Zakończono sprzedaż PKP Energetyka
REKLAMA
REKLAMA
Prezes zarządu PKP rozwiewa wątpliwości w sprawie sprzedaży PKP Energetyka
Zakończyliśmy sprzedaż PKP Energetyka, podpisaliśmy w piątek rano umowę z głównym nabywcą Funduszem CVC – poinformował dziennikarzy prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Kwota transakcji to 1,41 mld złotych. W poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę ws. PKP Energetyka.
REKLAMA
Sprzedaż PKP Energetyki nastąpiła po spełnieniu warunków zawieszających określonych w zawartej w lipcu bieżącego roku przedwstępnej umowie sprzedaży, m.in. zgód korporacyjnych oraz zgody Komisji Europejskiej, która pełni funkcję organu antymonopolowego.
„Przygotowanie do tej prywatyzacji trwała 9 miesięcy, odpieram, więc zarzuty, że ta prywatyzacja została przeprowadzona szybko i był jakiś pośpiech”- dodał Karnowski.
Zobacz też: PKP sprzedaje PKP Energetykę
Jak podkreślił, konieczność prywatyzacji PKP Energetyka wynika z polskiego prawa. „Prywatyzacja PKP Energetyki była zapisana we wszystkich strategiach spółki. My ignorujemy, że za miesiąc są wybory, nas interesuje żeby przestrzegać polskiego prawa. Ta transakcja jest korzystna dla polskiej kolei i zwiększa bezpieczeństwo polskiej energetyki” – mówił Karnowski.
Wskazał, że dzięki transakcji zostanie spłacone historyczny dług PKP. Jednocześnie zapowiedział, że 211,5 mln zł trafi do Funduszu Własności Pracowniczej PKP.
"Decyzją zarządu PKP, spółka PKP Intercity zostanie dokapitalizowane kwotą 1 mld zł, która pozwoli na zmodernizowanie taboru, rozwijanie zaplecza technicznego i informatycznego" – poinformował Karnowski.
Zobacz też: Port w Gdańsku - inwestycje do 2020 r.
Wniosek Błaszczaka i Tchórzewskiego z PiS odrzucony przez prokuraturę
REKLAMA
Zaznaczył, że cena, za jaką została sprzedana PKP Energetyka jest trzy razy wyższą, niż gdyby spółka trafiła na giełdę. Zapowiedział, że w poniedziałek spółka opublikuje Białą Księgę dotyczącą prywatyzacji PKP Energetyka. „Znajdą się tam wszystkie informacje o procesie prywatyzacji spółki” - dodał Karnowski.
Jednocześnie poinformował, że grupa PKP otrzymała z prokuratury okręgowej w Warszawie postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przy procesie prywatyzacji spółki PKP Energetyki. Pozew w tej sprawie złożyli posłowie PiS Krzysztof Tchórzewski i Mariusz Błaszczak.
„Prokuratura nie dopatrzyła się wobec tego procesu żadnych nieścisłości. Cieszymy się, że prokuratura podziela nasze zdanie” – powiedział członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz.
Proces prywatyzacyjny PKP Energetyka S.A. rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku, kiedy opublikowano zaproszenie do negocjacji. Inwestorzy składali swoje oferty do 4 marca br.
Następnym etapem było ogłoszenie krótkiej listy inwestorów, dopuszczonych do kolejnego etapu. W czerwcu, po badaniu due diligence, inwestorzy złożyli oferty wiążące. Po przeprowadzeniu negocjacji równoległych z inwestorami, PKP S.A. wybrała Caryville Investments Sp. z o.o jako wyłącznego partnera do dalszych rozmów, zwieńczonych podpisaniem umowy sprzedaży, której wykonanie po stronie kupującego gwarantuje Fundusz CVC. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA