REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kres dokumentacji papierowej w branży transportowej?

Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej?
Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy, w ciągu 3-5 lat może nastąpić całkowite wyeliminowanie dokumentacji papierowej z branży transportowej? Według ekspertów jest to możliwe, a całość będzie oparta na wykorzystaniu urządzeń telekomunikacyjnych.

W ciągu roku na terenie UE 5,3 miliona pojazdów wyposażono w systemy zarządzania flotą

REKLAMA

W ciągu ostatniego roku na terenie Unii Europejskiej zostało zarejestrowanych prawie 39 milionów pojazdów użytkowych. 5,3 miliona z nich wyposażono w systemy umożliwiające zarządzanie flotą. Rynek rozwija się w zawrotnym tempie – oczekuje się, że liczba zainstalowanych rozwiązań telematycznych będzie rosnąć  o 15 proc. w skali roku. Zwiększeniu liczby wykorzystywanych urządzeń towarzyszy ciągły wzrost dostępności usług pokrewnych.

REKLAMA

O możliwościach wynikających z wykorzystywania rozwiązań telematycznych i potrzebach w obszarze ich wdrożenia świadczy podwójny wzrost zapotrzebowania na zarządzanie danymi związanymi z flotą w ciągu ostatnich trzech lat. Wzrost popytu oraz stale rozwijająca się branża stanowią poważne wyzwanie dla firm telematycznych. Zachodzące zmiany są wynikiem bardziej świadomego procesu podejmowania decyzji, który wynika z obecnej sytuacji gospodarczej oraz  coraz większych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami: konieczności precyzyjnego spełnienia terminów dostaw oraz potrzeby wykorzystywania rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo i odpowiedzialne działanie.

Zobacz też: Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?

Przedsiębiorcy, którzy chcą odpowiedzieć na powyższe wyzwania, powinni stosować się do kilku zasad. Po pierwsze przewoźnicy i właściciele flot, oprócz wdrażania systemów telematycznych, muszą także skupić się na usługach, które wpływają korzystnie na płynny przepływ pracy. Takie podejście pozwala uwolnić się od zbędnych obciążeń administracyjnych. Dzięki temu firmy zyskują czas, który mogą wykorzystać na optymalizację zachodzących  procesów prowadzącą do zniwelowania ilości błędów administracyjnych oraz polepszenia standardu obsługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie potrzebna jest budowa procesu pracy opartego na danych. Należy obserwować trendy w celu dostosowania się do nowych wyzwań, które powstają. W dzisiejszym biznesie transportowym nie wystarczy planować raz w roku: wyniki za poprzedni okres powinny być dogłębnie badane a przepustowość nie tylko szacowna z wyprzedzeniem, ale również określana w oparciu o dane i wnioski płynące ze zrealizowanych projektów. Podejście tego typu powinno być stosowane w szukaniu odpowiedzi na takie pytania, jak: Kiedy jest najlepszy czas na wysłanie mojego pojazdu? Jakie czasy podróży mogę osiągnąć? Czy daną drogą udało się dotrzeć do miejsca przeznaczenia szybciej czy wolniej? Czy było możliwe odebranie większej liczby towarów? Czy istniała szansa na powiadomienie kierowcy (w odpowiednim czasie) o nowym punkcie odbioru? Czy cały dostępny czas jazdy został wykorzystany? Czy możliwe było zrealizowanie większej liczby dostaw w dostępnym czasie jazdy? Jeśli przedsiębiorstwo zadaje sobie powyższe pytania oraz odpowiada na nie na podstawie zbieranych danych, to nawet przy małej flocie pojazdów jest w stanie osiągnąć większą płynność realizacji zadań, a tym samym zapewnia sobie szansę na nowe okazje biznesowe oraz wspiera swój rozwój.

Zobacz też: Będzie wolny dostęp do usług portowych?

Warto również zauważyć, że w zespołach odpowiedzialnych za zarządzanie transportem, w których pracuje tylko kilka osób, brak konieczności bycia w tym samym miejscu przez cały czas oraz zapewnienie dostępności o każdym czasie i z każdego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych, są niezwykle pomocne. Zastosowanie nowoczesnych kanałów komunikacji sprawia, że zapewnienie łączności między dyspozytorami i kierowcami jest tańsze (brak konieczności uiszczenia opłat za połączenia) i szybsze (możliwość pracy zdalnej oraz łatwy dostęp do potrzebnych danych). Wykorzystywane rozwiązania zapewniają również dokładny opis każdej informacji – dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują narzędzie do bezproblemowego i szybkiego wyszukiwania, sprawdzania oraz analizowania aktualnych i wcześniej zebranych danych.

Kres dokumentacji papierowej w brany transportowej?

„W WebEye szacujemy, że w ciągu najbliższych 3-5 lat w sektorze transportowym dojdzie do głębokich zmian, wywołanych w głównej mierze coraz bardziej powszechnym wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych. Dokumentacja w formie papierowej może zniknąć na dobre, a na znaczeniu zyskają całkowicie zautomatyzowane procesy.  W bieżących działaniach będzie coraz więcej możliwości wykorzystania zintegrowanych systemów, które będą wykorzystywać dane przesyłane przez pojazdy w ramach specjalnej platformy zbierającej informacje. To pozwoli na zapewnienie sprawnego działania firmy oraz zagwarantuje pełną przejrzystość zachodzących w niej procesów” – mówi Paweł Wloczek, Country Manager, WebEye Polska.

Źródło: WebEye Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA