REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa

Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa.
Zmiana wierzyciela a sprawa sądowa.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma transportowa sprzedała swoją wierzytelność innemu podmiotowi. Jednak sprzedaż nastąpiła w trakcie postępowania sądowego. Czy w tym przypadku nabywca wierzytelności automatycznie staje się stroną w toczącym się procesie? Nie.

Dochodzenie wierzytelności na drodze sądowej należy do złożonych i długotrwałych procedur. W trakcie postępowania sądowego z przyczyn biznesowych coraz częściej dochodzi do zbycia wierzytelności objętej postępowaniem. Przeważnie zbycie wierzytelności następuje w drodze umowy sprzedaży pojedynczej wierzytelności lub ich pakietu, a czasami w ramach sprzedaży całego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że nabycie wierzytelności – w sprawie której toczy się proces sądowy – nie spowoduje automatycznego wstąpienia nabywcy w miejsce zbywcy, jako strony postępowania.

Należy mieć na uwadze, że z chwilą doręczenia pozwu zbycie nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy, a nabywca może wejść na miejsce zbywcy do procesu tylko za zezwoleniem strony przeciwnej. Tym samym nabywca wierzytelności musi się liczyć z ewentualnością, że przeciwnik procesowy nie wyrazi zgody na zmianę strony procesowej i sprawa będzie toczyć się nadal z udziałem samego zbywcy[1]. Skoro zbywca zachowuje legitymację procesową, to na nim spoczywa ciężar dowodzenia wierzytelności w procesie. To z kolei rodzi ryzyko, że postępowanie, w którym zbywca działa na cudzą rzecz (nabywcy), nie będzie prowadzone z należytą starannością.

Zobacz też: Kara za brak OC 2016

REKLAMA

Dlatego też na etapie zawierania umowy przelewu wierzytelności nabywca powinien sobie zapewnić, by zbywca udzielił wskazanemu przez nabywcę adwokatowi lub radcy prawnemu pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy, aby ten sprawował pieczę nad prowadzeniem postępowania, oraz uzgodnić kto będzie ponosił dalsze koszty postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wierzyciel, któremu przysługiwała wierzytelność na etapie zawisłości sporu, jest spółką prawa handlowego, musi zachować byt prawny aż do definitywnego zakończenia procesu[2]. Rozwiązanie spółki i wykreślenie jej z rejestru KRS nawet po zapadnięciu prawomocnego korzystnego wyroku sądu powszechnego, w sytuacji gdy strona przeciwna złożyła skargę kasacyjną od wyroku, spowoduje umorzenie całego postępowania i uchylenie zapadłych w sprawie wyroków. W konsekwencji spowoduje to odpadnięcie podstawy prowadzenia egzekucji.

Zobacz też: Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

W związku z tym w umowie sprzedaży wierzytelności powinno zostać zawarte zobowiązanie zbywcy do dalszego prowadzenia wszczętego postępowania sądowego pod rygorem zapłaty kary umownej.

W przypadku zakończenia sprawy z udziałem zbywcy wierzytelności i wydania wyroku zasądzającego zapłatę na rzecz zbywcy, jako strony postępowania, nowemu wierzycielowi przysługuje prawo żądania wydania postanowienia o nadaniu wyrokowi klauzuli wykonalności na swoją rzecz na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. W oparciu o tytuł wykonawczy – opatrzony klauzulą na rzecz nowego wierzyciela – będzie on uprawniony do żądania wszczęcia przez komornika egzekucji na swoją rzecz.

Autorem artykułu jest adwokat Anna Woźniakowska-Dębiec z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.


[1] Na podstawie art. 192 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego.

[2] Nie tylko do prawomocnego zakończenia postępowania przed sądami powszechnymi, ale także do końca postępowania przed Sądem Najwyższym, jeżeli przeciwnik wniesie skargę kasacyjną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA