REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?

Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?
Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?

REKLAMA

REKLAMA

Spółka (zarejestrowana jako polski podatnik VAT UE) świadczy usługi w zakresie transportu kolejowego. Zdarza się, iż zawiera porozumienia z innymi przewoźnikami, na mocy których wynajmowane są wagony kolejowe należące do Spółki. W najbliższym czasie Spółka zamierza wynająć wagony kolejowe podmiotowi niemieckiemu (zarejestrowanemu do celów VAT UE). Najem poszczególnych wagonów trwać ma od 14 do 28 dni, a wagony będą udostępniane kontrahentowi zarówno w Polsce jak i na terenie Niemiec. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość czy wystawiona faktura powinna zawierać podatek od towarów i usług oraz jaki kurs przeliczeniowy powinna zastosować jeżeli wystawi fakturę w EUR?

Aby odpowiedzieć na pytanie Spółki w pierwszym rzędzie należy ustalić gdzie ww. świadczenie powinno być opodatkowane. W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia ze świadczeniem na linii przedsiębiorca - przedsiębiorca, co do zasady w takich sytuacjach miejsce świadczenia usług wyznaczane jest według reguły ogólnej zawartej w art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT), tj. miejscem świadczenia jest wtedy przede wszystkim miejsce, w którym siedzibę ma usługobiorca.

REKLAMA

Więcej na temat rozliczania VAT w logistyce znajdziesz tutaj

Należy jednak zauważyć, iż przedmiotem najmu są wagony kolejowe, które na mocy przepisów unijnych stanowią środek transportu. W świetle definicji zawartej w art. 38 Rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011 (stanowiącego w Polsce wraz z Dyrektywą w sprawie VAT źródło powszechnie obowiązującego prawa) środek transportu obejmuje pojazdy, mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu. W ust. 2 lit. c powyższego przepisu przewidziano, iż środek transportu stanowi w szczególności wagony kolejowe. W konsekwencji najem wagonów kolejowych stanowić będzie najem środków transportu.

Poczytaj serwis Logistyka

W odniesieniu do najmu środków transportu ustawa o VAT zawiera szczególne regulacje modyfikujące miejsce świadczenia usługi. Na podstawie art. 28j ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. Jak już wykazano wyżej, świadczone przez Spółkę usługi stanowić będą wynajem środków transportu, aby jednak ww. przepis znalazł zastosowanie musi wystąpić najem krótkoterminowy. Kiedy najem jest krótkoterminowy określa nam art. 28j ust. 2 ustawy o VAT. Wystąpi on w przypadku ciągłego posiadania środku transportu lub korzystania z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni. Jak wskazano w stanie faktycznym, Spółka zamierza wynajmować wagony na okres od 14 do 28 dni. Tym samym najem ten stanowić będzie na gruncie ustawy o VAT najem krótkoterminowy, a miejsce świadczenia należy określić w miejscu, w którym wagony kolejowe są faktycznie oddawane do dyspozycji kontrahenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT

Kontrahent odbierał będzie wagony zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Powyższe wyznaczać będzie miejsce świadczenia dla przedmiotowego najmu. Jeżeli wagony kolejowe zostaną oddane do dyspozycji kontrahenta na terenie Polski, to usługa będzie świadczona i opodatkowana w Polsce. W takim wypadku Spółka powinna wystawić fakturę uwzględniającą podatek od towarów i usług (przy zastosowaniu krajowej stawki VAT bowiem transakcja jest opodatkowana w Polsce). W przypadku udostępnienia wagonów na terenie Niemiec, Spółka nie uwzględnia w wystawionej fakturze polskiego podatku VAT. Wówczas należny podatek od wartości dodanej powinien zostać uiszczony w Niemczech. Jeżeli przepisy niemieckie dopuszczają w takim wypadku możliwość rozliczenia podatku przez nabywcę, to Spółka nie będzie obowiązana do zapłaty podatku od wartości dodanej w Niemczech.

Zobacz też: Transport stali – zasady opodatkowania VAT

W przypadku wystawienia faktury w walucie EUR ustawa o VAT wymaga przeliczenia tej kwoty na złote. W świetle art. 31a zd. 1 ustawy o VAT przeliczenia dokonuje się według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy w odniesieniu do przedmiotowej transakcji (w przypadku wystawienia faktury uwzględniającej podatek od towarów i usług) powstanie na zasadach przewidzianych dla usług najmu, tj. z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzeci ustawy o VAT). W konsekwencji Spółka powinna przeliczyć kwotę wyrażoną na fakturze w EURO według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Zobacz też: Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

Nieco inaczej sytuacja będzie się przedstawiać w przypadku usług, których miejscem świadczenia będą Niemcy. Ponieważ usługa nie jest w świadczona (opodatkowana) w Polsce to w stosunku do niej nie może też w Polsce powstać obowiązek podatkowy. W celu przeliczenia kwot wyrażonych walucie obcej na złote należy jednak przyjąć, iż obowiązek podatkowy powstanie w tym wypadku na zasadach ogólnych. W świetle art. 100 ust. 11 ustawy o VAT, moment powstania obowiązku podatkowego dla tego rodzaju usług określa się zgodnie z art. 19a ust. 1-3 i 8 ustawy o VAT. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie z co do zasady chwilą wykonania usługi, a Spółka do przeliczenia kwoty wyrażonej w EUR będzie obowiązana zastosować średni kurs NBP ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (na podstawie art. 31a ust. 1 zd. 1 ustawy o VAT) albo też średni kurs NBP ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, jeżeli Spółka wystawi fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 2 zd. 1 ustawy o VAT).

Tekst: Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA