REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kres dokumentacji papierowej w branży transportowej?

Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej?
Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy, w ciągu 3-5 lat może nastąpić całkowite wyeliminowanie dokumentacji papierowej z branży transportowej? Według ekspertów jest to możliwe, a całość będzie oparta na wykorzystaniu urządzeń telekomunikacyjnych.

W ciągu roku na terenie UE 5,3 miliona pojazdów wyposażono w systemy zarządzania flotą

REKLAMA

W ciągu ostatniego roku na terenie Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych prawie 39 milionów pojazdów użytkowych. 5,3 miliona z nich wyposażono w systemy umożliwiające zarządzanie flotą. Rynek rozwija się w zawrotnym tempie – oczekuje się, że liczba zainstalowanych rozwiązań telematycznych będzie rosnąć  o 15 proc. w skali roku. Zwiększeniu liczby wykorzystywanych urządzeń towarzyszy ciągły wzrost dostępności usług pokrewnych.

REKLAMA

O możliwościach wynikających z wykorzystywania rozwiązań telematycznych i potrzebach w obszarze ich wdrożenia świadczy podwójny wzrost zapotrzebowania na zarządzanie danymi związanymi z flotą w ciągu ostatnich trzech lat. Wzrost popytu oraz stale rozwijająca się branża stanowią poważne wyzwanie dla firm telematycznych. Zachodzące zmiany są wynikiem bardziej świadomego procesu podejmowania decyzji, który wynika z obecnej sytuacji gospodarczej oraz  coraz większych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami: konieczności precyzyjnego spełnienia terminów dostaw oraz potrzeby wykorzystywania rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo i odpowiedzialne działanie.

Zobacz też: Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?

Przedsiębiorcy, którzy chcą odpowiedzieć na powyższe wyzwania, powinni stosować się do kilku zasad. Po pierwsze przewoźnicy i właściciele flot, oprócz wdrażania systemów telematycznych, muszą także skupić się na usługach, które wpływają korzystnie na płynny przepływ pracy. Takie podejście pozwala uwolnić się od zbędnych obciążeń administracyjnych. Dzięki temu firmy zyskują czas, który mogą wykorzystać na optymalizację zachodzących  procesów prowadzącą do zniwelowania ilości błędów administracyjnych oraz polepszenia standardu obsługi.

Po drugie potrzebna jest budowa procesu pracy opartego na danych. Należy obserwować trendy w celu dostosowania się do nowych wyzwań, które powstają. W dzisiejszym biznesie transportowym nie wystarczy planować raz w roku: wyniki za poprzedni okres powinny być dogłębnie badane a przepustowość nie tylko szacowna z wyprzedzeniem, ale również określana w oparciu o dane i wnioski płynące ze zrealizowanych projektów. Podejście tego typu powinno być stosowane w szukaniu odpowiedzi na takie pytania, jak: Kiedy jest najlepszy czas na wysłanie mojego pojazdu? Jakie czasy podróży mogę osiągnąć? Czy daną drogą udało się dotrzeć do miejsca przeznaczenia szybciej czy wolniej? Czy było możliwe odebranie większej liczby towarów? Czy istniała szansa na powiadomienie kierowcy (w odpowiednim czasie) o nowym punkcie odbioru? Czy cały dostępny czas jazdy został wykorzystany? Czy możliwe było zrealizowanie większej liczby dostaw w dostępnym czasie jazdy? Jeśli przedsiębiorstwo zadaje sobie powyższe pytania oraz odpowiada na nie na podstawie zbieranych danych, to nawet przy małej flocie pojazdów jest w stanie osiągnąć większą płynność realizacji zadań, a tym samym zapewnia sobie szansę na nowe okazje biznesowe oraz wspiera swój rozwój.

Zobacz też: Będzie wolny dostęp do usług portowych?

Warto również zauważyć, że w zespołach odpowiedzialnych za zarządzanie transportem, w których pracuje tylko kilka osób, brak konieczności bycia w tym samym miejscu przez cały czas oraz zapewnienie dostępności o każdym czasie i z każdego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych, są niezwykle pomocne. Zastosowanie nowoczesnych kanałów komunikacji sprawia, że zapewnienie łączności między dyspozytorami i kierowcami jest tańsze (brak konieczności uiszczenia opłat za połączenia) i szybsze (możliwość pracy zdalnej oraz łatwy dostęp do potrzebnych danych). Wykorzystywane rozwiązania zapewniają również dokładny opis każdej informacji – dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują narzędzie do bezproblemowego i szybkiego wyszukiwania, sprawdzania oraz analizowania aktualnych i wcześniej zebranych danych.

Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej?

„W WebEye szacujemy, że w ciągu najbliższych 3-5 lat w sektorze transportowym dojdzie do głębokich zmian, wywołanych w głównej mierze coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych. Dokumentacja w formie papierowej może zniknąć na dobre, a na znaczeniu zyskają całkowicie zautomatyzowane procesy.  W bieżących działaniach będzie coraz więcej możliwości wykorzystania zintegrowanych systemów, które będą wykorzystywać dane przesyłane przez pojazdy w ramach specjalnej platformy zbierającej informacje. To pozwoli na zapewnienie sprawnego działania firmy oraz zagwarantuje pełną przejrzystość zachodzących w niej procesów” – mówi Paweł Wloczek, Country Manager, WebEye Polska.

Źródło: WebEye Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA