przez nas manewr odpowiednio wcześniej zasygnalizujemy kierunkowskazem, nadjeżdżający kierowca będzie miał czas na zahamowanie lub użycie sygnału dźwiękowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moment sygnalizowania zmiana pasa ruchu

Zagrożenie na drodze powoduje również zbyt wczesne lub późne sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru skrętu. Gdy kierunkowskaz włączymy zbyt wcześnie, kierowca jadący za nami może mylnie odczytać nasze zamiary. Natomiast zbyt późne sygnalizowanie zamiaru skrętu może spowodować, że kierowcy będą mieli zbyt mało czasu by dostosować jazdę do tego, co się dzieje na drodze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA