REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa Macrona czyli nowe regulacje w zakresie przewozów do Francji

Nowa regulacja w zakresie kabotażu i transportu międzynarodowego do Francji weszła w życie 1 lipca 2016 r. Jakie są nowe obowiązki przewoźników i operatorów logistycznych?

Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?

Na czwartym posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie transportu ustalono jako jeden z priorytetów rozwój szlaku wodnego E40. Podjęto też rozmowy na temat wsparcia przez Białoruś rozwoju projektu drogowego via Carpatia poza granicę UE.

Ograniczenia w transporcie nienormatywnym podczas ŚDM

GDDKiA apeluje do przewoźników o ograniczenie składania wniosków dotyczących przewozów nienormatywnych w trakcie Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka

Jakie jest zastosowanie worków typu Big Bag?

Wytrzymałość, różnorodność rozmiarów i różnorodność materiałów, z których są skonstruowane sprawiają, że worki typu Big Bag znajdą szerokie zastosowanie w branży logistycznej.

REKLAMA

Budowa Centralnego Portu Lotniczego

Ważą się losy budowy Centralnego Portu Lotniczego. Od jakich czynników zależy rozpoczęcie tak dużej inwestycji?

VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych

W sprzedaży biletów w transporcie promowym osób mogą uczestniczyć pośrednicy. Sposób, w jaki pośrednik powinien swoją usługę opodatkować VAT, zależy od tego jakiej trasy dotyczą sprzedawane bilety.

Koszty związane z transportem w podstawie opodatkowania importu towarów

Czy w podstawie opodatkowania należy uwzględnić koszty dodatkowe, wynikające z faktur otrzymanych od spedytorów i przewoźników świadczących usługi związane z przewozem importowanych towarów? Na pytanie odpowiada Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 1.04.2016 r. sygn. IBPP4/4512-46/16/PK.

Plan rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020

Według założeń planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r., rzeki Wisła (na odcinku Warszawa-Gdańsk) i Odra mają stać się międzynarodowymi szlakami wodnymi.

REKLAMA

Rzecznik Praw Pasażera Kolei

Powstanie urząd Rzecznika Praw Pasażerów Kolei przy Urzędzie Transportu Kolejowego. To efekt wdrażania unijnej dyrektywy na mocy której państwa członkowskie mają zapewnić konsumentom tani i efektywny sposób rozwiązywania sporów z przedsiębiorcami.

Dokument uprawniający do zastosowania stawki 0% VAT w transporcie międzynarodowym

W dniu 11.04.2016 r. nr została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP4/4512-37/16/MK w zakresie obowiązków dokumentacyjnych niezbędnych do zastosowania stawki 0% dla usługi transportowej wykonywanej na zlecenie spedytora.

Usługa transportowa jako świadczenie złożone, a VAT

Jedynym z zagadnień wywołujących szczególne wątpliwości w podatku VAT jest kwestia świadczeń złożonych (kompleksowych). Przykładem tego zagadnienia w kontekście usług transportowych jest, budząca wątpliwości interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15.1.2016 r., znak IPPP3/4512-870/15-2/KT.

Czy LOT kupi więcej samolotów?

Czy LOT kupi więcej samolotów? Proces restrukturyzacji PLL LOT trwa już kilka lat, w efekcie sytuacja spółki systematycznie się poprawia. Prezes LOT Rafał Milczarski podtrzymuje plany dotyczące zwiększenia floty samolotów i siatki połączeń.

Nowe białoruskie przepisy dotyczące przewozów środków płatniczych

Zmieniły się białoruskie przepisy dotyczące przewozów środków płatniczych. Jakie kwoty pieniędzy można obecnie wwozić na Białoruś bez potrzeby deklaracji?

Rozliczenie usług transportu na terenie Rosji i Białorusi świadczonych dla firmy z Austrii

Otrzymaliśmy od kontrahenta będącego austriackim podatnikiem VAT zlecenie na usługi transportu towarów na terenie Rosji i Białorusi. W jaki sposób rozliczyć przedmiotową usługę na gruncie ustawy o VAT, czy jesteśmy obowiązani do wykazania tego rodzaju usług w deklaracji? Jaki kurs przeliczeniowy zastosować jeżeli wynagrodzenie otrzymamy w euro?

Jest porozumienie z Rosją w sprawie przewozów drogowych w 2016 r

1 kwietnia 2016 r. Polska i Rosja podpisały porozumienie w sprawie przewozów drogowych na rok 2016. Co ostatecznie udało się wynegocjować?

Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Spółka świadczy usługi międzynarodowego transportu samochodowego towarów. Zdarza się, że występuje konieczność zapewnienia transportu lotniczego dla kierowców na trasach z Polski do innych krajów członkowskich UE lub odwrotnie. Spółka korzysta wtedy z usług zagranicznych linii lotniczych. Linie lotnicze wystawiają na rzecz Spółki faktury bez zawartego na nich zagranicznego podatku VAT. Czy w tej sytuacji Spółka powinna rozpoznać import usług?

Czy wystąpi WNT jeżeli dostawca towarów nie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej?

Spółka otrzymała zlecenie na transport towarów z Czech do Polski. W związku z tym, Spółka zamierza nabyć kontener w Czechach od przedsiębiorcy zagranicznego pochodzącego spoza Unii Europejskiej (który nie jest zidentyfikowany dla potrzeb VAT na terenie UE i nie posiada nr VAT UE). Po zakończeniu transportu kontenery zostaną sprzedane w Polsce innemu podmiotowi. Wobec powyższego Spółka ma wątpliwość czy transakcję zakupu kontenera może uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz czy powinna ją wykazać w deklaracji VAT oraz informacji podsumowującej? Spółka dowiedziała się, że sprzedawca jest osobą prawną, która prowadzi stałą działalność handlową na terenie Czech, obejmującą sprzedaż kontenerów, jednakże z nieznanych przyczyn sprzedawca nie zarejestrował się dotąd jako podatnik podatku od wartości dodanej w Czechach.

Przemieszczenie własnych towarów do magazynu w państwie trzecim a VAT

Czy wywóz towarów własnych z terytorium Polski do magazynu podatnika w państwie trzecim stanowi czynność opodatkowaną VAT oraz czy sprzedaż tych towarów z ww. magazynu podatnika podlega VAT w Polsce.

Tymczasowe porozumienie z Rosją w sprawie przewozów w 2016 r

Co się dzieje w sprawie porozumienia z Rosją odnośnie przewozów towarów? Co ustalono na spotkaniu w tej sprawie?

Jak zgłosić propozycję dot. rozkładu jazdy PKP Intercity w sezonie 2016/1017

Od 24 lutego do 5 marca każdy może zgłosić propozycje nowego rozkładu jazdy PKP Intercity w sezonie 2016/1017. Jak to zrobić?

Modernizacja linii kolejowej z Warszawy do Radomia - będzie opóźnienie?

Czy będzie opóźnienie w pracach modernizacyjnych linii kolejowej z Warszawy do Radomia? Pojawiają się głosy, że w efekcie problemów z przetargiem na budowę odcinka Warka-Radom harmonogram prac może być zagrożony. Czy to prawda?

Kto może transportować towary do Rosji?

Kto, mimo braku porozumienia odnośnie kontyngentu 2016 r. między Polską, a Federacją Rosyjską, może dokonywać transportu towarów do Rosji?

Czy samofakturowanie może dotyczyć usług transportowych?

Czy samofakturowanie może dotyczyć usług transportowych? W celu zoptymalizowania procesu obiegu faktur dostarczanych przez przewoźników zewnętrznych Spółka planuje wdrożenie systemu samofakturowania (tj. wystawiania przez nią, jako nabywcę, faktur w imieniu dostawców). Ale, czy proces samofakturowania jest dopuszczalny w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, a także czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionych w ten sposób faktur?

100 autobusów firmy Mobilis wyjedzie na ulice Warszawy

Władze Warszawy podpisały z firmą Mobilis, historyczny, warty ponad 572 mln zł kontrakt na obsługę komunikacyjną. W ramach umowy, na początku sierpnia na ulice miasta wyjedzie 100 nowych autobusów.

Porozumienie z Rosją w sprawie przewoźników już w piątek?

Być może w piątek zostanie podpisane z Rosją porozumienie w sprawie przewoźników. Trudno się oprzeć wrażeniu, że Rosjanie nabrali ochoty do szybkiego rozwiązania problemu w momencie, gdy okazało się, że Ukraina nie pozwala rosyjskim ciężarówkom na ominięcie Polski w drogowym szlaku do Europy Zachodniej.

Rewitalizacja zabytkowego dworca PKP w Zakopanem

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zakopanem zostanie zrewitalizowany. Obecnie przygotowywany jest projekt inwestycji.

Outsourcing transportu wewnętrznego

Outsourcing transportu wewnętrznego staje się coraz popularniejszy. Prześledzimy go na przykładzie case study.

Duoport Chopin - Modlin - ministerstwo analizuje

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa analizuje projekt duoportu lotniczego, który miałby obejmować lotniska Chopina i portu w Modlinie.

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa

Firma transportowa sprzedała swoją wierzytelność innemu podmiotowi. Jednak sprzedaż nastąpiła w trakcie postępowania sądowego. Czy w tym przypadku nabywca wierzytelności automatycznie staje się stroną w toczącym się procesie? Nie.

Druga dostawa LNG do terminala w Świnoujściu

8 lutego 2015 r. zostanie zrealizowana druga dostawa do świnoujskiego terminala LNG. Do portu ponownie zawinie gazowiec Al Nuaman.

Alternatywne trasy dostawy towarów do Rosji

Czy istnieją alternatywne trasy dostawy towarów między Rosją, a krajami UE, gdyby Warszawa nie doszła do porozumienia z Moskwą?

Polscy przewoźnicy mogą opuścić Rosję do 15 lutego

Federacja Rosyjska zgodziła się, by polscy kierowcy mogli pozostać na jej terenie do 15 lutego 2016 r. Wciąż nie wiadomo, czy Rosjanie wydadzą zezwolenia na 2016 r. dla polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie FR.

Kiedy zakończy się budowa dworca Łódź Fabryczna?

Kiedy skończy się budowa dworca Łódź Fabryczna? Wykonawca zamierza przedłużyć jego budowę.

Lotnisko Chopina i port w Modlinie - powstanie duoport?

Warto rozważyć powstanie duoportu, w skład którego weszłoby lotnisko Chopina i port w Modlinie ale należy pamiętać, że taki duoport musiałby być osadzony w sieci dróg i kolei, powiedział naczelny dyrektor PPL, który pełni funkcję dyrektora Lotniska Chopina.

Lotnisko w Szymanach rozpoczyna działalność komercyjną

Lotnisko w Szymanach niedaleko Olsztyna, w woj. Warmińsko Mazurskim rozpoczyna komercyjną działalność przewozu pasażerów.

Kara wynikająca z umowy jako koszt uzyskania przychodów

Czy nałożona kara umowna może stanowić koszt uzyskania przychodów?

Planowane zakończenie modernizacji linii Kraków - Katowice

Na kiedy zaplanowane jest zakończenie modernizacji linii Kraków - Katowice? Czy remont zakończy się przed 2020 r.?

Rozbudują lotnisko w Radomiu?

Port Lotniczy Radom planuje rozbudowę. Spółka chce m.in. wydłużyć pas startowy oraz wybudować system precyzyjnego lądowania ILS. Jaki jest koszt planowanych inwestycji?

Dreamlinery LOT wyczarterowane

PLL LOT zawarł umowę o świadczenie lotniczych usług czarterowych z biurem podróży Rainbow Tours. Chodzi o rejsy samolotem Boeing 787 Dreamliner.

W Olsztynie po 50 latach znów ruszyły tramwaje

W Olsztynie po 50 latach znów ruszyły tramwaje. To historyczna chwila dla wszystkich mieszkańców stolicy Warmii i Mazur.

Innowacyjny dworzec PKP w Ciechanowie

Otwarto innowacyjny dworzec PKP w Ciechanowie, w obiekcie zainstalowano m.in. ogniwa fotowoltaiczne oraz wydzielone pomieszczenie dla opiekuna z małym dzieckiem.

Awaria na przejściu granicznym w Dorohusku

Na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku (granica z Ukrainą) trwa awaria sieci teleinformatycznej. Nie funkcjonują systemy celne obsługujące ruch towarowy.

Układ o stowarzyszeniu UE-Ukraina

Dowodami pochodzenia uprawniającymi do zastosowania preferencyjnej stawki celnej są: świadectwo przewozowe EUR. 1 oraz deklaracja na fakturze.

Druga techniczna dostawa LNG w lutym 2016 r.

Druga dostawa techniczna skroplonego gazu LNG do terminalu w Świnoujściu nastąpi w lutym 2016 r. Dostawy służą rozruchowi gazoportu.

MPK w Krakowie testuje autobusy z systemami słonecznymi

Kraków testuje autobusy wyposażone w systemy fotowoltaiczne zasilające w energię osprzęt pojazdów (m.in. kasowniki). Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej pojazdy zużywają o ok 5% mniej oleju napędowego niż konwencjonalne konstrukcje.

Rozpoczęto kursy na drugiej nitce Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej

Koleje małopolskie rozpoczęły regularne kursy na drugiej nitce Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pomiędzy Krakowem, Miechowem i Sędziszowem w woj. świętokrzyskim.

Czy PKP Intercity odbierze zamówione Darty do końca roku?

Jeżeli PKP Intercity nie odbierze zamówionych w Pesie nowoczesnych składów Dart do końca 2015 r., straci gigantyczną dotację unijną na ich zakup. Chodzi o około 600 mln. zł.

Pierwszy gazowiec wpłynie do terminala LNG w Świnoujściu

11 grudnia 2015 r. do terminala LNG w Świnoujściu wpłynie gazowiec Al Nuaman. To jeden z najnowocześniejszych statków do przewozu LNG na świecie.

Kraków ogłosił przetarg na zakup 12 autobusów hybrydowych

MPK w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup 12 przegubowych autobusów z napędem hybrydowym. Inwestycja jest realizowana ze środków unijnych.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Białystok-Warszawa

W połowie grudnia zostanie przywrócone bezpośrednie połączenie z Białegostoku do Warszawy. Przerwa w kursowaniu pociągów trwała ponad rok.

REKLAMA