REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpłatne udostępnianie przystanków przewoźnikom przez Gminę

W dniu 12.02.2016r. została wydana indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP2/4512-957/15/BW w sprawie odpłatnego udostępniania przez Gminę przystanków poszczególnym przewoźnikom. Kwestię sporną stanowi zagadnienie, czy Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług służących postawieniu i utrzymaniu przystanków.

Przyspieszony zwrot VAT w przedsiębiorstwie transportowym po zmianach od 1 stycznia 2017 r.

W praktyce działalności podatników podatku od towarów i usług (podatników VAT) z branży transportowej może pojawić się sytuacja nadwyżki naliczonego podatku VAT nad podatkiem należnym.

MSZ pomoże polskim przewoźnikom we Francji i Austrii

MSZ pomoże polskim przewoźnikom w rozwiązywaniem problemów we Francji i Austrii związanych z wieszaniem się systemów teleinformatycznych.

Transport z Polski do Iranu

Polska firma spedycyjna podjęła wyzwanie transportu maszyn do pakowania pojedynczych saszetek herbaty na trasie z Polski do Iranu. Na trasie liczącej ponad 5 tys. km trzeba było sprostać wielu wyzwaniom. Ładunek przetransportowano drogą lądową w 14 dni.

REKLAMA

Kres dokumentacji papierowej w branży transportowej?

Czy, w ciągu 3-5 lat może nastąpić całkowite wyeliminowanie dokumentacji papierowej z branży transportowej? Według ekspertów jest to możliwe, a całość będzie oparta na wykorzystaniu urządzeń telekomunikacyjnych.

VAT- transport w Polsce wykonany przez firmę zagraniczną

Polscy podatnicy niejednokrotnie nabywają usługi transportu towarów od zagranicznych podmiotów (nieprowadzących działalności w Polsce i niezarejestrowanych na potrzeby VAT w Polsce). Usługi te mogą dotyczyć transportu wykonywanego w całości na terytorium Polski. W takich przypadkach należy pamiętać o właściwym rozliczeniu VAT.

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym wchodzi w życie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która reguluje m.in. proces pobierania opłat za korzystanie z infrastruktury kolejowej.

Polski rynek transportu. Co, jak i gdzie transportują polskie firmy w 2016 r.?

Rynek transportowy w Polsce to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki. Co, jak i gdzie transportują polskie firmy w 2016 r.? Okazuje się, że najczęściej poszukiwaną usługą transportową był przewóz samochodów.

REKLAMA

Czy stawka 0% VAT w przemieszczenie nietransakcyjnym nie zawsze bezwzględnie wymaga rejestracji w państwie członkowskim UE?

Wyrok TSUE: Stawka 0% VAT w przemieszczenie nietransakcyjnym nie zawsze bezwzględnie wymaga rejestracji w państwie członkowskim UE

Refakturowanie usług opodatkowanych za granicą

Jesteśmy polską Spółką zajmującą się międzynarodowym transportem towarów. Usługi świadczymy również na terytorium Niemiec i uczestniczyliśmy przy wynajęciu naczepy na rzecz jednego z naszych polskich kontrahentów (usługobiorców). Naczepa wynajęta została na okres 14 dni u niemieckiego usługodawcy, który do należnej kwoty doliczył niemiecki VAT (z naczepy korzystano wyłącznie na terytorium Niemiec). Mamy wątpliwość w jaki sposób możemy refakturować ww. usługę wynajmu naczepy na kontrahenta.

Zwolnienie z opodatkowania VAT transportu sanitarnego

Dnia 22 lipca 2016r., Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację indywidualną, sygn. IBPP3/4512-288/16/KS, w zakresie zwolnienia z opodatkowania VAT przewozu sanitarnego na podstawie art 43 ust 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Wymagania dla transportu odpadów – zmiany od 24 stycznia 2018 r.

Minister Środowiska w drodze rozporządzenia określił nowe wymagania dla transportu odpadów. W wyniku wprowadzonych zmian wymagany będzie m.in. dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów, natomiast pojazdy przewożące odpady będą musiały być szczegółowo oznakowane. Rozporządzenie wejdzie w życie 24 stycznia 2018 r.

Powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Tym samym powstanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego.

Branża transportowa dostaje zadyszki

Wygląda na to, że w 2016 r. świetnie jak dotąd prosperująca branża transportowa zaczęła mieć kłopoty. Firmy zaczynają mieć kłopoty z utrzymaniem się na rynku.

Poprawki Senatu do noweli o transporcie kolejowym - wejdzie w życie w 2017 r.?

Senat zaproponował poprawi do nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Nowela wprowadza m.in. definicje stacji kolejowej oraz dworca kolejowego oraz reguluje wybór prezesa urzędu Transportu Kolejowego.

Przewozy do Rosji w 2017 r. Znamy liczbę zezwoleń

Znamy liczbę zezwoleń na transport do Rosji w 2017 r. W porozumieniu Polski i Rosji na 2017 r. zostało przyznanych Polsce więcej zezwoleń na transport do krajów trzecich niż w 2016 r.

Czy PKP Intercity zostanie sprywatyzowane?

Od jakiegoś czasu coraz głośniejsze stały się plotki o możliwości prywatyzacji PKP Intercity. W tej sprawie zabrał głos prezes PKP SA Mirosław Pawłowski. Odpowiedział też na pytanie dotyczące wprowadzenia wspólnego biletu na kolei.

Transport towarów opodatkowanych na zasadach ogólnych i według mechanizmu odwrotnego obciążenia

W dniu 7.01.2016 r. została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP1/4512-766/15/BM w sprawie zasad rozliczenia transportu towarów, z których część podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a część jest objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia.

I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Transporcie Kolejowym

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Transporcie Kolejowym, organizowanym przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry?

Czy obowiązuje płaca minimalna dla kierowców przejeżdżających przez Węgry? Według informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa władze węgierskie doprecyzowały stanowisko w tej sprawie.

Problemy polskich przewoźników na granicy z Rosją - nowe ustalenia

Polska i Rosja podpisały instrukcję w sprawie wykonywania przewozów drogowych. Czy to już koniec problemów polskich przewoźników z wjazdem na terytorium Rosji?

Zwrot kosztów transportu poniesionych w imieniu i na rzecz kontrahenta

Polska spółka Alfa dokonała dostawy towarów na rzecz podatnika Beta z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z umową, towary miały zostać odebrane przez Beta (lub współpracującą firmę transportową) z zakładu Alfa i przetransportowane do magazynu we Wrocławiu. Ponieważ jednak Beta nie odebrała towarów w wyznaczonym terminie, Alfa zawarła umowę z przewoźnikiem w imieniu i na rzecz nabywcy towarów (Alfa opłaciła koszt tej usługi i ujęła ją w ewidencji VAT, faktura została wystawiona przez przewoźnika na podmiot Beta). Obecnie Alfa zamierza obciążyć podatnika Beta kosztami transportu. Czy powinna wystawić fakturę z tego tytułu?

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT

W określonych sytuacjach usługi transportowe wykonywane w całości na terytorium Polski mogą być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%. Wymaga to jednakże spełnienia ustanowionych w przepisach wymogów dokumentacyjnych.

Dodatkowe limity zezwoleń na przewozy do Kazachstanu w 2016 r.

Przyznano dodatkowe limity zezwoleń na 2016 r., na przewozy drogowe realizowane przez polskich spedytorów do/z i przez Kazachstan. Poruszono też sprawę zezwoleń na 2017 r.

LOT będzie latał do Newark! Od kiedy?

Zgodnie ze strategią rozwoju LOT-u, polski przewoźnik znacznie powiększy flotę samolotów oraz zwiększy siatkę połączeń do Ameryki Północnej (m.in. pojawi się połączenie na lotnisko Newark) oraz do Azji.

