Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli jednak cena zbywanych udziałów bez uzasadnionej przyczyny będzie znacznie odbiegła od ich wartości rynkowej, przychód ten określi organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Cena sprzedaży udziałów powinna więc zostać ustalona z uwzględnieniem ich wartości rynkowej. W kwestii daty powstania przychodu wskazać należy, iż sprzedaż udziałów podlega ogólnym zasadom, a więc za datę powstania przychodu należy uznać datę zbycia prawa majątkowego (udziałów), przyjmując, iż wcześniej nie nastąpi uregulowanie należności za udziały a transakcja nie będzie dokumentowana fakturą (art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP).
REKLAMA
Zobacz też: Nowe usługi UPS dla polskich klientów
REKLAMA
Kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów będą wydatki poniesione na ich objęcie (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP). Przyjmując, iż objęcie udziałów nastąpiło w całości za gotówkę, koszty uzyskania przychodów będą stanowiły wydatki związane z objęciem udziałów. W przypadku natomiast odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny (aport), na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:
- jeżeli te udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a (nominalnej wartości udziałów a u wspólnika, określona w umowie spółki wartość wkładu niepieniężnego wniesionego w postaci rzeczy lub praw),
- przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów z dnia ich objęcia określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a. (art. 15 ust. 1k pkt 1 i 2 ustawy o PDOP).
Podmiot sprzedający udziały na moment ich zbycia rozpozna zatem podlegający opodatkowaniu przychód oraz uwzględni koszty uzyskania przychodów. Dochód osiągnięty w związku ze sprzedażą udziałów, ewentualnie strata na tej transakcji, będą rozliczone na zasadach ogólnych, łącznie z pozostałymi przychodami (kosztami) z prowadzonej działalności gospodarczej i uwzględnione w rozliczeniu rocznym CIT-8 oraz przy zapłacie miesięcznych zaliczek na podatek.
Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus
Dla nabywcy samo nabycie udziałów w ramach transakcji sprzedaży nie będzie rodziło skutków podatkowych, przyjmując że cena sprzedaży odpowiada ich wartości rynkowej.
W takim przypadku przychód (dochód) podatkowy zostanie rozpoznany przez nabywcę dopiero z chwilą zbycia udziałów. W tym zakresie wydatki na nabycie udziałów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich odpłatnego zbycia (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP).
Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.