REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opakowania transportowe RFID. Jak nimi gospodarować?

Opakowania transportowe RFID wykorzystuje się do transportu wewnętrznego i zewnętrznego w branży produkcyjnej oraz logistycznej. Co z nimi robić?

Rozliczenie VAT w transakcji łańcuchowej

Polska Spółka A dokonała sprzedaży towaru (maszyny) na rzecz niemieckiej Spółki B na warunkach Incoterms 2010: FCA Wrocław. Przy czym, towar ten został przetransportowany z Polski bezpośrednio do ostatecznego nabywcy – Spółki C (również z siedzibą w Niemczech), która nabyła tę maszynę od B. Transakcja pomiędzy B i C została zrealizowana na warunkach DAP wg Incoterms 2010. Za transport maszyny z Polski do Niemiec odpowiedzialny był podmiot B. Według jakich zasad Spółka A powinna rozliczyć dostawę towaru realizowaną na rzecz podmiotu niemieckiego B?

Umowa toolingu a przychód

Nieodpłatne udostępnienie przez kontrahenta urządzeń, w celu wykonywania świadczeń na jego rzecz nie prowadzi do powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Nowe przepisy podatkowe dla polskich stoczni od stycznia 2017 r.

Sejm przyjął ustawę m.in. zwalniającą polskie stocznie z podatku VAT oraz umożliwiającą przedsiębiorstwom stoczniowym wybór sposobu opodatkowania.

REKLAMA

Detail picking - wyzwanie dla operatorów logistycznych

Detail picking to najnowsze wyzwanie dla operatorów logistycznych. Skończyły się czasy obsługi jedynie pełnych palet i skrzyń.

Dlaczego rośnie zainteresowanie outsourcingiem w logistyce?

Outsourcing powoli zadamawia na polskim rynku logistycznym. Jakie są jego zalety? Czy każda firma może sobie na niego pozwolić?

Zakończono sprzedaż PKP Energetyka

Zakończono sprzedaż PKP Energetyka. Transakcja od początku budziła kontrowersje, ostateczna kwota na jaką opiewa to 1,41 mld złotych.

Systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, kto ich używa?

Mimo dynamicznie rosnącej liczby polskich firm, które stosują systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, ich odsetek wciąż jest dużo niższy niż w krajach rozwiniętych. Dlaczego?

REKLAMA

Port w Gdańsku - inwestycje do 2020 r.

Do 2020 r. w porcie w Gdańsku może zostać zainwestowanych aż 8 mld złotych. Około 1 mld zł z tej sumy może zainwestować Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, pozostałą część kwoty zainwestują spółki prowadzące działalność w porcie.

Jak zwiększyć swoje szansę na dobrą pracę w logistyce?

Branża logistyczna jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Nic dziwnego, że wiele młodych osób decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Jednak, aby dostać dobrą pracę w branży spedycyjnej warto mieć doświadczenie. A to, zapewni Program Praktyk Letnich.

Przełomowe technologie w kanadyjskich fabrykach Toyoty?

Toyota zainwestuje 421 milionów dolarów w swoje kanadyjskie fabryki. Tak olbrzymią kwotę pochłonie zainstalowanie nowoczesnych technologii - niektórych po raz pierwszy poza Japonią, innych po raz pierwszy na świecie. A czemu? By pracę zachowało 8000 osób, a fabryki mogły konkurować z zakładami produkcyjnymi w krajach gdzie pracownikom płaci się mniej niż w Kanadzie.

Nowe centrum logistyczne w Gliwicach

Gliwice zyskają nowe centrum logistyczne. Firma Goodman wybuduje tam obiekt o powierzchni 50 tys. m kw. Pierwszy z najemców chce zatrudnić 100 osób.

Nowe centrum logistyczne Volkswagen Group Polska

W Komornikach pod Poznaniem otwarto nowe centrum logistyczne Volkswagen Group Polska. Jest to centrum dystrybucyjne oryginalnych części i akcesoriów niemieckiego producenta samochodów.

PKP sprzedaje PKP Energetykę

PKP podpisało umowę sprzedaży PKP Energetyka. Transakcja opiewa na kwotę 1,965 mld zł.

Jak duże ciężary może przenosić pracownik?

Przepisy jasno określają, jakie ładunki mogą być przenoszone przez pracowników. Niemniej, dobór odpowiednich urządzeń transportowych to już kwestia pracodawcy. Czym się kierować przy ich wyborze?

Radom stanie się ważnym ośrodkiem rozwoju grupy Airbus

Grupa Airbus zamierza uczynić z Radomia istotny ośrodek rozwoju. Rozwiązania, nad którymi pracują naukowcy z uniwersytetu radomskiego będą wdrażane do produkcji w fabryce którą Airbus wybuduje w tym mieście.

International Diesel Service otwiera nowe stacje

O 30 nowych stacji tankowania paliw rozszerza swoją sieć International Diesel Service. Jedna z nowych stacji powstaje w Polsce.

Sprzedaż towarów za symboliczną złotówkę, a niezbędne uzasadnienia

W przypadku sprzedaży towarów poniżej ceny zakupu (a do takiej należy sprzedaż za symboliczną złotówkę) podatnik powinien poprzeć takie działanie dokumentacją zawierającą wiarygodne i rzetelne informacje na temat powodów takich działań. Przede wszystkim należy posiadać dokumenty odzwierciadlające ekonomiczne uzasadnienie tej decyzji.

Panasonic poszerzy ofertę dla branży logistycznej

Panasonic zapowiedział przejęcie firmy DHL Digital Solutions. Tym samym zamierza rozszerzyć swoją działalność i zaoferować zaawansowane oprogramowanie do zarządzania logistyką i łańcuchem dostaw.

Hispano-Suiza otworzyło w Polsce centrum logistyczne

Hispano-Suiza, producent legendarnych samochodów oraz silników lotniczych otworzył w woj. Podkarpackiem centrum logistyczne. Firma zapowiedziała też otwarcie w Polsce fabryki.

Jak zmierzyć efektywność łańcucha dostaw?

Wysokiej jakości produkt nie wystarczy, by zapewnić w globalnej gospodarce sukces finansowy przedsiębiorstwa. Do tego konieczny jest efektywny łańcuch dostaw. Jak zmierzyć jego efektywność?

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Dla sprzedającego będącego spółką kapitałową należne przychody z tytułu zbycia udziałów stanowią przychód (dochód) z działalności gospodarczej. W tym zakresie sprzedający powinien ustalić przychód z tytułu sprzedaży udziałów w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży (art. 14 ust. 1 ustawy o PDOP).

Lean Management zawita do wszystkich serwisów PKP CARGO

PKP cargo zdecydowało się na wprowadzenie systemu zarządzania Lean Management do wszystkich swoich warsztatów napraw taboru. Dzięki temu, przedsiębiorstwo spodziewa się oszczędzać kilka milionów złotych miesięcznie.

Korekta kosztów uzyskania przychodów

Przepisy ustawy, zarówno ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jak i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie określają szczególnych zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów, a w szczególności momentu ujęcia takiej korekty.

Nowe usługi UPS dla polskich klientów

UPS zwiększa aktywność na polskim rynku. Oprócz dwóch inwestycji (budowy centrum przeładunkowego w Strykowie i centrum obsługi procesów biznesowych w Łodzi) o wartości 25 mln. dolarów, firma wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów oferując im nową usługę - UPS My Choice oraz znacznie zagęszcza sieć punktów odbiorów przesyłek - UPS Access Point.

Wpływ nowej ustawy konsumenckiej na e-handel

Nowe przepisy odnoszące się do e-handlu i działalności sklepów internetowych zaczną obowiązywać w grudniu 2014 r. Nowa ustawa nakłada większe obowiązki na sprzedawców i chroni klientów sklepów internetowych.

Maszyny wykorzystywane w sadownictwie

Właściciele sadów potrzebują zróżnicowanych maszyn na różnym etapie produkcji. Jakie maszyny są wykorzystywane przez sadowników?

Internetowe bazy przewoźników

Internetowe bazy przewoźników to witryny, które skupiają firmy zajmujące się transportem. Tego typu bazy ułatwiają proces selekcji przewoźników i ograniczają ryzyko związane z wyborem nierzetelnego usługodawcy.

Ograniczenie ryzyka w łańcuchu dostaw

Na każdym etapie dostawy towaru zachodzi poważne ryzyko związane z uszkodzeniem przesyłki, pomyleniem adresu bądź wypadkiem. Firmy branży TSL dopracowały do perfekcji modele zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw.

Wydatki na bezpieczeństwo, a wzrost efektywności w logistyce

Wydatki związane z bezpieczeństwem nie są jedynie kosztem. Okazuje się, że wzrost nakładów na bezpieczeństwo związany m.in. ze szkoleniami, czy wdrażaniem nowych procedur, wpływają na zwiększenie efektywności w wykonywaniu zadań intralogistycznych.

Nieodpłatne świadczenia w rozumieniu orzeczenia TK z dnia 8 lipca 2014 r.

Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu sygn. K 7/13 z dnia 8 lipca 2014 r. orzekł, o zgodności z konstytucją regulacji art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PDOF) obejmujących problematykę nieodpłatnych świadczeń. Zgodność przywołanych regulacji z Konstytucją została jednak potwierdzona tylko w takim zakresie w jakim inne nieodpłatne świadczenie będzie rozumiane jako wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika.

Dokumenty dla celników w formie e-Załącznika

Osoby składające zgłoszenie celne mogą niezbędne dokumenty dodatkowe złożyć w wersji elektronicznej. Chodzi np. o świadectwa fitosanitarne, świadectwa weterynaryjne, koncesje, certyfikaty zgodności. To kolejny etap rozwijania programu i-cło.

Opakowania tekstylne - sposób na ochronę sprzętu AGD?

Estetyka opakowania ma duże znaczenie z perspektywy komunikacji marketingowej produktu. Ale logistyka rządzi się swoimi prawami, a towar w transporcie jest narażony na uszkodzenie. Czy opakowania tekstylne to sposób na dobre zabezpieczenie towaru bez potrzeby rezygnacji z walorów estetycznych?

Okna czasowe, a redukcja kolejek w logistyce

Najnowsze technologie coraz skuteczniej wspomagają i podnoszą efektywność pracy magazynierów, logistyków, czy przewoźników. Jednym z praktycznych narzędzi jest platforma umożliwiająca zarządzanie oknami czasowymi w czasie rzeczywistym.

Nowy serwis dla e-commerce

Poczta Polska uruchomiła nowy serwis www przeznaczony do obsługi przedsiębiorców działających w branży handlu internetowego.

Prognozy dla polskiej branży motoryzacyjnej

W opinii ekspertów branży motoryzacyjnej firmy tego sektora gospodarki będą się wciąż w Polsce rozwijać, a zyski i zatrudnienie będą rosły.

Co jest najważniejsze w branży TSL?

Jak cechy są najważniejsze z perspektywy klientów branży TSL? Komentuje Agnieszka Błaszczyk-Dąbrowska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w DHL Global Forwarding.

Zawieszenie postępowania cywilnego z mocy prawa

Kodeks postępowania cywilnego [dalej „k.p.c.”] przewiduje wyłącznie jedną możliwość zawieszenia postępowania cywilnego z mocy samego prawa. Mianowicie, mowa tu o art. 173 k.p.c., który stanowi, że „Postępowanie ulega zawieszeniu z mocy prawa w razie zaprzestania czynności przez sąd wskutek siły wyższej”.

Sprzedaż drewna z krzewów szybko rosnących a VAT

Jan Kowalski zamieszkały w Policach zamierza kupić od nadleśnictwa Trzebież drewno z krzewów szybko rosnących, które następnie przeznacza na opał swego domu. Jaką stawkę należy stosować przy sprzedaży takiego drewna na cele opałowe?

Korekta zaliczek na podatek dochodowy w czasie roku i po złożeniu zeznania a odsetki od zaległości podatkowych.

W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, można zastosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę - obecnie wynoszą one 7,5%.

Controlled Foreign Corporation - CFC

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad wprowadzeniem zupełnie nowych dla polskiego porządku prawnego przepisów dotyczących tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych Controlled Foreign Corporation – CFC.

Implementowanie procesu 7 Business Ship Control w sklepie internetowym

W miarę rozwijania się sklepów internetowych przychodzi moment, w którym obsługa wysyłek przez kilku założycieli staje się zbyt mało wydajna. Wtedy trzeba zainwestować w programy obsługujące wysyłki w branży e-commerce.

Kolejne inwestycje Michelin w Olsztynie

W ciągu najbliższych czterech lat Grupa Michelin zainwestuje w fabrykę opon w Olsztynie ponad 413 mln złotych.

Dlaczego Volkswagen zbuduje fabrykę w Polsce?

Decyzja o ulokowaniu w Polsce najnowszej fabryki samochodów dostawczych marki Volkswagen to potwierdzenie, że Polska to wciąż jeden z najlepszych krajów do inwestycji w branży automotive.

Bonus lub rabat jako przyczyna korekty

W ramach działalności gospodarczej przedsiębiorcy stosują różnego typu działania motywacyjne, które mają na celu zachęcenie kontrahentów do nabywania jak największej ilości towarów lub usług. Jednym z powszechnych działań tego typu jest udzielnie bonusów pieniężnych za przekroczenie określonej liczby zakupów. Na gruncie podatku VAT bonus jest w takich sytuacjach tożsamy z rabatem obniżającym podstawę opodatkowania danej sprzedaży.

Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT

Termin wystawiania faktur i uwzględniania na fakturze daty sprzedaży w myśl obowiązujących przepisów ustawy o VAT.

Protokół potwierdzający nieściągalność wierzytelności

Dokumentowanie nieściągalności wierzytelności za pomocą protokołu sporządzonego przez podatnika.

Kodeks postępowania dostawcy

Globalne firmy logistyczne są zmuszone dbać o każdy etap świadczonej usługi, tak by ujednolicić poziom jakości w różnych częściach świata.

Księgowość internetowa - na czym polega

Zawiłość przepisów podatkowych często zmusza mikroprzedsiębiorców do korzystania z usług księgowych. To sporo kosztuje, dużo taniej można poprowadzić księgowość w internecie.

Multisourcing - warto go stosować

Współpraca z jednym dostawcą towarów i usług, z którym wypracowaliśmy zaufanie i rabaty jest korzystna w teorii. W praktyce czasami korzystniejszy okazuje się multisourcing.

REKLAMA