Kompensata nie uprawnia do przyspieszonego zwrotu podatku VAT

W przypadku gdy u podatnika podatku od towarów i usług wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, jest on uprawniony do przeniesienia nadwyżki na następne okresy rozliczeniowe albo może wystąpić o zwrot różnicy na rachunek bankowy. Co do zasady, termin zwrotu wynosi 60 dni (powyższe wynika z treści art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Termin ten, w określonych jednak przypadkach, może ulec skróceniu.

VAT: usługa transportu pomiędzy państwem UE innym niż Polska a miejscem poza UE

Spółka (polski podatnik VAT) wykonuje usługi transportu drogowego, w tym na trasach przebiegających w całości poza Polską. Podatnik świadczy usługi polegające na transporcie z miejsca wyjazdu na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska do miejsca przyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej (lub odwrotnie). Odbiorcami usług są wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Spółka powzięła wątpliwość odnośnie opodatkowania planowanych świadczeń podatkiem VAT.

Węgry wprowadzą płacę minimalną m.in. dla polskich kierowców?

Polska branża transportowa jest zaniepokojona planami Węgier i Włoch dot. wprowadzenia płacy minimalnej dla pracowników delegowanych. Obawy dotyczą wpływu nowych przepisów na polską branżę transportową (drugą co do wielkości w UE).

Skrócą się czasy przejazdu pociągami z Gdańska i Gdyni

W wyniku inwestycji w infrastrukturę kolejową w Pomorskiem skrócą się czasy przejazdu pociągami z Gdańska i Gdyni. Jak bardzo i kiedy?

Samoloty ultralekkie nie będą pod nadzorem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zmienić przepisy dotyczące samolotów ultralekkich. Według założeń ma to umożliwić lepszy rozwój lotnictwa rekreacyjnego i sportowego.

PKP ogłosi przetargi o wartości 1 mld zł do końca 2016 r.

PKP PLK zapowiada, że do końca 2016 r. ogłosi przetargi na modernizację linii kolejowych o wartości około 1 mld złotych.

System poboru opłat drogowych na Węgrzech

Polscy przewoźnicy płacą dużo mandatów wynikających z niedoinformowania odnośnie węgierskiego systemu opłat drogowych (e-toll).

Czas podróży pociągiem z Olsztyna do Warszawy będzie krótszy

Czas podróży pociągiem z Olsztyna do Warszawy będzie krótszy. Tak zakłada przyjęty do konsultacji Krajowy Program Kolejowy do 2023 r.

Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%

Czym jest eksport pośredni towarów? Czym różni się od eksportu bezpośredniego i jaką stawkę VAT należy stosować w przypadku eksportu pośredniego?

Rozliczenie straty powstałej na skutek likwidacji środka trwałego

Likwidacja składników majątku podatnika może w pewnych przypadkach skutkować możliwością ujęcia w kosztach uzyskania przychodów strat powstałych z tego tytułu. Dokonując oceny w zakresie dopuszczalności pomniejszenia przychodów o wysokość niezamortyzowanej części środka trwałego należy przede wszystkim mieć na uwadze przyczyny, leżące u podstaw likwidacji

Odszkodowanie za opóźnienia w transporcie towarów a odliczenie VAT

Spółka XYZ świadczy usługi transportu towarów na rzecz klientów z Polski, Unii Europejskiej i z państw trzecich. W ramach ww. działalności, Spółka przewiozła towary z Warszawy do Wrocławia na zlecenie polskiego podatnika. Z uwagi jednak na problemy z flotą, towary zostały dostarczone do Wrocławia z tygodniowym opóźnieniem. W związku z powyższym, Spółka XYZ została obciążona przez zleceniodawcę na podstawie faktury (ze stawką 23%) stosowną kwotą za ww. opóźnienie. Czy spółka XYZ może ten VAT odliczyć?

Ustawa Macrona czyli nowe regulacje w zakresie przewozów do Francji

Nowa regulacja w zakresie kabotażu i transportu międzynarodowego do Francji weszła w życie 1 lipca 2016 r. Jakie są nowe obowiązki przewoźników i operatorów logistycznych?

Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?

Na czwartym posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie transportu ustalono jako jeden z priorytetów rozwój szlaku wodnego E40. Podjęto też rozmowy na temat wsparcia przez Białoruś rozwoju projektu drogowego via Carpatia poza granicę UE.

Ograniczenia w transporcie nienormatywnym podczas ŚDM

GDDKiA apeluje do przewoźników o ograniczenie składania wniosków dotyczących przewozów nienormatywnych w trakcie Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka

Jakie jest zastosowanie worków typu Big Bag?

Wytrzymałość, różnorodność rozmiarów i różnorodność materiałów, z których są skonstruowane sprawiają, że worki typu Big Bag znajdą szerokie zastosowanie w branży logistycznej.

Budowa Centralnego Portu Lotniczego

Ważą się losy budowy Centralnego Portu Lotniczego. Od jakich czynników zależy rozpoczęcie tak dużej inwestycji?

VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych

W sprzedaży biletów w transporcie promowym osób mogą uczestniczyć pośrednicy. Sposób, w jaki pośrednik powinien swoją usługę opodatkować VAT, zależy od tego jakiej trasy dotyczą sprzedawane bilety.

Koszty związane z transportem w podstawie opodatkowania importu towarów

Czy w podstawie opodatkowania należy uwzględnić koszty dodatkowe, wynikające z faktur otrzymanych od spedytorów i przewoźników świadczących usługi związane z przewozem importowanych towarów? Na pytanie odpowiada Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 1.04.2016 r. sygn. IBPP4/4512-46/16/PK.

Plan rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020

Według założeń planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r., rzeki Wisła (na odcinku Warszawa-Gdańsk) i Odra mają stać się międzynarodowymi szlakami wodnymi.

Rzecznik Praw Pasażera Kolei

Powstanie urząd Rzecznika Praw Pasażerów Kolei przy Urzędzie Transportu Kolejowego. To efekt wdrażania unijnej dyrektywy na mocy której państwa członkowskie mają zapewnić konsumentom tani i efektywny sposób rozwiązywania sporów z przedsiębiorcami.

Dokument uprawniający do zastosowania stawki 0% VAT w transporcie międzynarodowym

W dniu 11.04.2016 r. nr została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP4/4512-37/16/MK w zakresie obowiązków dokumentacyjnych niezbędnych do zastosowania stawki 0% dla usługi transportowej wykonywanej na zlecenie spedytora.

Usługa transportowa jako świadczenie złożone, a VAT

Jedynym z zagadnień wywołujących szczególne wątpliwości w podatku VAT jest kwestia świadczeń złożonych (kompleksowych). Przykładem tego zagadnienia w kontekście usług transportowych jest, budząca wątpliwości interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15.1.2016 r., znak IPPP3/4512-870/15-2/KT.

Czy LOT kupi więcej samolotów?

Czy LOT kupi więcej samolotów? Proces restrukturyzacji PLL LOT trwa już kilka lat, w efekcie sytuacja spółki systematycznie się poprawia. Prezes LOT Rafał Milczarski podtrzymuje plany dotyczące zwiększenia floty samolotów i siatki połączeń.

Nowe białoruskie przepisy dotyczące przewozów środków płatniczych

Zmieniły się białoruskie przepisy dotyczące przewozów środków płatniczych. Jakie kwoty pieniędzy można obecnie wwozić na Białoruś bez potrzeby deklaracji?

Rozliczenie usług transportu na terenie Rosji i Białorusi świadczonych dla firmy z Austrii

Otrzymaliśmy od kontrahenta będącego austriackim podatnikiem VAT zlecenie na usługi transportu towarów na terenie Rosji i Białorusi. W jaki sposób rozliczyć przedmiotową usługę na gruncie ustawy o VAT, czy jesteśmy obowiązani do wykazania tego rodzaju usług w deklaracji? Jaki kurs przeliczeniowy zastosować jeżeli wynagrodzenie otrzymamy w euro?

REKLAMA