REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa.
Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma transportowa sprzedała swoją wierzytelność innemu podmiotowi. Jednak sprzedaż nastąpiła w trakcie postępowania sądowego. Czy w tym przypadku nabywca wierzytelności automatycznie staje się stroną w toczącym się procesie? Nie.

Dochodzenie wierzytelności na drodze sądowej należy do złożonych i długotrwałych procedur. W trakcie postępowania sądowego z przyczyn biznesowych coraz częściej dochodzi do zbycia wierzytelności objętej postępowaniem. Przeważnie zbycie wierzytelności następuje w drodze umowy sprzedaży pojedynczej wierzytelności lub ich pakietu, a czasami w ramach sprzedaży całego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że nabycie wierzytelności – w sprawie której toczy się proces sądowy – nie spowoduje automatycznego wstąpienia nabywcy w miejsce zbywcy, jako strony postępowania.

Należy mieć na uwadze, że z chwilą doręczenia pozwu zbycie nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy, a nabywca może wejść na miejsce zbywcy do procesu tylko za zezwoleniem strony przeciwnej. Tym samym nabywca wierzytelności musi się liczyć z ewentualnością, że przeciwnik procesowy nie wyrazi zgody na zmianę strony procesowej i sprawa będzie toczyć się nadal z udziałem samego zbywcy[1]. Skoro zbywca zachowuje legitymację procesową, to na nim spoczywa ciężar dowodzenia wierzytelności w procesie. To z kolei rodzi ryzyko, że postępowanie, w którym zbywca działa na cudzą rzecz (nabywcy), nie będzie prowadzone z należytą starannością.

Zobacz też: Kara za brak OC 2016

REKLAMA

Dlatego też na etapie zawierania umowy przelewu wierzytelności nabywca powinien sobie zapewnić, by zbywca udzielił wskazanemu przez nabywcę adwokatowi lub radcy prawnemu pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy, aby ten sprawował pieczę nad prowadzeniem postępowania, oraz uzgodnić kto będzie ponosił dalsze koszty postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wierzyciel, któremu przysługiwała wierzytelność na etapie zawisłości sporu, jest spółką prawa handlowego, musi zachować byt prawny aż do definitywnego zakończenia procesu[2]. Rozwiązanie spółki i wykreślenie jej z rejestru KRS nawet po zapadnięciu prawomocnego korzystnego wyroku sądu powszechnego, w sytuacji gdy strona przeciwna złożyła skargę kasacyjną od wyroku, spowoduje umorzenie całego postępowania i uchylenie zapadłych w sprawie wyroków. W konsekwencji spowoduje to odpadnięcie podstawy prowadzenia egzekucji.

Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

W związku z tym w umowie sprzedaży wierzytelności powinno zostać zawarte zobowiązanie zbywcy do dalszego prowadzenia wszczętego postępowania sądowego pod rygorem zapłaty kary umownej.

W przypadku zakończenia sprawy z udziałem zbywcy wierzytelności i wydania wyroku zasądzającego zapłatę na rzecz zbywcy, jako strony postępowania, nowemu wierzycielowi przysługuje prawo żądania wydania postanowienia o nadaniu wyrokowi klauzuli wykonalności na swoją rzecz na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. W oparciu o tytuł wykonawczy – opatrzony klauzulą na rzecz nowego wierzyciela – będzie on uprawniony do żądania wszczęcia przez komornika egzekucji na swoją rzecz.

Autorem artykułu jest adwokat Anna Woźniakowska-Dębiec z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.


[1] Na podstawie art. 192 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego.

[2] Nie tylko do prawomocnego zakończenia postępowania przed sądami powszechnymi, ale także do końca postępowania przed Sądem Najwyższym, jeżeli przeciwnik wniesie skargę kasacyjną.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA