REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Fot. Fotolia
Skutki podatkowe sprzedaży udziałów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla sprzedającego będącego spółką kapitałową należne przychody z tytułu zbycia udziałów stanowią przychód (dochód) z działalności gospodarczej. W tym zakresie sprzedający powinien ustalić przychód z tytułu sprzedaży udziałów w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży (art. 14 ust. 1 ustawy o PDOP).

Jeżeli jednak cena zbywanych udziałów bez uzasadnionej przyczyny będzie znacznie odbiegła od ich wartości rynkowej, przychód ten określi organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Cena sprzedaży udziałów powinna więc zostać ustalona z uwzględnieniem ich wartości rynkowej. W kwestii daty powstania przychodu wskazać należy, iż sprzedaż udziałów podlega ogólnym zasadom, a więc za datę powstania przychodu należy uznać datę zbycia prawa majątkowego (udziałów), przyjmując, iż wcześniej nie nastąpi uregulowanie należności za udziały a transakcja nie będzie dokumentowana fakturą (art. 12 ust. 3a ustawy o PDOP). 

REKLAMA

Zobacz też: Nowe usługi UPS dla polskich klientów

REKLAMA

Kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów będą wydatki poniesione na ich objęcie (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP). Przyjmując, iż objęcie udziałów nastąpiło w całości za gotówkę, koszty uzyskania przychodów będą stanowiły wydatki związane z objęciem udziałów. W przypadku natomiast  odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny (aport), na dzień zbycia tych udziałów koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

- jeżeli te udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a (nominalnej wartości udziałów a u wspólnika, określona w umowie spółki wartość wkładu niepieniężnego wniesionego w postaci rzeczy lub praw),

- przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów w spółce, nie wyższej jednak niż wartość tych udziałów z dnia ich objęcia określona zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a. (art. 15 ust. 1k pkt 1 i 2 ustawy o PDOP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiot sprzedający udziały na moment ich zbycia rozpozna zatem podlegający opodatkowaniu przychód oraz uwzględni koszty uzyskania przychodów. Dochód osiągnięty w związku ze sprzedażą udziałów, ewentualnie strata na tej transakcji, będą rozliczone na zasadach ogólnych, łącznie z pozostałymi przychodami (kosztami) z prowadzonej działalności gospodarczej i uwzględnione w rozliczeniu rocznym CIT-8 oraz przy zapłacie miesięcznych zaliczek na podatek.

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Dla nabywcy samo nabycie udziałów w ramach transakcji sprzedaży nie będzie rodziło skutków podatkowych, przyjmując że cena sprzedaży odpowiada ich wartości rynkowej.  

W takim przypadku przychód (dochód) podatkowy zostanie rozpoznany przez nabywcę dopiero z chwilą zbycia udziałów. W tym zakresie wydatki na nabycie udziałów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w momencie ich odpłatnego zbycia (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o PDOP).

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA