REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Fot. Fotolia
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla sprzedającego będącego spółką kapitałową należne przychody z tytułu zbycia udziałów stanowią przychód (dochód) z działalności gospodarczej. W tym zakresie sprzedający powinien ustalić przychód z tytułu sprzedaży udziałów w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży (art. 14 ust. 1 ustawy o PDOP).

Jeżeli jednak cena zbywanych udziałów bez uzasadnionej przyczyny będzie znacznie odbiegła od ich wartości rynkowej, przychód ten określi organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Cena sprzedaży udziałów powinna więc zostać ustalona z uwzględnieniem ich wartości rynkowej. W kwestii daty powstania przychodu wskazać należy, iż sprzedaż udziałów podlega ogólnym zasadom, a więc za datę powstania przychodu należy uznać datę zbycia prawa majątkowego (udziałów), przyjmując, iż wcześniej nie nastąpi uregulowanie należności za udziały a transakcja nie będzie dokumentowana fakturą (art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP). 

REKLAMA

Zobacz też: Nowe usługi UPS dla polskich klientów

REKLAMA

Kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów będą wydatki poniesione na ich objęcie (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP). Przyjmując, iż objęcie udziałów nastąpiło w całości za gotówkę, koszty uzyskania przychodów będą stanowiły wydatki związane z objęciem udziałów. W przypadku natomiast  odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny (aport), na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

- jeżeli te udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a (nominalnej wartości udziałów a u wspólnika, określona w umowie spółki wartość wkładu niepieniężnego wniesionego w postaci rzeczy lub praw),

- przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów z dnia ich objęcia określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a. (art. 15 ust. 1k pkt 1 i 2 ustawy o PDOP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot sprzedający udziały na moment ich zbycia rozpozna zatem podlegający opodatkowaniu przychód oraz uwzględni koszty uzyskania przychodów. Dochód osiągnięty w związku ze sprzedażą udziałów, ewentualnie strata na tej transakcji, będą rozliczone na zasadach ogólnych, łącznie z pozostałymi przychodami (kosztami) z prowadzonej działalności gospodarczej i uwzględnione w rozliczeniu rocznym CIT-8 oraz przy zapłacie miesięcznych zaliczek na podatek.

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Dla nabywcy samo nabycie udziałów w ramach transakcji sprzedaży nie będzie rodziło skutków podatkowych, przyjmując że cena sprzedaży odpowiada ich wartości rynkowej.  

W takim przypadku przychód (dochód) podatkowy zostanie rozpoznany przez nabywcę dopiero z chwilą zbycia udziałów. W tym zakresie wydatki na nabycie udziałów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich odpłatnego zbycia (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP).

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA