REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT

Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT © Minerva Studio - Fotolia.com
Data wystawienia faktury, data sprzedaży, a przepisy ustawy o VAT © Minerva Studio - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Termin wystawiania faktur i uwzględniania na fakturze daty sprzedaży w myśl obowiązujących przepisów ustawy o VAT.

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur zarówno w transakcjach krajowych, jak i w eksporcie towarów. Nie obowiązuje już ogólna reguła wynikająca z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur, w myśl której fakturę wystawiało się nie później niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Obecnie kwestia ta znajduje uregulowanie w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT – stosownie bowiem do jej dyspozycji – faktura powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, przy czym nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem tych czynności.

REKLAMA

Innymi słowy, przepis ten wyraźnie zatem wskazuje dolną i górną granicę terminu wystawiania faktur Kłopoty jednak pojawiają się w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona wbrew powyżej zakreślonym terminom (czyli wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem ww. czynności lub później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy).

REKLAMA

Tym samym wskazać należy, że zarówno przedterminowe jak i poterminowe (czyli inne niż wskazane w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT) wystawianie faktur jest niezgodne z przepisami podatkowymi, czyli wadliwe. A jak wynika z treści art. 62 § 1 w zw. z § 5 kks, kto wystawia faktury w sposób wadliwy podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych, a w wypadku mniejszej wagi – karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Innymi słowy z norm tych wynika, że wystawianie przez podatnika faktur w terminach innych niż określonych w treści art. 106i ust. 1 w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, implikuje konsekwencje na gruncie kodeksu karnego skarbowego.

Natomiast w zakresie umieszczania na fakturze „daty sprzedaży” zauważyć trzeba, że aktualnie zamiast tej daty podawać należy „datę dokonania dostawy towarów lub zakończenia dostawy towarów". Przy czym nie ulega wątpliwości, że data sprzedaży stanowi w istocie datę wykonania danej czynności, czyli datę dostawy towaru lub też datą wykonania usługi.

Polecamy: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosownie do dyspozycji art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, na fakturze zamieszcza się datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Innymi słowy z przytoczonej normy niewątpliwie wynika, że nie zawsze faktura dokumentująca dostawę towarów musi zawierać określenie daty dokonania lub zakończenia dostawy – nie jest to bowiem konieczne, jeżeli data taka nie jest określona albo jest taka sama jak data wystawienia. Tym samym, jeżeli podatnik wystawi faktura przed dostawą (tj. na 30 dni przed dniem dokonania dostawy towaru), nie ulega wątpliwości, że wówczas taka data nie jest znana – a co za tym idzie – faktura nie musi zatem zawierać wskazania daty dokonania lub zakończenia dostawy.

Konkludując, od 1 stycznia 2014 r. faktura powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, oraz nie wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem tych czynności. Na takiej fakturze należy podać „datę dokonania dostawy towarów lub zakończenia dostawy towarów”, o ile jest określona i znana i o ile nie jest tożsama z datą wystawienia faktury.

Teskt: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

  Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

  Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

  Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

  Będą opłaty za auta spalinowe. Kierowcy zaczną płacić podatek w 2025 r. Wiceminister potwierdza

  Miał być podatek od aut spalinowych 2024, a będzie opłata dla posiadaczy aut spalinowych 2025. Za rok pojawi się dopiero pierwsza z danin. Druga zacznie obowiązywać w 2026. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister klimatu i środowiska.

  Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

  Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

  REKLAMA

  Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

  Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

  Masz auto służbowe? Zatem zapłacisz więcej za parkowanie. Pomysł Sopotu storpedowało WSA

  W Sopocie w 2023 r. zmieniły się zasady działania stref płatnego parkowania. I od razu wzbudziły kontrowersje. Powód? Mieszkańcy SPP mają prawo do preferencyjnego abonamentu, chyba że mają auto użyczone lub w najmie. Wtedy uprawnienie to tracą. Zapis zakwestionował właśnie WSA na wniosek RPO.

  Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

  Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

  Nowa Dacia Spring 2024. Najtańszy elektryk nie tylko z nową "twarzą"

  Tanio, taniej, elektryczna Dacia? To hasło powraca do oferty rumuńskiej marki. Spring 2024 otrzymał nowy wygląd, ale i technologię. Teraz stanie się mocniejszy i... zdecydowanie bardziej efektowny.

  REKLAMA

  Niepełnosprawni wkrótce stracą karty parkingowe. Te wygasną we wrześniu 2024 r.

  Wkrótce wygasną karty parkingowe dla niepełnosprawnych przedłużane w związku z pandemicznymi i popandemicznymi perturbacjami. Ostateczny termin to 30 września 2024 r. Ważność, których kart została przedłużona? I jak wyrobić nową kartę?

  Twój e-PIT 2024. Roczne rozliczenie podatku a ulga lub podatek za samochód. Gdzie wpisać kwotę w elektronicznym druku?

  Rozliczenie roczne w usłudze "Twój e-PIT" jest naprawdę proste. Wystarczy zalogować się na rządowej stronie. Tylko czy można rozliczyć w elektronicznym PIT ulgę rehabilitacyjną za samochód, koszty dojazdy do pracy i podatek od sprzedaży auta? Można. Oto instrukcja.

  REKLAMA