REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?

Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?
Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku VAT od nabywanej usługi spedycyjnej, w przypadku importu towaru z Chin, za którego transport jest odpowiedzialna firma z UE bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce?

Spółka dokonuje importu mebli z Chin. Za całość transportu odpowiedzialna jest firma spedycyjna z Holandii (nie posiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności). Należność za usługę obejmuje koszty frachtu lotniczego, koszty lokalne w kraju pochodzenia towaru oraz koszty lokalne w Polsce. Należności celne i podatkowe od importu towarów są uiszczane za pośrednictwem agencji celnej działającej jako przedstawiciel pośredni Spółki. Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku VAT od nabywanej usługi spedycyjnej?

REKLAMA

Zobacz też: Spedycja – rozliczenie importu usług w VAT

Opodatkowanie VAT w Polsce

REKLAMA

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Podatek VAT jest podatkiem o charakterze terytorialnym. Opodatkowaniu w określonym państwie podlegają tylko te czynności, które zostały uznane za wykonane w danym kraju. W tym wypadku określenie miejsca świadczenia determinuje miejsce opodatkowania.

W analizowanej sytuacji doszło do nabycia usługi od podmiotu zagranicznego. Miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce siedziby usługobiorcy, czyli terytorium Polski (28b ust. 1 ustawy o VAT). Biorąc pod uwagę fakt, że usługodawca nie posiada w Polsce stałego miejsca działalności, podatnikiem z tego tytułu będzie nabywca usługi (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Spółka będzie więc zobowiązana do rozpoznania importu usług.

Więcej tematów dotyczących spedycji znajdziesz tutaj

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwa stawka VAT to w tym przypadku 0%?

Wykonywane świadczenie polega na przemieszczeniu towarów z miejsca nadania (spoza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przeznaczenia) do Polski. W związku z tym należy je uznać za usługę transportu międzynarodowego (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit b ustawy o VAT).

Do takich usług, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, zastosowanie może znaleźć stawka 0%. W świetle art. 83 ust. 5 ustawy o VAT, wymaga to jednak posiadania poniższych dokumentów:

  1. listu przewozowego lub dokumentu spedytorskiego, stosowanego wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub innego dokumentu, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktury wystawionej przez przewoźnika (spedytora);
  2. dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zobacz też: Właściwa stawka VAT dla odsprzedaży usług międzynarodowego transportu towarów

REKLAMA

Zatem w celu zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%, spółka powinna otrzymać od spedytora dokument poświadczający, że importowany towar został sprowadzony do Polski spoza UE. Niezbędne jest także dysponowanie fakturą wystawioną przez spedytora. Ponadto konieczne jest uzyskanie dokumentów potwierdzających wliczenie wartości usługi spedycji do podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu danych towarów.

Łączne posiadanie powyższych dokumentów pozwoli spółce na zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 0%. W przeciwnym razie właściwa będzie stawka 23%. Wykazanie importu usługi powinno nastąpić w rozliczeniu za okres w którym usługa ta została wykonana. Wtedy bowiem powstał w odniesieniu do niej obowiązek podatkowy (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA